Apple iPhone ios 18 yapay zeka destekli yazılımı tanıtıldı.   Son güncellenen !


Bu sürüm, yepyeni özelleştirme seçenekleri, Fotoğraflar uygulamasında şimdiye kadar yapılan en büyük tasarım güncellemesi, bağlantıda kalmanızı sağlayacak güçlü güncellemeler ve kişiye özel akıllı teknoloji sistemi olan Apple Intelligence’ı içeriyor.

Yeni Özelleştirme Olanakları ve Özellikler

iPhone kullanıcıları, Ana Ekran, Kilit Ekranı ve Denetim Merkezi’ni özelleştirmek için yeni yöntemlere erişiyor. Artık kullanıcılar, Ana Ekran’daki boş alanlarda uygulamaları ve widget’ları düzenleyebilir, kolay erişim için uygulamaları ve widget’ları Dock’un hemen üstüne yerleştirebilir ve duvar kağıdı çerçevesini mükemmel bir şekilde ayarlayabilirler. Uygulama ikonları ve widget’lar, koyu veya renkli efektlerle yeni bir görünüm kazanıyor ve kullanıcılar, daha büyük boyutlarda bir görünüm elde ederek ideal bir deneyim sağlayabiliyorlar.

Yeniden tasarlanan Denetim Merkezi, kullanıcıların günlük işlemlerine daha rahat erişim sağlamak için yeni özelleştirme ve esneklik seçenekleri sunuyor. Bu tasarım, ortam oynatma, Ana Ekran ve bağlantı gibi sık kullanılan denetimleri içeren gruplara hızlı erişim ve kolay geçiş imkanı veriyor. Kullanıcılar artık desteklenen üçüncü taraf uygulamaları Denetim Merkezi’ne ekleyebilir, böylece araç kilidi açma veya sosyal medya için içerik kaydetme gibi işlemleri hızlı bir şekilde yapabilirler. Yeni denetimler galerisi, tüm seçenekleri tam olarak sergiliyor ve kullanıcılar denetim düzenini, ideal boyutlandırma ve yeni gruplar oluşturma dahil, özelleştirebiliyorlar.

Kullanıcılar artık ilk defa Kilit Ekranı’nın altındaki denetimleri değiştirebiliyor, galerideki seçenekler arasından seçim yapabiliyor veya istemedikleri denetimleri kaldırabiliyorlar. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’teki Eylem düğmesi sayesinde, galerideki denetimler hızlıca çalıştırılabiliyor..

Fotoğraflar Uygulamasında Birleşik Bir Görünüm, Yeni Koleksiyonlar ve Özelleştirme Seçenekleri

Fotoğraflar uygulaması, kullanıcıların özel anlarını kolayca bulup tekrar deneyimlemelerine olanak tanımak için şimdiye dek yapılmış en kapsamlı tasarım güncellemesiyle geliyor. Sadeleştirilmiş tek ızgara görünümü ve yeni koleksiyonlar sayesinde, içerikleri albümlere ayırmadan fotoğraflara temalı olarak göz atmak mümkün. Koleksiyonlar, favorilere hızlı erişim için sabitlenebiliyor. Yeni dönen seçim kutusu, günlük güncellenen öne çıkan anları sergiliyor ve favori kişilerinizi, evcil hayvanlarınızı, yerlerinizi ve daha birçok şeyi barındırıyor. Uygulamadaki otomatik oynatılan içerikler, arşivlere canlılık katıyor ve geçmiş anıları arşivde gezinirken zevkle incelemenizi sağlıyor. Her kullanıcının fotoğraf arşivi eşsiz olduğundan, uygulama kişiselleştirilebiliyor, böylece kullanıcılar koleksiyonları düzenleyebilir, sık kullanılanları sabitleyebilir ve en önemli içerikleri dönen seçim kutusuna ekleyebilirler.

Mesajlar Uygulamasında Güçlü Yollar

iMessage uygulaması, animasyonlu dinamik görünümlerle her türlü harf, sözcük, ifade veya emoji’yi zenginleştirerek sohbetlere yeni bir canlılık getiren metin efektleriyle güncelleniyor. Kullanıcılar, mesajların tonunu daha iyi yansıtmak için kalın, altı çizili, italik ve üstü çizili gibi biçimlendirmeler ekleyebiliyorlar. Tapback’ler artık tüm emoji ve çıkartmaları kapsayacak şekilde genişletiliyor ve kullanıcılar, mesajları daha sonra gönderilmek üzere yazabiliyorlar.

