Hizmetlerin Hüküm ve Koşulları


İşbu hüküm ve koşullar, sizinle Apple arasında bir sözleşme olup iPhone New Teknoloji hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

iPhone New Teknoloji’nin Tüm hakları saklıdır.

Apple Medya Hizmetleri Hüküm ve Koşulları

İşbu hüküm ve koşullar, sizinle Apple arasında bir sözleşme (“Sözleşme”) teşkil eder. Lütfen Sözleşmeyi dikkatlice okuyun. 

İÇİNDEKİLER

A. GİRİŞ

B. ÖDEMELER, VERGİLER VE PARA İADELERİ

C. HESAP

D. GİZLİLİK

E. HİZMETLERİN VE İÇERİĞİN KULLANIM KURALLARI

F. HİZMETLERİN FESHİ VE ASKIYA ALINMASI

G. İNDİRMELER

H. ABONELİKLER

I. İÇERİK VE HİZMET KULLANILABİLİRLİĞİ

J. ÜÇÜNCÜ TARAF AYGIT VE EKİPMANLAR

K. MÜŞTERİ DESTEĞİ

L. HİZMETLERİMİZDE YAPTIĞINIZ GÖNDERİMLER 

M. AİLE PAYLAŞIMI 

N. SEZON BİLETİ VE ÇOKLU SEZON BİLETİ 

O. APP STORE İÇİN EK HÜKÜMLER 

P. APP STORE, APPLE BOOKS, APPLE PODCASTS VE BELİRLİ İÇERİKLER İÇİN EK HÜKÜMLER   

Q. APPLE MUSIC İÇİN EK HÜKÜMLER

R. APPLE FITNESS+ İÇİN EK HÜKÜMLER  

S. OPERATÖR ÜYELİĞİ

T. TÜM HİZMETLER İÇİN GEÇERLİ MUHTELİF HÜKÜMLER

A. GİRİŞ

İçeriği, Uygulamaları (aşağıda tanımlandığı üzere) ve diğer uygulama içi hizmetleri (“İçerik”) satın alabileceğiniz, elde edebileceğiniz, lisanslayabileceğiniz, kiralayabileceğiniz veya bunlara abone olabileceğiniz, App Store, Apple Arcade, Apple Books, Apple Fitness+, Apple Music, Apple News, Apple News+, Apple One, Apple Podcasts, Apple Podcasts Abonelikleri, Apple TV, Apple TV+, Apple TV Kanalları, Game Center ve iTunes (kullanılabildiği yerlerde) dahil olmak üzere Apple hizmetlerini (“Hizmetler”) kullanımınız işbu Sözleşmeye tabidir. İçerik, Apple veya tüccar olarak tanımlanan üçüncü bir taraf tarafından Hizmetler aracılığıyla sunulabilir ve her iki durumda da, geçerli olan durumlarda tüketiciyi koruma yasaları kapsamında korunursunuz. Hizmetlerimiz, ikamet ettiğiniz ülkede veya bölgede (“Yaşadığınız Ülke”) kullanımınıza sunulur. Hizmetleri belirli bir ülkede ya da bölgede kullanmak üzere hesap oluşturarak burayı Yaşadığınız Ülke olarak belirlemiş olursunuz. Hizmetlerimizi kullanmak için uyumlu donanım, yazılım (en güncel sürüm tavsiye edilir ve bazı durumlarda zorunludur) ve internet erişimi (ücrete tabi olabilir) gerekir. Hizmetlerimizin performansı bu faktörlerden etkilenebilir. 

B. ÖDEMELER VERGİLER VE PARA İADELERİ 

Hizmetlerimizdeki İçeriği, ücretsiz olarak veya ücret karşılığında edinebilirsiniz ve her iki durumda da bu, “İşlem” olarak ifade edilir. Her bir İşlem, siz ve Apple ve/veya siz ve Hizmetlerimizdeki İçeriği sağlayan kuruluş arasındaki elektronik bir sözleşmedir. Bununla birlikte, Apple Distribution International Ltd. müşterisiyseniz ilgili Hizmetin ürün sayfasında ve/veya satın alma işlemleri sırasında gösterildiği üzere Apple Distribution International Ltd.; Apple Books, Apple Podcasts ya da App Store’dan edindiğiniz bazı İçeriklerin kayıtlı tedarikçisidir. Bu durumda İçeriği, İçerik sağlayıcısı (ör. Uygulama Sağlayıcısı (aşağıda tanımlandığı üzere) veya kitap yayıncısı gibi) tarafından lisanslanan Apple Distribution International Ltd.’den satın alırsınız. İlk İşleminizi yaptığınızda sonraki İşlemler için parolanızın ne sıklıkta sorulacağını seçmeniz istenir. Uygun Apple donanımında, İşlemler için Touch ID’yi etkinleştirirseniz tüm İşlemlerde parmak izinizle kimlik doğrulaması yapmanız istenir ve İşlemler için Face ID’yi etkinleştirirseniz tüm İşlemlerde yüz tanıma özelliğini kullanarak kimlik doğrulaması yapmanız istenir. İstediğiniz zaman şu makaledeki adımları izleyerek parola ayarlarınızı yönetebilirsiniz: https://support.apple.com/tr-tr/HT204030

Apple ücretli İşlemler için, seçtiğiniz yöntemi kullanarak geçerli vergiler dahil olmak üzere ücret alır. Aynı zamanda Apple, bu yöntemi Apple Cüzdan hesabınıza da eklemeniz halinde, Apple Pay’i kullanarak Apple Cüzdan’da seçili olan ödeme yöntemi üzerinden sizden ödeme alabilir. Apple Kimliğinizle birden fazla ödeme yöntemi ilişkilendirebilirsiniz ve Apple’ın İşlemler için bu ödeme yöntemlerini saklayabileceğini ve bu ödeme yöntemlerini kullanarak ödeme alabileceğini kabul edersiniz. Birincil ödeme yönteminiz, ödemeler sayfasındaki hesap ayarlarınızın üst kısmında görünür. 

Birincil ödeme yönteminizden herhangi bir nedenle (son kullanma tarihinin geçmiş olması veya yetersiz bakiye gibi) ödeme alınamıyorsa Apple’a, ödemeler sayfasındaki hesap ayarlarınızda görünen şekilde yukarıdan aşağıya sırayla diğer uygun ödeme yöntemlerinden ödeme almayı deneme yetkisi verirsiniz. Sizden ücret tahsil edemediğimiz durumda, tahsil edilmeyen tutarlardan siz sorumlu olursunuz ve tekrar ücret almayı deneyebilir veya başka bir ödeme yöntemi sağlamanızı isteyebiliriz. İçerik için ön sipariş vermeniz durumunda, İçerik size teslim edildiğinde sizden ücret alınır (İçerik sunulmadan önce siparişinizi iptal etmediğiniz sürece). Yerel yasalar uyarınca ödeme ağları veya finansal kurumlarınız tarafından böyle bir bilgi sağlanması durumunda Apple, ödeme yönteminize ilişkin ödeme bilgilerinizi otomatik olarak güncelleyebilir. Mağaza kredisi ve hediye kartları/kodları ile ilgili hükümler https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/tr/terms.html adresinde bulunmaktadır. İşlemlerin nasıl faturalandırıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen https://support.apple.com/tr-tr/HT201359 adresini ziyaret edin. Tüm İşlemler nihaidir. İçerik ücretleri herhangi bir zamanda değiştirilebilir. Teknik sorunlar nedeniyle İçeriğin sağlanması engellenir veya makul olmayan ölçüde gecikirse münhasır ve yegâne çözüm yolunuz İçeriğin yeniden sağlanması (mümkünse) ya da ödenmiş olan ücretin iade edilmesidir. Apple zaman zaman dolandırıcılık, kötüye kullanma veya Apple’a, karşı hak talebinde bulunma yetkisi veren yasa dışı ya da başka manipülatif davranışlara ilişkin kanıt bulması durumunda para iadesi isteğini reddedebilir.

C. HESAP 

Hizmetlerimizi kullanmak ve İçeriğinize erişmek için Apple ID gerekebilir. Apple ID, Apple’ın ekosisteminde kullandığınız hesaptır. Game Center kullanımı işbu Sözleşmeye tabidir ve ayrıca bir Game Center hesabı gerektirir. Hesabınız değerlidir ve hesabınızın hem gizliliğini hem de güvenliğini sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Apple, hesabınızın yetkisiz kullanımından kaynaklanan kayıplardan sorumlu olmayacaktır. Hesabınızın gizliliğinin ihlal edildiğinden şüphelenmeniz durumunda lütfen Apple ile iletişime geçin. 

Hesap oluşturup Hizmetlerimizi kullanabilmek için en az on üç (13) yaşında (veya Yaşadığınız Ülkede bu yaşla eş değer olan ve Apple Kimliği oluşturma işlemi sırasında belirtilen minimum yaşta) olmanız gerekir. Bu yaşın altındaki kişilerin Apple Kimlikleri, Aile Paylaşımı kullanılarak bir ebeveyn veya yasal vasi tarafından ya da onaylı bir eğitim kurumu tarafından oluşturulabilir. Ancak bazı aygıtlar bu tür Apple Kimliklerinin aygıttaki belirli Hizmetlere erişmesini engelleyebilir. Reşit olmayan bir kişi için hesap oluşturan ebeveyn veya yasal vasiler, işbu Sözleşmeyi reşit olmayan kişi ile birlikte inceleyerek her ikisinin de anladığından emin olmalıdır. 

Apple Kimliğiniz için, https://support.apple.com/HT212360 adresinde açıklandığı şekilde bir Vârisi ekleyebilir, bilgilendirebilir veya kaldırabilirsiniz. Vârisin Apple Kimliğinize erişimi https://support.apple.com/HT212361 adresinde açıklandığı üzere sınırlıdır. 

D. GİZLİLİK

Hizmetlerimizi kullanımınız https://www.apple.com/tr/legal/privacy/ adresinde bulabileceğiniz, Apple’ın Gizlilik Politikası’na tabidir. 

E. HİZMETLERİN VE İÇERİĞİN KULLANIM KURALLARI

Hizmetleri ve İçeriği kullanırken işbu bölümde belirtilen kurallara (“Kullanım Kuralları”) uymanız gerekir. Hizmetlerin ve İçeriğin diğer kullanımları işbu Sözleşmenin esasına ilişkin bir ihlaldir. Apple bu Kullanım Kurallarına uyduğunuzdan emin olmak için Hizmetleri ve İçeriği nasıl kullandığınızı izleyebilir. 