Apple cihazı olmayan kişilere mesaj gönderirken, Mesajlar uygulaması artık SMS ve MMS’e kıyasla daha zengin bir medya deneyimi ve daha güvenilir grup mesajlaşması sunmak için RCS’yi desteklemektedir.

iOS 18, hücresel ve Wi-Fi bağlantılarının mevcut olmadığı durumlar için Uydu üzerinden Mesajlar özelliğini tanıtmaktadır. Mevcut iPhone uydu teknolojisiyle aynı devrim niteliğindeki teknolojiyi kullanan bu özellik, kullanıcıları Mesajlar uygulaması aracılığıyla otomatik olarak en yakın uyduya bağlamaktadır. Bu sayede, iMessage ve SMS aracılığıyla kısa mesajlar, emojiler ve Tapback’ler göndermek ve almak mümkün olmaktadır. Kullanıcılar, Dynamic Island üzerinden uydu bağlantılarını anlık olarak görebilmektedirler. Kullanıcı gizliliğini koruma amacıyla tasarlanan iMessage, uydu üzerinden gönderilen mesajları uçtan uca şifrelemektedir.

Mail Uygulamasında Yapılan İyileştirmeler

Bu yılın ilerleyen zamanlarında, Mail uygulaması kullanıcılara gelen kutularını yönetmek ve güncel kalmak için yeni yöntemler sunacak. Cihaz içi kategorilendirme ile kişisel ve zaman açısından önemli e-postalar Primary olarak, onaylar ve faturalar İşlemler olarak, haberler ve sosyal medya bildirimleri Updates olarak, pazarlama e-postaları ve kuponlar ise Promotions olarak düzenlenecek ve sıralanacak. Ayrıca, Mail uygulaması bir işletmeden gelen ilgili e-postaları bir araya getirerek, kullanıcıların önemli e-postaları hızlıca gözden geçirmesine imkan tanıyan yeni bir özet görünümüne de sahip olacak.

Safari’de Yapılan Önemli Güncellemeler

Safari, dünyanın en hızlı tarayıcısı olarak, Öne Çıkanlar ve yenilenen Okuyucu deneyimi ile internet üzerinde bilgi keşfini kolaylaştırıyor. Yapay zeka teknolojisini kullanarak, Safari bir web sayfasındaki önemli bilgileri belirginleştirebiliyor. Kullanıcılar, bir makalenin özetini inceleyerek ana fikrini çıkarabilir; restoran, otel veya önemli yapıların yerlerini hızlıca bulabilir ya da bir sanatçının şarkısını ilgili makaleden doğrudan dinleyebilir. Yeni tasarımıyla Okuyucu, uzun makaleler için özet ve içindekiler tablosu ile okuma deneyimini zenginleştiriyor.

Passwords Uygulaması Sizinle

İlk kez 25 yılı aşkın bir süre önce kullanıma sunulan Anahtar Zinciri temel alınarak geliştirilen yeni Passwords uygulaması, kullanıcıların parolalarına, geçiş anahtarlarına, Wi-Fi parolalarına ve doğrulama kodlarına erişimini kolaylaştırıyor. Uygulama aynı zamanda kullanıcıları kolay tahmin edilen, birçok kez kullanılan ve bilinen veri sızıntılarında görülen parolalar gibi yaygın zayıflıklar hakkında uyarıyor.

Kullanıcıları Güçlendirmek İçin Tasarlanan Yeni Gizlilik Özellikleri

iOS 18, kullanıcılara uygulamalarını kimlerin görebileceğini, kişilerin nasıl paylaşılacağını ve iPhone aygıtlarının aksesuarlara nasıl bağlanacağını yönetmelerini sağlayan araçlarla daha fazla denetim imkanı sunuyor.

Kilitli ve gizli uygulamalar, kullanıcılara uygulama bildirimleri ve içerikler gibi gizli tutmak istedikleri bilgilerin başkaları tarafından yanlışlıkla görünmeyeceğine dair güven veriyor. Kullanıcılar şimdi bir uygulamayı kilitleyebiliyor ve bunu ek gizlilik için kilitli olan gizli uygulamalar klasörüne taşıyarak gizleyebiliyor. Bir uygulama kilitlendiğinde veya gizlendiğinde uygulamadaki mesaj ya da mail gibi içerikler arama kısmında, bildirimlerde ve sistemdeki diğer yerlerde gizleniyor.

iOS 18, kullanıcılara bir uygulamayla yalnızca belirli kişileri paylaşma denetimini veriyor. Buna ek olarak geliştiriciler şimdi üçüncü taraf aksesuarları iPhone’a kolayca bağlama olanağına sahip. Bu olanak sayesinde uygulamanın, kullanıcının ağındaki diğer tüm aygıtları görmesine izin vermeye gerek kalmıyor. Böylece kullanıcının aygıtları gizli tutuluyor ve eşleştirme kolaylıkla yapılıyor.