Tüm Hizmetler:

– Hizmetleri ve İçeriği yalnızca kişisel, ticari olmayan amaçlar için (aşağıdaki App Store İçeriği bölümünde belirtilenler veya aksi Apple tarafından belirtilenler hariç olmak üzere) kullanabilirsiniz. 

– Apple’ın Hizmet veya İçerik sağlaması, size ticari ya da tanıtım amaçlı hiçbir kullanım hakkını devretmez veya telif hakkı sahiplerinin haklarının verildiği ya da bu haklardan feragat edildiği anlamına gelmez.

– İçeriği, her bir aygıtta en fazla beş (5) farklı Apple Kimliğiyle kullanabilirsiniz.

– Herhangi bir Hizmet için Apple Kimliğinizle tek seferde en fazla on (10) aygıtta [ancak en fazla beş (5) bilgisayar] giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte, eşzamanlı İçerik yayınları veya indirmeleri aşağıdaki Apple Music ve Apple TV içeriği bölümlerinde belirtildiği üzere daha az sayıda aygıtla sınırlanabilir. Ayrıca her bir bilgisayarın aynı Apple Kimliği kullanılarak yetkilendirilmesi gerekir (Bilgisayarların yetkilendirilmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://support.apple.com/HT201251 adresini ziyaret edin.). Aygıtlar doksan (90) günde bir farklı bir Apple Kimliği ile ilişkilendirilebilir.

– (i) Bot, komut dosyası veya otomatik süreç kullanma ya da (ii) herhangi bir türde ödeme veya teşvik sunma ya da kabul etme gibi hiçbir yöntemle oynatma sayılarını, indirme sayılarını, puanları veya yorumları değiştiremezsiniz.

– Herhangi bir yazılım, aygıt, otomatik süreç veya benzer ya da eş değer manuel süreç kullanarak İçeriğin veya Hizmetlerin herhangi bir kısmını alıntılayamaz, kopyalayamaz ve bunların üzerinde ölçüm, analiz ya da takip gerçekleştiremezsiniz.

– İçeriği indirdikten sonra kaybetmemek, imha etmemek ya da İçeriğe zarar vermemek sizin sorumluluğunuzdadır. İçeriği düzenli olarak yedeklemeniz önerilir. 

– Hizmetlere veya İçeriğe dahil olan güvenlik teknolojilerini yasa dışı olarak değiştiremez ya da engelleyemezsiniz.

– Hizmetlerimize yalnızca Apple yazılımını kullanarak erişebilir ve söz konusu yazılım üzerinde değişiklik yapamaz veya üzerinde değişiklik yapılmış sürümlerini kullanamazsınız.

– Uyumluluğu belirlemek üzere App Store’daki her Hizmet veya Üçüncü Taraf Uygulama için ürün sayfasına bakabilirsiniz.

– Video İçeriği için HDCP bağlantısı gerekir.

Ses ve Video İçeriğini Satma ve Kiralama: 

– Dijital Haklar Yönetimine (DRM) tabi olmayan İçeriği, sahip olduğunuz veya kontrolünüzde olan makul sayıda uyumlu aygıtta kullanabilirsiniz. DRM ile korunan İçerik, en fazla beş (5) bilgisayarda ve söz konusu bilgisayarlardan eş zamanlama yaptığınız sayıda aygıtta kullanılabilir. 

– Kiralanan İçerikler aynı anda tek bir aygıtta görüntülenebilir. İçerik, otuz (30) gün içinde oynatılmalı ve oynatılmaya başladıktan sonra kırk sekiz (48) saat içinde (İçeriğin durdurulması, duraklatılması veya yeniden başlatılması bu süreyi uzatmaz.) tamamlanmalıdır. 

– Dinleme amacıyla satın alınan müziklerden oluşan bir listeyi en fazla yedi (7) kez diske yazabilirsiniz. Bu sınırlama, DRM’siz içerikler için geçerli değildir. Diğer İçerikleri diske yazmak mümkün olmayabilir.

– Satın Alınan İçerik; indirmeniz, yeniden indirmeniz veya Apple üzerinden başka bir şekilde erişmeniz için genellikle hazır durumda kalır. Muhtemel olmamakla birlikte, satın almanızın ardından İçerik, Hizmetlerden kaldırılabilir (örneğin, sağlayıcının İçeriği kaldırması nedeniyle) ve indirme veya Apple üzerinden erişim için daha sonrasında kullanılamayabilir. İçeriği kullanmaya devam edebilmeniz için, satın aldığınız tüm İçeriği sahip olduğunuz bir aygıta indirmenizi ve yedeklemenizi öneririz. 

App Store İçeriği: 

– “Uygulamalar” terimi; uygulama içi satın alma işlemleri, uzantılar (klavyeler gibi), etiketler ve bu tür uygulamalarda ya da Uygulama Parçacıklarında sunulan abonelikler dahil olmak üzere her türlü Apple platformu ve/veya işletim sistemine yönelik uygulamaları ve Uygulama Parçacıklarını içerir. 

– Ticari kurum, kamu kuruluşu veya eğitim kurumu (“Kurum”) adına hareket eden kişiler, (i) Kurumun sahibi olduğu ya da kontrolü altında olan bir (1) veya daha fazla aygıtta tek bir kişi ya da (ii) Kurumun sahibi olduğu veya kontrolü altında olan tek bir paylaşılan aygıtta birden fazla kişi tarafından kullanım için Arcade dışı Uygulamaları indirebilir ve eşzamanlayabilir. Başka bir deyişle, birden fazla kullanıcının birlikte ya da değişimli olarak kullandığı her aygıt için ayrı bir lisans gerekir. 

Apple Music: 

– Bireysel Apple Music üyeliği aynı anda tek bir bilgisayarda yalnızca bir müzik yayınına olanak tanır. Aile üyeliği, sizin veya Aile üyelerinizin aynı anda en fazla altı (6) aygıtta müzik yayını gerçekleştirmenize olanak tanır.

Apple Arcade: 

– Apple Arcade Uygulamaları, geçerli bir Apple Arcade deneme sürümü veya aboneliği ile indirebilir ya da yeniden indirilebilir. 

– Aboneliğinizin sona ermesi durumunda, Apple Arcade aracılığıyla indirilen Uygulamalara erişim sağlayamazsınız. 

Apple TV İçeriği:

– Birçok kanal için, aynı anda en fazla üç (3) aygıtta video İçeriği yayını yapabilirsiniz.

Apple TV İçeriği Kullanım Kuralları hakkında daha fazla bilgiye https://support.apple.com/tr-tr/HT210074 adresinden ulaşabilirsiniz. 

F. HİZMETLERİN FESHİ VE ASKIYA ALINMASI

İşbu Sözleşmenin hükümlerine uymamanız durumunda, Apple: (i) işbu Sözleşmeyi ve/veya Apple ID’nizi feshedebilir ve fesih tarihi dahil olmak üzere fesih tarihine kadar Apple ID’niz çerçevesinde vadesi gelmiş tüm tutarlar için yükümlülüğünüz devam eder ve/veya (ii) yazılıma ilişkin lisansınızı feshedebilir ve/veya (iii) Hizmetlere erişiminize engel olabilir. 

Ayrıca Apple, teknik veya operasyonel nedenlerle ve dilediği zamanda Hizmetleri (ya da bunların herhangi bir parçasını veya İçeriğini) değiştirme, geçici olarak askıya alma ya da sona erdirme hakkını saklı tutar ve Apple söz konusu haklarını uyguladığında size veya üçüncü taraflara karşı sorumlu olmaz.

G. İNDİRMELER 

İndirebileceğiniz İçerik miktarı sınırlı olabilir ve indirilen bazı İçeriklerin kullanım süresi, indirildikten veya ilk kez oynatıldıktan belirli bir süre sonra dolabilir. Bazı İçerikler ise hiç indirilemeyebilir.

Daha önce edindiğiniz İçeriği, aynı Apple ID ile giriş yaptığınız aygıtlara (“İlişkili Aygıtlar”) yeniden indirmeniz (“Yeniden İndirme”) mümkün olabilir. Yaşadığınız Ülkede Yeniden İndirme yapılabilecek İçerik türlerini şu makalede bulabilirsiniz: https://support.apple.com/tr-tr/HT204632. Artık Hizmetlerimizde sunulmayan İçerik için Yeniden İndirme mümkün olmayabilir.

Ayrıca İçerik, herhangi bir zamanda da Hizmetlerimizden kaldırılabilir (örneğin, sağlayıcının İçeriği kaldırması nedeniyle); bunun ardından İçerik indirilemeyebilir, yeniden indirilemeyebilir veya Apple üzerinden başka bir şekilde İçeriğe erişilemeyebilir. 

H. ABONELİKLER

Hizmetler ve belirli Uygulamalar, İçerik veya Hizmetlere abonelik tabanlı erişim (“Ücretli Abonelikler”) satın almanıza olanak tanıyabilir. Ücretli abonelikler devamlıdır ve iptal edilene kadar düzenli olarak faturalandırılır. Aboneliklerinizi iptal etme hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://support.apple.com/tr-tr/HT202039 adresini ziyaret edin. Ücretli Abonelikleri, geçerli fatura döneminin sonunda yürürlüğe girmek üzere hesap ayarlarınızdaki Abonelikleri Yönet bölümünden iptal edebilirsiniz. Ayrıca, Ücretli Abonelikleri derhal yürürlüğe girmek üzere istediğiniz zaman iptal edebilir ve oransal olarak bölünmüş bir şekilde ücretinizi geri alabilirsiniz. Bunun için https://www.apple.com/emea/support/itunes/contact.html adresi üzerinden Apple Destek ile iletişime geçin veya Apple Distribution International Ltd. Hollyhill Industrial Estate, Hollyhill, Cork, İrlanda Cumhuriyeti adresine bir posta gönderin. Bulunduğunuz ülke Türkiye ise 00800 4488 29878 numaralı telefonu da arayabilirsiniz. Ücretli Abonelik fiyatının artması durumunda bilgilendirilirsiniz ve gerekli olması halinde, aboneliğin devamı için onayınız gerekir. Son faturalandırma döneminin başlangıcından yirmi dört (24) saat öncesine kadar ücretlendirilirsiniz. Ödeme yönteminizi herhangi bir nedenle (son kullanma tarihinin geçmiş olması veya yeterli bakiye olmaması gibi) kullanamamanız ve Ücretli Aboneliğinizi iptal etmemeniz durumunda tahsil edilmemiş tutarlardan siz sorumlu olursunuz ve ödeme yöntemi bilgilerinizi güncellediğinizde ücreti bu ödeme yönteminden tahsil etmeye çalışırız. Bu durum, bir sonraki Ücretli Abonelik döneminizin başlangıç tarihini değiştirebilir. Ayrıca faturanızda göründüğü gibi her dönem için fatura kesim tarihleri de değişebilir. Aboneliğinizin devam etmesi için ödeme yönteminizi başarılı bir şekilde doğrulayamamamız durumunda Ücretli Aboneliğinizi iptal etme hakkını saklı tutarız. Bazı Ücretli Abonelikler, ödeme yönteminiz aracılığıyla ücret alınmadan önce ücretsiz bir deneme sürümü sağlayabilir. Ödeme yönteminiz aracılığıyla herhangi bir ücret alınmadan önce bir Ücretli Abonelikten çıkmaya karar vermeniz durumunda, ücretsiz deneme sürümü sona ermeden en az yirmi dört (24) saat önce aboneliğinizi iptal edin. 

İçerik sağlayıcısı olarak Apple tarafından sunulan bir Ücretli Abonelik (“Apple Ücretli Aboneliği”) için ücretsiz bir deneme sürümü başlatmanız ve süre sona ermeden önce bunu iptal etmeniz durumunda ücretsiz deneme sürümünüzü tekrar etkinleştiremezsiniz.

iCloud dışındaki Apple Ücretli Aboneliklerine ilişkin ücretsiz deneme sürümleri veya ücretsiz teklifler, Apple One’a ilişkin bir ücretsiz deneme sürümü ya da teklifle birleştirilemez. Bir Apple Ücretli Aboneliğine ilişkin ücretsiz deneme sürümü veya ücretsiz teklif kullanıyor olup Apple One’a abone olmanız durumunda, Apple One aboneliğiniz üzerinden söz konusu Apple Ücretli Aboneliklerine erişiminiz olsa bile ücretsiz deneme sürümleriniz ya da teklifleriniz duraklatılmaz. Apple One’a Ücretli Abone olduğunuz sırada ücretsiz deneme sürümünüzün veya ücretsiz teklifinizin sona erebileceğini ve Apple’ın sona eren söz konusu ücretsiz deneme sürümü ya da ücretsiz teklifin herhangi bir kısmı için yeniden sağlama, geri ödeme veya başka şekilde tazmin etme yükümlülüğü olmadığını kabul edersiniz.

Bir Hizmete veya İçeriğe ilişkin Ücretli Aboneliğiniz sona erdiğinde, Ücretli Abonelik gerektiren söz konusu Hizmetin tüm işlevlerine ve İçeriklerine erişiminizi kaybedersiniz.

I. İÇERİK VE HİZMET KULLANILABİLİRLİĞİ

İşbu Sözleşmede belirtilen; Yaşadığınız Ülkede sunulmayan Hizmetler, İçerik türleri, özellikler veya işlevlere ilişkin koşullar, Hizmetler size sunulmadığı sürece ve sunulana kadar sizin için geçerli olmaz. Yaşadığınız Ülkede sunulan İçerik türlerini görmek için Hizmetler bölümünü inceleyin veya https://support.apple.com/tr-tr/HT204411 adresini ziyaret edin. Yaşadığınız Ülkede kullanılabilir olan bazı Hizmetler ve İçerikler, Yaşadığınız Ülke dışına seyahat ettiğinizde kullanılamayabilir.

J. ÜÇÜNCÜ TARAF AYGIT VE EKİPMANLAR

Apple markalı olmayan bir aygıttan erişmeniz durumunda Hizmetleri veya Hizmetlerin bazı özelliklerini kullanamayabilirsiniz. Hizmetin desteklenip desteklenmediğini belirlemek için lütfen üçüncü taraf aygıtınızdaki uygulama mağazasına danışın. Ayrıca belirli Hizmetler, bazı durumlarda ve/veya bazı faaliyetler için üçüncü taraf ekipman kullanmanızı isteyebilir, buna yönlendirme yapabilir ya da bunu tavsiye edebilir; bu tür kullanım söz konusu ekipmanın hüküm ve koşullarına tabidir ve ilgili üreticinin talimatlarına uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Hizmetleri kullanarak, Apple’ın zaman zaman üçüncü taraf ekipmanlarda bulunan yazılımına yönelik küçük güncellemeleri otomatik olarak indirip yükleyebileceğini kabul edersiniz.

K. MÜŞTERİ DESTEĞİ

Faturalandırma ve abonelikler veya Apple Kimliğinize ilişkin sorular dahil olmak üzere Hizmetlerimiz hakkında sorularınız varsa lütfen sizinle en ilgili konuyu seçtikten sonra telefon, e-posta veya sohbet yoluyla bizimle iletişime geçebileceğiniz https://getsupport.apple.com adresini ziyaret edin. Bizimle sohbet etmeyi tercih ederseniz konuşmanın gerçekleştiği tarihi ve saati içerecek şekilde konuşmanızın dökümünü indirme seçeneğine sahip olursunuz.

Aşağıdakilerin geçerli olduğu App Store dışında tüm Hizmetler için genel destek sağlayacağız: Apple; ödeme, teslimat ve para iadeleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere İşlemle ilgili her türlü konuda destek sağlayacaktır. Bir Uygulamanın içeriği ve işlevselliği ile ilgili tüm konular için lütfen Uygulama Sağlayıcısı (Uygulamanın App Store’daki ürün sayfasında gösterildiği şekilde) ile iletişime geçin.

L. HİZMETLERİMİZDE YAPTIĞINIZ GÖNDERİMLER

Hizmetlerimiz; yorumlar, derecelendirmeler ve incelemeler, resimler, videolar veya podcast’ler (bağlantılı meta veriler ve görüntüler dahil) gibi materyalleri göndermenize ya da yayınlamanıza olanak tanıyabilir. Aşağıda açıklanan ve zaman zaman güncellenebilecek olan Gönderim Yönergelerine uymanız gerekir ve Gönderim Yönergelerimizi ihlal eden materyal fark etmemiz durumunda bunları kaldırırız. Saldırgan, taciz edici veya yasa dışı içerikler dahil olmak üzere, Gönderim Yönergelerine uymayan materyallerle karşılaşırsanız lütfen reportaproblem.apple.com adresi üzerinden ya da Apple Destek ekibiyle iletişime geçerek bizi bilgilendirin. Yasalar uyarınca yasak olmadığı sürece işbu belgeyle Apple’a, gönderdiğiniz materyalleri Hizmetler ve ilgili pazarlama kapsamında kullanmanın yanı sıra bu materyalleri Apple’ın şirket içi amaçlarına yönelik kullanması adına dünya çapında, telifsiz, münhasır olmayan bir lisans verirsiniz. Apple, otomatik içerik filtreleri ve/veya gerçek bir kişi tarafından inceleme gibi yöntemlerle, gönderilen materyalleri izleyebilir ve kaldırmaya ya da düzenlemeye karar verebilir. Apple, bir Hizmet veya İçeriğe ilişkin yorum, derecelendirme ya da inceleme göndermeden önce söz konusu Hizmeti kullanıp kullanmadığınızı veya herhangi bir İçeriği tüketip tüketmediğinizi izlemez ya da doğrulamaz.

Gönderim Yönergeleri: Hizmetleri aşağıdaki amaçlar doğrultusunda kullanamazsınız:

– (i) kullanma yetkisine, hakkına veya lisansına sahip olmadığınız, ya da (ii) bir üçüncü tarafın haklarını ihlal eden materyalleri yayınlamak;

– uygunsuz, saldırgan, yasa dışı, yanıltıcı, doğru olmayan veya zararlı içerik yayınlamak;

– başkalarına ait kişisel, özel ya da gizli bilgileri yayınlamak;

– reşit olmayan birisinden kişisel bilgi istemek;

– başka bir kişi veya kuruluşu taklit etmek ya da bunlarla ilişkiniz olduğuna ilişkin yalan beyanda bulunmak;

– istenmeyen veya yetkisiz reklam, tanıtım materyalleri ya da bilgilendirici duyurular dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere istenmeyen mail yayınlamak ya da iletmek;

– her tür ödeme veya teşvik karşılığında bir derecelendirme ya da inceleme yayınlama, incelemeyi değiştirme veya kaldırma; 

– dürüst olmayan, küfürlü, zarar verici, yanlış yönlendiren veya kötü niyetli bir derecelendirme ya da inceleme veya incelenmekte olan İçerikle ilgisiz bir derecelendirme ya da inceleme yayınlama;

– yasa dışı, sahte veya hileli faaliyetler planlamak ya da bu tür faaliyetlerde bulunmak.

M. AİLE PAYLAŞIMI

Aile Düzenleyicisi (“Düzenleyici”), en az 18 yaşında (veya Yaşadığı Ülkede buna eş değer olan reşit olma yaşında) olmalı ve on üç (13) yaşın (ya da Yaşadığı Ülkede bu yaşla eş değer olan ve kayıt işlemi sırasında belirtilen minimum yaşın) altındaki tüm Aile üyelerinin ebeveyni veya yasal vasisi olmalıdır. Tüm Aile İçi Paylaşım özelliklerine erişilmesi için Apple aygıtları gerekir. Aile Paylaşımı, uygun aboneliklerin bir Ailenin en fazla altı (6) üyesi arasında paylaşılmasına olanak tanır. Aile Paylaşımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://support.apple.com/tr-tr/HT201060 adresini ziyaret edin.