Apple Intelligence, iPhone Deneyimini Dönüştürüyor

iOS 18’e derinlemesine entegre edilen ve baştan sona gizlilik gözetilerek tasarlanan Apple Intelligence, kullanıcıların metinlerini iyileştirmelerini ve daha etkili şekilde iletişim kurmalarını sağlayacak yeni yollar sunuyor. Sistem genelinde iOS 18’e entegre edilen yepyeni Writing Tools ile kullanıcılar Mail, Notlar, Pages ve üçüncü taraf uygulamalar dahil olmak üzere hemen hemen her yerde metinlerini yeniden yazabiliyor, düzeltebiliyor ve özetleyebiliyor.

Yeni görsel oluşturma özellikleri, iletişim ve kişisel ifade biçimlerini daha da eğlenceli hale getiriyor. Image Playground ile kullanıcılar Animasyon, İllüstrasyon veya Eskiz stillerinden birini seçerek saniyeler içinde eğlenceli görseller oluşturabiliyor. Kullanımı kolay ve Mesajlar gibi uygulamalarda yerleşik olarak sunulan Image Playground, özel bir uygulamada da kullanılabiliyor.

Fotoğraflar’daki Anılar uygulaması, kullanıcıların bir tanım yazarak istedikleri hikayeyi oluşturmasına imkan tanıyor. Apple Intelligence, tanıma en uygun fotoğrafları ve videoları seçip fotoğraflardan belirlediği temalara göre bölümlere ayrılmış bir hikaye oluşturuyor ve bunu kendi akışı olan bir film haline getiriyor. Ayrıca yeni Clean Up aracı, bir fotoğrafın arka planındaki dikkat dağıtıcı unsurları, süjeyi yanlışlıkla etkilemeden belirleyip kaldırabiliyor.

Apple Intelligence ile güçlenen Siri, inanılmaz bir atılım sergileyerek daha da doğal, bağlama hakim ve kişisel hale geliyor. Kullanıcılar Siri’ye yazıyla ulaşabiliyor. O an hangisi uygunsa ister yazarak ister konuşarak Siri ile iletişime geçebiliyorlar.

Apple, Private Cloud Compute ile bilgi işlem kapasitesini aygıt içi işleme ile özel Apple çipli sunucularda çalışan sunucu tabanlı daha geniş modeller arasında esnek bir şekilde ölçeklendirebiliyor. Bu da yapay zekada gizlilik için yeni bir standart ortaya koyuyor. İstekler Private Cloud Compute’a yönlendirildiğinde veriler saklanmıyor, Apple’ın erişimine sunulmuyor ve yalnızca kullanıcının isteğini gerçekleştirmek için kullanılıyor. Üstelik bağımsız uzmanlar bu gizliliği doğrulayabiliyor.

Buna ek olarak, Apple platformlarında Siri’ye ve sistem genelinde kullanılabilen Writing Tools’a entegre edilen ChatGPT erişimiyle kullanıcılar, araçlar arasında geçiş yapmaya gerek kalmadan hem ChatGPT’nin uzmanlığından hem de görsel ve metin kavrama özelliklerinden yararlanabiliyor.

iOS 18’deki diğer özellikler: 