Satın Alma Paylaşımı: Aile Paylaşımının Satın Alma Paylaşımı özelliği, uygun İçeriklerin Ailenin en fazla altı (6) üyesiyle paylaşılmasına olanak tanır. Düzenleyici, diğer üyeleri katılmaya davet eder ve Aile üyeleri tarafından başlatılan tüm İşlemler için ödeme yapmayı kabul eder. Bir Aile üyesi tarafından başlatılan İşlemlerin ödemesini yapmak için Düzenleyicinin uygun ödeme yöntemleri kullanılır. (Her zaman ilk olarak mağaza kredisine sahip hesap kullanıldığından, Aile üyesinin hesabında mağaza kredisi olduğu durumlar hariçtir.) Düzenleyicinin uygun ödeme yöntemleri kullanıldığında Aile üyeleri, Düzenleyicinin aracıları olarak hareket eder. Düzenleyici, işbu sözleşme ile şunları kabul eder: (1) söz konusu İşlemler için ödeme yapmayı; (2) Aile üyeleri tarafından başlatılan İşlemlerin yetkilendirilmiş olduğunu ve (3) İşlemlerin ödemesinin yukarıda Bölüm B’de belirtildiği şekilde uygun ödeme yöntemleri aracılığıyla yapılacağını. Düzenleyiciler, ödeme yöntemi sözleşmelerine uymakla yükümlüdür ve uygun ödeme yöntemlerine erişimin Aile üyeleri ile paylaşılmasına ilişkin tüm riski üstlenir. Herhangi bir Aile üyesinin yaptığı İşlemin fatura veya makbuzu, söz konusu İşlemi başlatan Aile üyesine ve Düzenleyicinin ödeme yöntemi için faturalandırılması durumunda ayrıca Düzenleyiciye gönderilir.

Satın Alma İzni: Satın Alma İzni, Düzenleyicinin on sekiz (18) yaşın (veya Yaşadığı Ülkede buna eş değer olan reşit olma yaşının) altındaki Aile üyeleri tarafından başlatılan İşlemleri onaylamasına olanak tanıyan bir özelliktir. Aile üyeleri tarafından paylaşılan veya içerik kodları ile edinilen İçerikler genelde Satın Alma İzni özelliğine tabi olmaz. Aboneliklere erişimi kolaylaştıran İçerik kodları Satın Alma İzni özelliğine tabidir. Düzenleyicinin, Satın Alma İzni işlevinin etkinleştirildiği Aile üyesinin ebeveyni ya da yasal vasisi olması gerekir. Satın Alma İzni, on üç (13) yaşın (veya Yaşadığı Ülkede buna eş değer olan minimum yaşın) altındaki tüm Aile üyeleri için saptanmış olarak etkindir ve ebeveyn ya da yasal vasi tarafından devre dışı bırakılmadığı sürece etkin kalır. Satın Alma İzni, Aile üyesi on sekiz (18) yaşına girdikten (veya Yaşadığı Ülkede reşit olma yaşına ulaştıktan) sonra kapatılırsa artık açılamaz. Satın Alma İzni, Satın Alma Paylaşımı’nın etkinleştirilmesini gerektirmez.

Aile Üyesi değişiklikleri: Bir Aile üyesinin Aileden ayrılması veya Aileden çıkarılması durumunda kalan Aile üyeleri, ödeme yöntemi aracılığıyla edinilen İçerikler dahil olmak üzere eski üyenin İçeriğine erişemez. 

Aile Paylaşımı Kuralları: Aynı anda yalnızca bir (1) Ailenin üyesi olabilirsiniz ve yılda en fazla iki kez bir Aileye katılabilirsiniz. Bir Aile ile ilişkilendirdiğiniz Apple Kimliğini en fazla doksan (90) günde bir değiştirebilirsiniz. Tüm Aile üyeleri Yaşadığınız Ülkede bulunmalıdır. Uygulama İçi Satın Alma İşlemleri, abonelikler ve önceden edinilmiş bazı Uygulamalar dahil olmak üzere her İçerik, Satın Alma Paylaşımı için uygun değildir. Apple TV+, Apple TV Kanalları, Apple One Aile, Apple One Premier, Apple Music Aile, Apple Arcade, Apple News+ ve Apple Fitness+ abonelikleri Aile İçi Paylaşım için otomatik olarak etkinleştirilir. Bir Aile tarafından paylaşılan Abonelikler, her abonelik için bulunan İçerik kullanım sınırlamalarına tabi olabilir. 

N. SEZON BİLETİ VE ÇOKLU SEZON BİLETİ

Bilet, kullanıma sunulan televizyon İçeriğini satın almanıza veya edinmenize olanak tanır. Sezon Bileti sezon başına sınırlı sayıda bölümü olan televizyon İçeriği için, Çoklu Sezon Bileti ise sürekli devam eden televizyon İçeriği için geçerlidir. Sezon Bileti veya Çoklu Sezon Biletine ilişkin tüm ücretler İşlem sırasında alınır. Sezon Bileti veya Çoklu Sezon Bileti, son bölümün yayınlanmasından sonra en fazla doksan (90) gün içinde indirilebilir. İçerik sağlayıcısının Apple’a sağladığı TV bölümü sayısının Sezon Bileti satın aldığınızda planlanan bölüm sayısından daha az olması durumunda Apple’a sağlanmayan ilgili bölüm sayısının perakende değerini Apple ID’nize yükleriz.

O. APP STORE İÇİN EK HÜKÜMLER (APPLE ARCADE UYGULAMALARI HARİÇ)

APP STORE İÇERİK LİSANSI

Uygulama lisansları, Apple veya üçüncü taraf geliştiriciler (“Uygulama Sağlayıcısı”) tarafından sağlanır. Apple, App Store’u işletirken Uygulama Sağlayıcılarının aracısı olarak hareket eder ve sizinle Uygulama Sağlayıcısı arasındaki satış sözleşmesi ya da kullanıcı sözleşmesinin tarafı değildir. Bununla birlikte, Apple Distribution International Ltd. müşterisiyseniz kayıtlı tedarikçi Apple Distribution International Ltd. olur ve bu durum, Uygulama lisansını Apple Distribution International Ltd.’den satın aldığınız, ancak Uygulamanın Uygulama Sağlayıcısı tarafından lisanslandığı anlamına gelir. Apple tarafından lisanslanan bir Uygulama bir “Apple Uygulaması”dır, Uygulama Sağlayıcısı tarafından lisanslanan bir Uygulama ise “Üçüncü Taraf Uygulama”dır. Apple veya Uygulama Sağlayıcısı EULA’nın yerine geçen özel bir lisans sözleşmesi (“Özel EULA”) sağlamadığı sürece edindiğiniz Uygulamalar, aşağıda belirtilen Lisanslı Uygulama Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesine (“Standart EULA”) tabidir. Yerel yasalara tabi olmak üzere, bir Üçüncü Taraf Uygulamanın içeriği ve garantilerinin yanı sıra bu Üçüncü Taraf Uygulama ile ilgili olabilecek tüm taleplerinizden yalnızca Uygulama Sağlayıcısı sorumludur. Apple’ın her bir Üçüncü Taraf Uygulama için geçerli Standart EULA veya Özel EULA’nın üçüncü taraf lehtarı olduğunu ve bu nedenle söz konusu sözleşmeyi uygulayabileceğini kabul eder ve onaylarsınız. Etiketler ve iMessage gibi bazı Uygulamalar, aygıtın uygulamalar ekranında gösterilmeyebilir; ancak Mesajlar uygulama çekmecesinden bunlara erişmek ve bunları kullanmak mümkündür.

UYGULAMA İÇİ SATIN ALIMLAR 

Uygulamalar, söz konusu Uygulamalar dahilinde kullanım için içerik, hizmetler veya işlevsellik (“Uygulama İçi Satın Alma İşlemleri”) sunabilir. Uygulamanın kullanımı sırasında tüketilen Uygulama İçi Satın Alma İşlemleri (ör. sanal gem) aygıtlar arasında aktarılamaz ve yalnızca bir kez indirilebilir. Uygulama İçi Satın Alma İşlemi yapmadan önce parolanızı girerek veya Touch ID ya da Face ID kullanarak (diğer İçeriği edinmek için gereken kimlik doğrulamasından ayrı olarak) hesabınızı doğrulamanız gerekir. Her bir satın alma işlemi için parola sorulmasını bizden istemediğiniz veya Touch ID ya da Face ID’yi etkinleştirmediğiniz sürece on beş (15) dakika içinde yeniden kimlik doğrulama işlemi yapmadan ek Uygulama İçi Satın Alım İşlemleri yapabilirsiniz. Şu makalede sunulan yönergeleri izleyerek Uygulama İçi Satın Alma özelliğini kapatabilirsiniz: https://support.apple.com/tr-tr/HT201304

UYGULAMA PAKETLERİ

Bazı uygulamalar paket olarak bir arada (“Uygulama Paketi”) satılabilir. Uygulama Paketiyle gösterilen fiyat, Uygulama Paketini satın aldığınızda ödeyeceğiniz tutardır. Daha önce satın aldığınız veya edindiğiniz uygulamalar varsa Uygulama Paketi fiyatında indirim yapılabilir ancak bu fiyat, Uygulama Paketini tamamlamak üzere minimum ücret içerebilir.

ARAMA SONUÇLARI VE SIRALAMALAR

Uygulamaların arama sonuçlarında nasıl sıralanacağını belirlerken göz önünde bulundurulan ana parametreler; Uygulama Sağlayıcıları tarafından sağlanan meta veriler, müşterilerin Uygulamalar ve App Store ile olan etkileşimleri ve Uygulamaların App Store’daki popülerliğidir. Bu ana parametreler, müşterilerin arama sorguları için en ilgili sonuçları sağlar.

LİSANSLI UYGULAMA SON KULLANICI LİSANS SÖZLEŞMESİ

App Store aracılığıyla sağlanan uygulamalar size satılmaz, lisanslanır. Her bir Uygulamaya ilişkin lisansınız, işbu Lisanslı Uygulama Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesini (“Standart EULA”) veya sağlanması durumunda, sizinle Uygulama Sağlayıcısı arasındaki özel bir son kullanıcı lisans sözleşmesini (“Özel EULA”) önceden kabul etmiş olmanıza tabidir. İşbu Standart EULA veya özel EULA uyarınca Apple Uygulamasına ilişkin lisansınız Apple tarafından verilir ve işbu Standart EULA ya da özel EULA uyarınca Üçüncü Taraf Uygulamaya ilişkin lisansınız, söz konusu Üçüncü Taraf Uygulamanın Uygulama Sağlayıcısı tarafından verilir. İşbu Standart EULA’ya tabi olan Uygulamalar işburada “Lisanslı Uygulama” olarak anılır. Uygulama Sağlayıcısı veya geçerli olan durumlarda Apple (“Lisans Veren”); Lisanslı Uygulamadaki ve Lisanslı Uygulamaya ilişkin, işbu Standart EULA uyarınca size açıkça verilmeyen tüm hakları saklı tutar.

a. Lisansın Kapsamı: Lisans Veren, Kullanım Kurallarının izin verdiği şekilde ve sahip olduğunuz veya kontrolünüz altında olan Apple markalı ürünlerde Lisanslı Uygulamayı kullanmak üzere size devredilemez bir lisans verir. Lisanslı Uygulama içinden satın alınan veya Lisanslı Uygulama üzerinden erişilebilen herhangi bir içerik, materyal ya da hizmet ve Lisans Veren tarafından sağlanıp özgün Lisanslı Uygulamanın yerine geçen veya özgün Lisanslı Uygulamayı tamamlayan yükseltmeler, söz konusu yükseltmeye bir Özel EULA eşlik etmediği sürece işbu Standart EULA’nın koşullarına tabidir. Kullanım Kurallarında aksi belirtilmedikçe Lisanslı Uygulamayı dağıtamaz veya aynı anda birden fazla aygıt tarafından kullanılabileceği bir ağ üzerinden kullanıma sunamazsınız. İşbu Sözleşmede açıkça izin verilmediği sürece Lisanslı Uygulamayı devredemez, yeniden dağıtamaz ya da Lisanslı Uygulamanın alt lisansını veremezsiniz ve Apple Aygıtınızı bir üçüncü tarafa satmanız durumunda satmadan önce Lisanslı Uygulamayı Apple Aygıtınızdan kaldırmalısınız. Lisanslı Uygulama çalışmalarını, güncellemeleri veya bunların parçalarını (yukarıda bahsi geçen kısıtlamaların geçerli yasa ile yasaklandığı durumlar hariç olmak üzere ve yasaklandığı ölçüde ya da Lisanslı Uygulamaya dahil edilmiş açık kaynaklı bileşenlerin kullanımını yöneten lisanslama koşullarının izin verdiği ölçüde) kopyalayamaz (işbu Lisans ve Kullanım Kuralları tarafından izin verilen durumlar hariç), bunlar üzerinde tersine mühendislik yapamaz, bunların kaynak kodunu oluşturamaz, bunları elde etmeye, değiştirmeye veya bunlardan türetilmiş çalışmalar oluşturmaya çalışamazsınız.

b. Verileri Kullanma İzni: Lisans Verenin, Lisanslı Uygulamaya ilişkin yazılım güncellemeleri, ürün desteği ve diğer hizmetlerin (varsa) sağlanmasını kolaylaştırmak üzere düzenli olarak topladığı teknik verileri ve ilgili bilgileri; aygıtınız, sistem ve uygulama yazılımı, çevre birimleri hakkındaki teknik bilgiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere toplayabileceğini ve kullanabileceğini kabul edersiniz. Lisans Veren, kimliğinizi kişisel olarak tanımlamayan bu bilgileri, ürünlerini geliştirmek veya size hizmetler ya da teknolojiler sağlamak için kullanabilir.

c. Fesih. İşbu Standart EULA, tarafınızca veya Lisans Veren tarafından feshedilene kadar geçerlidir. Kabul edilen koşullara uymamanız durumunda, işbu Standart EULA çerçevesindeki haklarınız otomatik olarak feshedilir. 

d. Harici Hizmetler. Lisanslı Uygulama, Lisans Verenin ve/veya üçüncü tarafın hizmetlerine ve web sitelerine (birlikte ve ayrı ayrı “Harici Hizmetler”) erişim sağlayabilir. Harici Hizmetleri riski yalnızca size ait olmak üzere kullanmayı kabul edersiniz. Lisans Veren, üçüncü taraf Harici Hizmetlerin içeriğini veya bütünlüğünü incelemek ya da değerlendirmekten sorumlu olmayacaktır ve söz konusu üçüncü taraf, Harici Hizmetlerinden sorumlu tutulamayacaktır. Mali, tıbbi bilgiler veya konum bilgileri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere Lisanslı Uygulama ya da Harici Hizmet tarafından görüntülenen veriler, yalnızca bilgi amaçlıdır ve Lisans Veren veya aracıları tarafından garanti edilmez. Harici Hizmetleri işbu Standart EULA koşullarına uygun olmayan veya Lisans Veren ya da üçüncü tarafların fikri mülkiyet haklarını ihlal edecek şekilde kullanamazsınız. Harici Hizmetleri; kişi veya kuruluşları rahatsız etmek, istismar etmek, taciz etmek, tehdit etmek ya da bu kişi veya kuruluşlara hakaret etmek üzere kullanmayacağınızı ve Lisans Verenin bu şekilde bir kullanımdan sorumlu olmayacağını kabul edersiniz. Harici Hizmetler tüm dillerde veya Yaşadığınız Ülkede mevcut olmayabilir ve belirli bir konumda kullanım için uygun ya da mevcut olmayabilir. Bu Harici Hizmetleri kullanmayı seçtiğiniz ölçüde, geçerli yasalara uymaktan yalnızca siz sorumlusunuz. Lisans Veren, size herhangi bir bildirimde bulunmaksızın ve size karşı herhangi bir sorumluluk üstlenmeksizin, Harici Hizmetlerde herhangi bir zamanda kısıtlamalar veya sınırlamalar uygulama, Harici Hizmetleri değiştirme, erteleme, kaldırma ya da devre dışı bırakma hakkını saklı tutar. 

e. GARANTİ SAĞLANMAZ: LİSANSLI UYGULAMAYI KULLANIMINIZA İLİŞKİN TÜM RİSKLERİN YALNIZCA SİZE AİT OLDUĞUNU KABUL EDER VE ONAYLARSINIZ. GEÇERLİ YASA TARAFINDAN İZİN VERİLEN AZAMİ ÖLÇÜDE, LİSANSLI UYGULAMA VE LİSANSLI UYGULAMA TARAFINDAN SAĞLANAN YA DA GERÇEKLEŞTİRİLEN HİZMETLER TÜM HATALARI İLE VE HİÇBİR GARANTİ OLMAKSIZIN “OLDUĞU GİBİ” VE “SUNULDUĞU GİBİ” SAĞLANIR VE LİSANS VEREN; TİCARİ ELVERİŞLİLİK, TATMİN EDİCİ KALİTE, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK, DOĞRULUK, ZİLYETLİK VE ÜÇÜNCÜ TARAF HAKLARINI İHLAL ETMEMEYE YÖNELİK ZIMNİ GARANTİLER VE/VEYA KOŞULLAR DAHİL ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK ÜZERE LİSANSLI UYGULAMA VE HİZMETLERE İLİŞKİN AÇIK, ZIMNİ YA DA YASAL TÜM GARANTİLERDEN VE KOŞULLARDAN İŞBURADA FERAGAT EDER. LİSANS VEREN VEYA YETKİLİ TEMSİLCİSİ TARAFINDAN VERİLEN SÖZLÜ YA DA YAZILI BİLGİ VEYA TAVSİYELER, BİR GARANTİ OLUŞTURMAZ. LİSANSLI UYGULAMA VEYA HİZMETLERİN KUSURLU OLDUĞUNUN ORTAYA ÇIKMASI DURUMUNDA, GEREKLİ TÜM BAKIM, ONARIM YA DA DÜZELTMEYE İLİŞKİN MASRAFIN TAMAMI SİZE AİTTİR. BAZI YARGI BÖLGELERİ, TÜKETİCİLERİN GEÇERLİ YASAL HAKLARI ÜZERİNDE SINIRLAMALAR YAPILMASINA VEYA ZIMNİ GARANTİLERİN HARİÇ BIRAKILMASINA İZİN VERMEDİĞİNDEN YUKARIDA BAHSİ GEÇEN HARİÇ BIRAKMA VE SINIRLAMALAR SİZİN İÇİN GEÇERLİ OLMAYABİLİR. Yerel yasalara tabi olmak üzere, satın alınan Lisanslı Uygulamalar için en az iki (2) yıl ve uygulama içi abonelikler için sözleşmeye bağlı tedarik süresi boyunca yasal bir uygunluk garantisine sahip olabilirsiniz.

f. Sorumluluğun Sınırlandırılması. YASA TARAFINDAN YASAKLANMADIĞI ÖLÇÜDE LİSANS VEREN, LİSANSLI UYGULAMANIN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI İLE İLGİLİ YA DA BUNLARDAN KAYNAKLANAN KAYIP VEYA HASILAT ZARARLARI, VERİ BOZULMASI YA DA KAYBI, VERİ İLETİMİ VEYA ALIMINDA BAŞARISIZLIK (KURS TALİMATLARI, ÖDEVLERİ VE MALZEMELERİ DAHİL ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK ÜZERE) TİCARETİN KESİNTİYE UĞRAMASI YA DA DİĞER TİCARİ ZARARLAR VEYA KAYIPLAR DAHİL ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK ÜZERE TÜM KİŞİSEL YARALANMA YA DA ARIZİ, ÖZEL, DOLAYLI VEYA SONUÇ OLARAK ORTAYA ÇIKAN ZARARLARDAN, SÖZ KONUSU ZARARLARA İLİŞKİN OLASILIKTAN HABERDAR EDİLMİŞ OLSA DAHİ VE SORUMLULUK KURAMINA (SÖZLEŞME, HAKSIZ FİİL YA DA AKSİ DURUMDA) BAKILMAKSIZIN, BUNLARA HER NE ŞEKİLDE SEBEBİYET VERİLMİŞ OLURSA OLSUN HİÇBİR ŞEKİLDE SORUMLU OLMAZ. BAZI YARGI BÖLGELERİ, KİŞİSEL YARALANMA VEYA ARIZİ YA DA SONUÇ OLARAK ORTAYA ÇIKAN ZARARLARA İLİŞKİN SORUMLULUĞUN HARİÇ TUTULMASINA VEYA SINIRLANDIRILMASINA İZİN VERMEDİĞİNDEN İŞBU SINIRLAMA SİZİN İÇİN GEÇERLİ OLMAYABİLİR. Lisans Verenin tüm zararlara ilişkin toplam sorumluluğu (kişisel yaralanmanın olduğu durumlarda geçerli yasanın zorunlu kıldığı durumlar hariç) hiçbir şekilde iki yüz elli doları (250,00 ABD doları) aşamaz. Yukarıdaki sınırlamalar, yukarıda ifade edilen çözüm esas amacını karşılamasa da uygulanacaktır.