 • Kullanıcılar Apple Harita ile ABD’deki ulusal parklarda bulunan binlerce doğa yürüyüşü rotasına göz atabiliyor ve kendi özel yürüyüş rotalarını kolayca oluşturarak bunlara offline olduklarında da erişebiliyor. Harita kullanıcıları favori ulusal parklarını, yürüyüş rotalarını ve yerlerini yepyeni Places Library arşivine kaydedebiliyor ve her noktayla ilgili kişisel notlar ekleyebiliyor.
 • Oyun Modu, özellikle uzun süren oyun oturumlarında daha istikrarlı kare hızlarıyla hem oyun deneyimine zenginlik katıyor hem de AirPods ve oyun kumandası gibi kablosuz aksesuarların inanılmaz hızlı olmasını sağlıyor.
 • Kullanıcılar Apple Pay ile ödeme yapmanın yeni yollarına kavuşuyor. Buna ödülleri kullanma ve uygun kredi veya banka kartlarıyla taksitlere erişme olanakları da dahil.5 Tap to Cash özelliğiyle kullanıcılar iki iPhone aygıtını bir arada tutarak kolayca Apple Cash gönderip alabiliyor.6 Apple Cüzdan uygulamasındaki biletler, taraftarlara ve hayranlara daha zengin deneyimler sunuyor ve stadyum ayrıntıları, önerilen Apple Music çalma listeleri ve daha fazlasını kullanıcıların parmaklarının ucuna getiriyor.7
 • Apple Music ile SharePlay; HomePod, Apple TV veya Bluetooth özellikli herhangi bir hoparlörden oynatılan müzikle ilgili denetimlerin daha fazla kullanıcıyla paylaşılmasına olanak tanıyor ve birlikte müzik dinlemeyi hem daha eğlenceli hem de ilgi çekici hale getiriyor.
 • AirPods deneyimi, AirPods Pro (2. nesil) kullanıcılarının başlarını eğerek veya hafifçe sallayarak Siri duyurularını evet ya da hayır şeklinde yanıtlamalarına olanak tanıyan Siri Interactions ile çok daha kişisel, gizli ve kolay bir hal alıyor. Daha da net arama kalitesi için AirPods Pro’ya Ses İzolasyonu özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde, arayanın sesi gürültülü veya rüzgarlı ortamlarda da kolayca duyulabiliyor. AirPods güncellemeleriyle Apple, mobil oyunlar için şimdiye dek en iyi kablosuz ses gecikme süresini ve daha sürükleyici bir oyun deneyimi için Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses özelliğini sunuyor.
 • Notlar uygulamasında not yazarken girilen formüller ve yapılan işlemler, Math Notes ile anında çözülüyor. Daraltılabilir yeni bölümler ve öne çıkarma özelliği, önemli olan şeyleri vurgulamayı daha da kolaylaştırıyor.
 • Ayrıntılı bilgilerin yer aldığı yepyeni bir görünüm sunan Günlük uygulaması, kullanıcıların günlük hedeflerini takip etmelerine yardımcı oluyor. Günlük girişlerini arama ve sıralama özelliği ise geçmiş anıların keyfini çıkarmayı kolay hale getiriyor. Günlük tutarken harcanan zaman, Sağlık uygulamasına farkındalık dakikaları olarak eklenebiliyor ve kullanıcılar ruh hâllerini doğrudan Günlük uygulamasına kaydedebiliyor. Kullanıcılar şimdi Günlük araç takımı ile Ana Ekran’dan veya Kilit Ekranı’ndan hızlıca yazmaya başlayabiliyor, sesli kayıtlar otomatik olarak metne dönüştürülüyor ve kullanıcılar günlük girişlerini dışa aktarıp yazdırabiliyor.
 • Şimdi hem etkinlikleri hem de Anımsatıcılar’daki görevleri gösteren Takvim böylece daha yararlı hale geliyor. Kullanıcılar doğrudan Takvim uygulamasından anımsatıcı oluşturabiliyor, düzenleyebiliyor ve tamamlayabiliyor. Güncellenen aylık görünüm ise etkinlik ve görevlerin tek bakışta görünmesini sağlıyor.
 • Sağlık uygulamasındaki Tıbbi Kimlik, bir acil durumda acil durum ekiplerinin en önemli bilgileri bulmasını daha da kolaylaştırıyor. Üstelik Sağlık uygulaması, hamilelik döneminde kullanıcıların beden ve ruh sağlıklarındaki değişiklikleri yansıtan düzenlemeler yapıp önerilerde bulunarak verilerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı oluyor.
 • Acil SOS Canlı Video, kullanıcıların video veya kayıtlı medya yayını yaparak bağlam paylaşmalarına olanak tanıyor. Bir acil durum aramasının ortasında aramaya katılan acil servis sevk görevlileri, güvenli bağlantı aracılığıyla kullanıcının film rulosundaki canlı videoların veya medyaların paylaşılması için istek gönderebiliyor. Böylece yardıma ulaşmak daha kolay ve hızlı hale geliyor.
 • Ev uygulamasında konuk erişimi özelliği kullanıma sunuluyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar konuklara belirli akıllı ev aksesuarları için denetim erişimi verebiliyor, konukların eve ne zaman giriş yapabileceklerini ayarlayabiliyor ve daha birçok seçenekten yararlanabiliyor. Ultra Geniş Bant teknolojisiyle ellerinizi kullanmadan ev anahtarlarıyla kapı kilidini açma özelliği, eve girişleri zahmetsiz hale getiriyor. Kullanıcılar desteklenen kapı kilitlerini kapıya iki metre kala anında açabiliyor. Enerji kategorisinde yapılan faydalı güncellemelerle Ev uygulaması, uygun kullanıcıların evdeki elektrik kullanımıyla ilgili verilere erişmelerini, bu verileri anlamalarını ve daha bilinçli kararlar almalarını kolaylaştırıyor.
 • Erişilebilirlik güncellemeleri, iPhone’da yalnızca gözlerle dolaşmayı sağlayan yerleşik Göz Takibi seçeneğini, işitme engelli veya işitme bozukluğu olan kullanıcılara iPhone’daki Taptic Engine ile yepyeni bir müzik deneyimi yaşatan Music Haptics’i ve kullanıcıların özel bir ses çıkararak belirli işleri yapabilmesini sağlayan Vocal Shortcuts özelliğini içeriyor.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.