g. Amerika Birleşik Devletleri mevzuatı veya Lisanslı Uygulamanın edinildiği yargı bölgesinin yasaları tarafından izin verilen durumlar dışında Lisanslı Uygulamayı kullanamaz ya da başka şekillerde ihraç veya yeniden ihraç edemezsiniz. Lisanslı Uygulama, bunlarla sınırlı olmayacak şekilde özellikle (a) ABD tarafından ambargo uygulanan ülkelere veya (b) ABD Hazine Bakanlığının Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesinde ya da ABD Ticaret Bakanlığının Reddedilen Kişiler veya Tüzel Kişiler Listesinde bulunan kişilere ihraç veya yeniden ihraç edilemez. Lisanslı Uygulamayı kullanarak söz konusu ülke veya söz konusu listede bulunmadığınızı beyan ve taahhüt edersiniz. Ayrıca söz konusu ürünleri nükleer, füze veya kimyasal ya da biyolojik silahların geliştirilmesi, tasarımı, yapımı veya üretilmesi dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere Amerika Birleşik Devletleri mevzuatı tarafından yasaklanan herhangi bir amaçla kullanmayacağınızı da kabul edersiniz. 

h. ABD Devleti Son Kullanıcıları. Lisanslı Uygulama ve ilgili belgeler, terimin 48 CFR Bölüm 2.101’de tanımlandığı şekliyle “Ticari Öğeler” olarak anılır ve yürürlükte olan 48 CFR Bölüm 12.212 veya 48 CFR Bölüm 227.7202’de kullanıldığı şekliyle “Ticari Bilgisayar Yazılımı” ve “Ticari Bilgisayar Yazılımı Belgeleri” terimlerini içerir. Yürürlükte olan 48 CFR Bölüm 12.212 veya 48 CFR Bölüm 227.7202-1 – 227.7202-4 ile uyumlu olarak, Ticari Bilgisayar Yazılımı ve Ticari Bilgisayar Yazılımı Belgeleri ABD Hükümeti son kullanıcılarına (a) yalnızca Ticari Öğeler olarak ve (b) bu belgedeki hüküm ve koşullara uygun şekilde diğer tüm son kullanıcılara sağlanan haklarla lisanslanır. ABD telif yasaları uyarınca saklı tutulan yayımlanmamış haklar.

i. Aşağıdaki paragrafta açıkça belirtilen durumlar dışında işbu Sözleşme ve sizinle Apple arasındaki ilişki, yasalar ihtilafı hükümleri hariç olmak üzere Kaliforniya Eyaleti yasaları tarafından yönetilir. Siz ve Apple, işbu Sözleşmeden kaynaklanan ihtilafları veya hak taleplerini çözüme kavuşturmak üzere Santa Clara, Kaliforniya’da bulunan mahkemelerin kişisel ve münhasır yargı yetkisini kabul edersiniz. (a) Bir ABD vatandaşı olmamanız; (b) ABD’de ikamet etmemeniz; (c) Hizmete ABD’den erişmemeniz ve (d) aşağıda belirtilen ülkelerden birinin vatandaşı olmanız durumunda, işbu Sözleşmeden kaynaklanan ihtilaf veya hak taleplerinin yasalar ihtilafı hükümlerine bakılmaksızın aşağıda belirtilen geçerli yasaya tabi olacağını kabul eder ve işburada aşağıda belirtilen, yargı bölgesi durumunda olan eyalet, şehir ya da ülkede bulunan mahkemelerin münhasır olmayan yargı yetkisini gayri kabili rücu olarak kabul edersiniz:

Bir Avrupa Birliği ülkesi veya Birleşik Krallık, İsviçre, Norveç ya da İzlanda sakiniyseniz, normalde ikamet ettiğiniz yerin yasaları ve mahkemeleri geçerli olur.

Milletlerarası Mal Satımına ilişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi, özellikle işbu Sözleşme için geçerli değildir.

P. APP STORE, APPLE BOOKS, APPLE PODCASTS VE BELİRLİ İÇERİKLER İÇİN EK HÜKÜMLER

App Store, Apple Books ve Apple Podcasts’te (Apple Podcasts Abonelikleri dahil) sunulan bazı İçerikleri Apple’dan değil, söz konusu İçeriğin üçüncü taraf sağlayıcısından edinirsiniz (ilgili İçeriğin ürün sayfasında ve/veya satın alma işlemleri sırasında gösterildiği üzere). Bu durumda Apple, size İçeriği sağlarken İçerik sağlayıcısının bir aracısı olarak hareket eder ve bu nedenle Apple, sizinle İçerik sağlayıcısı arasındaki İşleme ilişkin bir taraf değildir. Bununla birlikte, Apple Distribution International Ltd. müşterisiyseniz Apple Distribution International Ltd., edindiğiniz İçeriğin kayıtlı satıcısıdır; ancak söz konusu İçerik, sağlayıcısı tarafından lisanslanmıştır. İçerik sağlayıcısı söz konusu İçeriğe ilişkin kullanım koşullarını uygulama hakkını saklı tutar. Söz konusu İçerikten, garantilerden (söz konusu garantilerden feragat edilmediği ölçüde) ve söz konusu İçerikle ilgili sizin veya diğer tarafların sahip olabileceği hak taleplerinden yalnızca İçerik sağlayıcısı sorumludur.

App Store, Apple Books ve Apple Podcasts’te arama sonuçlarının nasıl sıralanacağını belirlerken dikkate alınan ana parametreler, İçerik sağlayıcıları tarafından verilen meta veriler ve müşterilerin İçerikle etkileşim kurma biçimleridir.

Q. APPLE MUSIC İÇİN EK HÜKÜMLER

iCloud Müzik Arşivi; Apple Music için etkinleştirilmiş aygıtlarınızda Apple Music, iTunes Store veya başka kaynaklardan edindiğiniz, eş zamanlanmış ya da yüklenmiş parçalarınıza, müzik listelerinize ve müzik videolarınıza (“iCloud Müzik Arşivi İçeriği”) erişmenize olanak tanıyan bir Apple Music özelliğidir. iCloud Müzik Arşivi, Apple Music üyeliğinizi ayarladığınızda otomatik olarak etkinleştirilir. iCloud Müzik Arşivi, iCloud Müzik Arşivi İçeriğinize ilişkin bilgiler toplar. Bu bilgiler, Apple ID’nizle ilişkilendirilir ve o sırada Apple Music’te mevcut olan iCloud Müzik Arşivi İçeriği ile karşılaştırılır. Eş zamanlanmayan iCloud Müzik Arşivi İçeriği Apple’ın iCloud Müzik Arşivi sunucularına yüklenir (Apple tarafından belirlenen bir formatta). En fazla yüz bin (100.000) parça yükleyebilirsiniz. iTunes Store’dan edinilen parçalar bu sınırlamaya dahil değildir. Belirli kriterleri karşılamayan (örneğin, aşırı derecede büyük dosyalar) veya aygıtınız için yetkilendirilmemiş parçalar, iCloud Müzik Arşivi için uygun değildir. iCloud Müzik Arşivi’ni kullandığınızda Apple; çaldığınız, durdurduğunuz veya atladığınız şarkılar, kullandığınız aygıtlar ve oynatma akışının tarihi ve süresi gibi bilgilerin günlüğünü tutar. iCloud Müzik Arşivi’ni yalnızca yasalara uygun şekilde edinilmiş içerik için kullanmayı kabul edersiniz. iCloud Müzik Arşivi “OLDUĞU GİBİ” sağlanır ve hata veya yanlışlar içerebilir. iCloud Müzik Arşivi’ni kullanmadan önce verilerinizi ve bilgilerinizi yedeklemelisiniz. Apple Music üyesi olmamanız durumunda, iCloud Müzik Arşivi’ni kullanan bir iTunes Match aboneliği satın alabilirsiniz. Apple Music üyeliğiniz sona erdiğinde iCloud Müzik Arşivi sunucularına yüklenen iCloud Müzik Arşivi İçeriği dahil olmak üzere iCloud Müzik Arşivinize erişimi kaybedersiniz.

R. APPLE FITNESS+ İÇİN EK HÜKÜMLER

Apple Fitness+ yalnızca eğlence ve/veya bilgi edinme amaçlıdır ve tıbbi tavsiyede bulunma amacı taşımaz. 

S. OPERATÖR ÜYELİĞİ

Uygun olduğu durumlarda, kablosuz iletişim operatörünüzden bir Hizmet üyeliği (“Operatör Üyeliği”) satın almanız teklif edilebilir. Operatör Üyeliği satın almanız durumunda bu, Hizmet lisansınızı operatörünüzden edindiğiniz ve operatörünüzün Hizmet üyeliğinizin masraflarını size fatura edecek olan kayıtlı satıcı olacağı ancak Hizmetin Apple tarafından lisanslanıp sağlanacağı anlamına gelir. Operatör ile aranızdaki satın alma ilişkisi, işbu Sözleşmeye değil, operatörün hüküm ve koşullarına tabidir ve Operatör Üyeliği ile ilgili faturalandırma ihtilafları Apple’a değil, operatörünüze yöneltilmelidir. Operatör Üyeliği aracılığıyla bir Hizmet kullanarak operatör hesap bilgilerinizin, telefon numaranızın ve abonelik bilgilerinizin operatör tarafından Apple’a aktarılabileceğini ve Apple’ın bu bilgileri Operatör Üyeliğinizin durumunu belirlemek üzere kullanabileceğini kabul edersiniz.

T. TÜM HİZMETLER İÇİN GEÇERLİ MUHTELİF KOŞULLAR

APPLE’IN TANIMI

Yaşadığınız Ülkeye bağlı olarak “Apple” şu anlama gelir:

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (Porto Riko dahil) kullanıcılar için One Apple Park Way, Cupertino, Kaliforniya adresinde bulunan Apple Inc.;

Kanada’daki kullanıcılar için 120 Bremner Blvd., Suite 1600, Toronto ON M5J 0A8, Kanada adresinde bulunan Apple Canada Inc.;

Meksika, Orta veya Güney Amerika ya da Karayip ülkeleri veya bölgelerindeki (Porto Riko hariç) kullanıcılar için 1 Alhambra Plaza, Ste 700 Coral Gables, Florida adresinde bulunan Apple Services LATAM LLC;

Japonya’daki kullanıcılar için Roppongi Hills, 6-10-1 Roppongi, Minato-ku, Tokyo 106-6140, Tokyo adresinde bulunan iTunes K.K.;

Avustralya veya Yeni Zelanda’daki (tüm bölgeleri veya ilişkili yargı bölgeleri dahil) kullanıcılar için Level 3, 20 Martin Place, Sidney NSW 2000, Avustralya adresinde bulunan Apple Pty Limited; ve

Diğer tüm kullanıcılar için Hollyhill Industrial Estate, Hollyhill, Cork, İrlanda Cumhuriyeti adresinde bulunan Apple Distribution International Ltd. 

SÖZLEŞMEYE İLİŞKİN DEĞİŞİKLİKLER

Apple işbu Sözleşmeyi, Apple’ın yeni bir hizmet eklemesi veya geçerli yasanın değişmesi gibi durumlarda gerekli olması halinde değiştirme ve yeni ya da ek hüküm ve koşullar ekleme hakkını saklı tutar. Söz konusu değişiklikler ile ek hüküm ve koşullar derhal yürürlüğe girer ve işbu Sözleşmeye dahil olur. Hizmetleri kullanmaya devam etmeniz durumunda, yukarıda bahsi geçenleri kabul etmiş sayılırsınız. 

ÜÇÜNCÜ TARAF MATERYALLER

Apple, İçerik veya Hizmetlerden bağlantısı sağlanan ya da İçerik veya Hizmetlere dahil edilen üçüncü taraf materyallerden sorumlu olmayacaktır. 

KULLANICI GÜVENLİĞİ

(a) Herhangi bir faaliyetin güvenliği ve tavsiye edilebilirliği veya (b) belirli tıbbi durumlar ya da semptomlara ilişkin her zaman nitelikli bir sağlık uzmanından tavsiye almalısınız.

FİKRİ MÜLKİYET

İçerik, grafikler, kullanıcı arayüzü, ses klipleri, video klipler, yayıncıya ait İçerik, Hizmetleri uygulamak üzere kullanılan komutlar ve yazılımlar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere Hizmetlerin; Apple, lisans verenleri ve/veya İçerik sağlayıcılarına ilişkin özel bilgi ve materyal içerebileceğini ve telif hakkı dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere geçerli fikri mülkiyet yasaları ve diğer yasalar tarafından korunduğunu kabul edersiniz. Söz konusu özel bilgileri veya materyalleri, işbu Sözleşmeye uygun olarak kişisel ve ticari olmayan kullanım dışında kullanmayacağınızı kabul edersiniz. İçerik veya Hizmetlerin hiçbir kısmı, işbu Sözleşme ile açıkça izin verilen durumlar hariç hiçbir biçimde devredilemez veya yeniden oluşturulamaz. Hizmetler veya İçerik üzerinde hiçbir şekilde değişiklik yapmayacağınızı, Hizmetleri ya da İçeriği kiralamayacağınızı, ödünç vermeyeceğinizi, satmayacağınızı, paylaşmayacağınızı veya dağıtmayacağınızı kabul edersiniz ve açıkça yetkilendirilmedikçe Hizmetlerden yararlanamazsınız. 

Apple adı, Apple logosu, iTunes, iTunes Store, App Store, Apple Books, Apple Music, Apple TV, Apple TV+, Apple Arcade, Apple News, Apple News+, Apple One, Apple Podcasts, Apple Fitness+ ve diğer Apple ticari markaları, hizmet markaları, Hizmetlerle bağlantılı olarak kullanılan grafikler ve logolar, Apple’ın Amerika Birleşik Devletleri ve dünya çapındaki diğer ülkelerdeki ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır. Yukarıda bahsi geçen ticari markalara ilişkin tarafınıza herhangi bir hak veya lisans verilmez. 

TELİF HAKKI

Aksi belirtilmediği sürece, Apple tarafından sağlanan Hizmetler ve İçerik, Apple Inc. ve iştiraklerinin telif hakkı korumasındadır.

Hizmetler aracılığıyla sunulan herhangi bir İçeriğin, hak talebinde bulunduğunuz bir telif hakkını ihlal ettiğine inanmanız durumunda lütfen aşağıdaki konumlardan Apple ile iletişime geçin: 

– Üçüncü Taraf Uygulamalar: https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/appstorenotices/ 

– Apple Books: https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/applebooksnotices/ 

– Apple TV+ ve Apple Fitness+: https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/appletvplusnotices/

– Apple News: https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/applenewsnotices/

– Zil sesleri: https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/ringtonestorenotices/

– Diğer tüm Hizmetler (iTunes Store, Apple Music ve Apple Podcasts dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere): https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/itunesstorenotices/

Bu, ihlale yönelik hak talebinize ilişkin bildiriminizi işleme koymamız için en hızlı yoldur. Belirlenen temsilcimize ulaşmanın ve bildiriminizi işleme koymanın daha yavaş yolu, aşağıda belirtilen posta adresine ihlale yönelik hak talebine ilişkin doğru ve eksiksiz bir bildirim göndermektir.

Apple Inc.

Dikkat: Telif Hakkı Temsilcisi

One Apple Park Way

MS: 1IPL

Cupertino, CA 95014

Telefon: 408.996.1010

E-posta: copyrightnotices@apple.com 

Apple, başkalarının telif haklarını sürekli olarak ihlal eden ya da ihlal ettiği iddia edilen kullanıcıların hesaplarını uygun koşullarda devre dışı bırakma ve/veya feshetme yönünde bir politika benimsemiştir. Böyle bir politikanın uygulanmasının bir parçası olarak Apple, yalnızca kendi takdirine bağlı olarak sürekli bir şekilde ihlal gerçekleştiren faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen ya da ilgili diğer nedenlerle kullanıcıların hesaplarını askıya alabilir, devre dışı bırakabilir ve/veya feshedebilir.

GARANTİ REDDİ; SORUMLULUĞUN SINIRLANDIRILMASI

APPLE, HİZMETLERİ KULLANIMINIZIN KESİNTİSİZ VEYA HATASIZ OLACAĞINI TAAHHÜT, BEYAN YA DA GARANTİ ETMEZ VE APPLE’IN ZAMAN ZAMAN VE SİZE BİLDİRİMDE BULUNMAKSIZIN, HİZMETLERİ BELİRSİZ BİR SÜRELİĞİNE KALDIRABİLECEĞİNİ, HİZMETLERİ HERHANGİ BİR ZAMANDA İPTAL EDEBİLECEĞİNİ VEYA HİZMETLERE ERİŞİMİNİZİ BAŞKA ŞEKİLLERDE SINIRLAYABİLECEĞİNİ YA DA DEVRE DIŞI BIRAKABİLECEĞİNİ KABUL EDERSİNİZ. 

HİZMETLERİ KULLANIMINIZA VEYA KULLANAMAMANIZA YA DA HİZMETLERLE BAĞLANTILI FAALİYETLERE İLİŞKİN RİSKLERİN YALNIZCA SİZE AİT OLDUĞUNU AÇIKÇA KABUL EDERSİNİZ. HİZMETLER VE HİZMETLER ARACILIĞIYLA SİZE SAĞLANAN TÜM İÇERİK TİCARİ ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK, MÜLKİYET VE İHLAL ETMEME ZIMNİ GARANTİLERİ DAHİL AÇIK VEYA ZIMNİ HİÇBİR GARANTİ OLMAKSIZIN, KULLANIMINIZ İÇİN “OLDUĞU GİBİ” VE “SUNULDUĞU GİBİ” (APPLE TARAFINDAN AÇIKÇA BELİRTİLEN DURUMLAR HARİÇ) SAĞLANIR. BAZI YARGI BÖLGELERİNDE, ZIMNİ GARANTİLERİN HARİÇ TUTULMASINA İZİN VERİLMEDİĞİNDEN YUKARIDA BAHSİ GEÇEN ZIMNİ GARANTİLERDEN HARİÇ TUTMA SİZİN İÇİN GEÇERLİ OLMAYABİLİR. Yerel yasalara tabi olarak, satın alınan İçerik için en az iki yıl ve abone olduğunuz İçerik için sözleşmeye bağlı tedarik süresi boyunca yasal bir uygunluk garantisine sahip olabilirsiniz.

GEÇERLİ YASA GEREKTİRMEDİKÇE, APPLE’IN HİZMETLERİMİZ ARACILIĞIYLA SİZE İÇERİK SUNMAYA DEVAM ETME SORUMLULUĞU OLMADIĞINI VE SATIN ALINAN İÇERİK DAHİL OLMAK ÜZERE İÇERİĞİN İNDİRMEK, YENİDEN İNDİRMEK VEYA YAYINLAMAK İÇİN KULLANILAMAZ DURUMA GELMESİ HALİNDE APPLE’IN SİZE KARŞI SORUMLU OLMAYACAĞINI KABUL EDERSİNİZ.

APPLE, YÖNETİCİLERİ, GÖREVLİLERİ, ÇALIŞANLARI, İŞTİRAKLERİ, ARACILARI, YÜKLENİCİLERİ VEYA LİSANS VERENLERİ; HİZMETLER ARACILIĞIYLA YAYIMLANAN, İLETİLEN YA DA BAŞKA ŞEKİLLERDE SUNULAN İÇERİĞİN KULLANIMININ BİR SONUCU OLARAK HERHANGİ BİR İÇERİKTEKİ HATALAR VEYA EKSİKLER YA DA HER TÜR YARALANMA VE KAYIP VEYA ZARAR DAHİL ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK ÜZERE HİZMETLERİ VE/VEYA İÇERİĞİ KULLANIMINIZ İLE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE İLGİLİ İDDİA YA DA HİZMETLERİ KULLANIMINIZDAN KAYNAKLANAN DOĞRUDAN, DOLAYLI, ARIZİ, CEZAİ, ÖZEL YA DA SONUÇ OLARAK ORTAYA ÇIKAN ZARARLARDAN DOLAYI BUNLARA İLİŞKİN OLASILIKTAN HABERDAR EDİLMİŞ OLSALAR DAHİ HİÇBİR ŞEKİLDE SORUMLU OLMAZ. BAZI ÜLKELER, EYALETLER VEYA YARGI BÖLGELERİ, SONUÇ OLARAK ORTAYA ÇIKAN VE ARIZİ ZARARLARA İLİŞKİN SORUMLULUĞUN HARİÇ BIRAKILMASINA YA DA SINIRLANDIRILMASINA İZİN VERMEDİĞİNDEN BU ÜLKELER, EYALETLER VEYA YARGI BÖLGELERİNDE APPLE’IN SORUMLULUĞU, SÖZ KONUSU SINIRLANDIRMANIN YASA İLE İZİN VERİLDİĞİ ÖLÇÜDE SINIRLANDIRILABİLİR.

APPLE, HİZMETLER İLE BAĞLANTILI OLARAK GÖNDERDİĞİNİZ BİLGİLERİ KORUMAK ÜZERE MAKUL ÇABA GÖSTERİR. BUNUNLA BİRLİKTE, SÖZ KONUSU BİLGİLERİ GÖNDERMENİZE İLİŞKİN RİSKİN YALNIZCA SİZE AİT OLDUĞUNU KABUL EDER VE SÖZ KONUSU BİLGİLERE İLİŞKİN SORUMLULUK VEYA KAYIPLARDAN DOLAYI SİZE KARŞI TÜM SORUMLULUKTAN APPLE’I İŞBURADA MASUN TUTARSINIZ.

APPLE, HİZMETLERİN KAYIPLARA, BOZULMALARA, SALDIRILARA, VİRÜSLERE, MÜDAHALELERE, BİLGİSAYAR KORSANLIĞINA VEYA GÜVENLİKLE İLGİLİ YETKİSİZ ERİŞİMLERE KARŞI KORUMA ALTINDA OLACAĞINI BEYAN YA DA GARANTİ ETMEZ VE APPLE’I BUNLARLA İLGİLİ SORUMLULUKLARDAN İŞBURADA MASUN TUTARSINIZ. HİZMETLER ARACILIĞIYLA SATIN ALINAN VEYA EDİNİLEN İÇERİK DAHİL OLMAK ÜZERE SİSTEMİNİZİ YEDEKLEMEKTEN SİZ SORUMLUSUNUZ.

APPLE, HİZMETLERİ KULLANMANIZLA BAĞLANTILI OLARAK SİZE YANSITILACAK VERİ ÜCRETLENDİRMELERİNDEN SORUMLU OLMAYACAKTIR. 

FERAGAT VE TAZMİNAT

HİZMETLERİ KULLANARAK; YASANIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE İŞBU SÖZLEŞMEYİ İHLALİNİZDEN, HİZMETLERİ KULLANIMINIZDAN VEYA İŞBU SÖZLEŞMENİN İHLAL EDİLDİĞİNE İLİŞKİN ŞÜPHELİ BİR DURUMU SORUŞTURMASININ BİR PARÇASI OLARAK APPLE TARAFINDAN AÇILAN DAVALARDAN KAYNAKLANAN YA DA İŞBU SÖZLEŞMENİN İHLAL EDİLDİĞİNE İLİŞKİN APPLE’IN BULGU VEYA KARARININ SONUCU OLARAK ORTAYA ÇIKAN İDDİALARDAN APPLE’I, YÖNETİCİLERİNİ, GÖREVLİLERİNİ, ÇALIŞANLARINI, İŞTİRAKLERİNİ, ARACILARINI, YÜKLENİCİLERİNİ VE LİSANS VERENLERİNİ MASUN TUTMAYI KABUL EDERSİNİZ. BİLGİLERE VEYA İÇERİĞE ERİŞİMİ REDDETME, BUNLARI KALDIRMA, HİZMETLERE ERİŞİMİNİZİ GEÇİCİ OLARAK ASKIYA ALMA VEYA SONLANDIRMA YA DA ŞÜPHE EDİLEN İHLALLERİN SORUŞTURULMASI SIRASINDA DİĞER İŞLEMLERDE BULUNMANIN SONUCU OLARAK VEYA APPLE’IN İŞBU SÖZLEŞMENİN İHLAL EDİLDİĞİNE İLİŞKİN KARARININ SONUCU OLARAK APPLE’I, YÖNETİCİLERİNİ, GÖREVLİLERİNİ, ÇALIŞANLARINI, İŞTİRAKLERİNİ, ARACILARINI, YÜKLENİCİLERİNİ VE LİSANS VERENLERİNİ DAVA ETMEYECEĞİNİZİ YA DA BUNLARDAN ZARARLARIN TAZMİNATINI İSTEMEYECEĞİNİZİ KABUL EDERSİNİZ. İŞBU FERAGAT VE TAZMİNAT HÜKMÜ, İŞBU SÖZLEŞMEDE TANIMLANAN YA DA İŞBU SÖZLEŞME İLE AMAÇLANAN TÜM İHLALLER İÇİN GEÇERLİDİR.

KAMU KURUMLARI İÇİN YASAL İSTİSNALAR

Nitelikli bir eğitim kurumu veya resmi kurum olmanız durumunda ve işbu Sözleşmenin herhangi bir kısmı; örneğin, tazminat bölümünün tamamı ya da bir kısmı, geçerli yerel, ulusal, bölgesel veya federal yasa uyarınca sizin için geçersiz ya da uygulanamaz durumda ise, söz konusu bölüm geçersiz veya uygulanamaz kabul edilir ve geçerli yasaya uygun olacak şekilde yorumlanır. 

GEÇERLİ YASA

Aşağıdaki paragrafta açıkça belirtilen durumlar hariç olmak üzere veya uygun yasanın gerektirdiği ölçüde işbu Sözleşme ve sizinle Apple arasındaki ilişki ve Hizmetlerle ilgili tüm İşlemler yasalar ihtilafı hükümleri hariç Kaliforniya Eyaleti yasaları tarafından yönetilir. Siz ve Apple, işbu Sözleşmeden kaynaklanan ihtilafları veya hak taleplerini çözüme kavuşturmak üzere Santa Clara, Kaliforniya’da bulunan mahkemelerin kişisel ve münhasır yargı yetkisini kabul edersiniz. (a) Bir ABD vatandaşı olmamanız; (b) ABD’de ikamet etmemeniz; (c) Hizmete ABD’den erişmemeniz ve (d) aşağıda belirtilen ülkelerden birinin vatandaşı olmanız durumunda, işbu Sözleşmeden kaynaklanan ihtilaf veya hak taleplerinin yasalar ihtilafı hükümlerine bakılmaksızın aşağıda belirtilen geçerli yasaya tabi olacağını kabul eder ve işburada aşağıda belirtilen, yargı bölgesi durumunda olan eyalet, şehir ya da ülkede bulunan mahkemelerin münhasır olmayan yargı yetkisini gayri kabili rücu olarak kabul edersiniz:

Bir Avrupa Birliği ülkesi veya Birleşik Krallık, İsviçre, Norveç ya da İzlanda vatandaşıysanız, normalde ikamet ettiğiniz yerin yasaları ve mahkemeleri geçerli olur.

Milletlerarası Mal Satımına ilişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi, özellikle işbu Sözleşme için geçerli değildir.

DİĞER HÜKÜMLER

İşbu Sözleşme sizinle Apple arasındaki sözleşmenin tamamını oluşturur ve sizinle Apple arasındaki, işbu Sözleşme konusuna ilişkin bundan önceki tüm sözleşmeleri geçersiz kılarak Hizmetleri kullanımınızı yönetir. Ayrıca İşlem yaptığınızda veya bağlı hizmetler, üçüncü taraf içerik, üçüncü taraf yazılım ya da Toplu Satın Alma Programı gibi ek hizmetleri kullanırken uygulanabilecek ek hüküm ve koşullara da tabi olabilirsiniz. İşbu Sözleşmenin herhangi bir kısmının geçersiz ya da uygulanamaz olduğu sonucuna varılması durumunda, söz konusu kısım mümkün olduğu kadar tarafların özgün niyetlerini yansıtmak üzere geçerli yasalara uygun olarak yorumlanacak ve kalan kısımlar yürürlükte kalmaya devam edecektir. Apple’ın işbu Sözleşmedeki hakları veya hükümleri uygulayamaması, söz konusu hükümlerden ya da diğer hükümlerden feragat ettiği anlamına gelmez. Apple, kontrolü dışındaki nedenlerden dolayı yükümlülüklerini yerine getirememesi durumunda sorumlu olmayacaktır.

Hizmetleri kullanımınız için geçerli olan tüm bölgesel, federal ve yerel yasalara, kararnamelere ve yönetmeliklere uymayı kabul edersiniz. Hizmetleri kullanımınız diğer yasalara da tabi olabilir. Elektronik olarak sağlanan İşlemlerden dolayı oluşan kayıp riski, elektronik olarak sağlandığında alıcıya geçer. Hiçbir Apple çalışanı veya aracısının işbu Sözleşmeyi değiştirme yetkisi bulunmaz.

Apple, mail adresinize mail veya posta adresinize posta yolu ile mektup göndererek ya da Hizmetler üzerinde duyuru yayınlayarak hizmetlere ilişkin bildirimde bulunabilir. Bildirimler derhal yürürlüğe girer. Apple, Hizmetler hakkında ek bilgiler göndermek için mail veya anında iletilen bildirimlerle de sizinle iletişime geçebilir. 

İşburada Apple’a işbu Sözleşmenin herhangi bir kısmına uyulmasını sağlamak ve/veya uyulduğunu doğrulamak için gerekli ya da uygun olduğuna makul şekilde inandığı önlemleri alma hakkı verirsiniz. Apple’ın, işbu Sözleşmenin herhangi bir kısmına (Hizmetler ve/veya İçeriği kullanımınız ve/veya üçüncü tarafların Hizmetleri ve/veya İçeriği kullanımınızın yasa dışı olduğuna ve/veya söz konusu üçüncü tarafın haklarını ihlal ettiğine yönelik hak talebi ile ilgili yasal süreçlerde Apple’ın iş birliği yapma hakkı dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere) uyulmasını sağlamak ve/veya uyulduğunu doğrulamak için gerekli ya da uygun olduğuna makul şekilde inanması durumunda size karşı herhangi bir yükümlülük altına girmeden verileri ve/veya bilgileri yasa uygulayıcı makamlara, resmi görevlilere ve/veya üçüncü taraflara ifşa etme hakkına sahip olduğunu kabul edersiniz.

Reşit olmayan çocuklar, hem çocuğun hem de ebeveyn veya yasal vasinin işbu Sözleşmeyi anladığından emin olmak için işbu Sözleşmeyi ebeveyn ya da yasal vasileri ile birlikte incelemelidir.

Son Güncelleme: 18 Eylül 2023