İOS 17 Güncellemesinde gelen yenilikler.


İOS 17 Güncellemesinde gelen yenilikler.

Her gün.
Daha olağanüstü.

iOS 17, her gün yaptığınız şeyleri geliştirmek için yeni özellikler getiriyor. Birini aradığınızda veya mesaj attığınızda kendinizi daha önce hiç olmadığı gibi ifade edin. İçeriği kullanışlı yeni yollarla paylaşın. Ve iPhone’unuz için yeni deneyimlerle daha da fazlasını yapın.

Telefon görüşmelerinizi kişiselleştirin

Aradığınızda insanların ne göreceğini özelleştirin.

Kişiselleştirilmiş bir İletişim Posteri ile kendinizi arkadaşlarınıza ve ailenize ifade edin. En sevdiğiniz fotoğrafı veya Memoji’yi kullanarak bir poster oluşturun ve tercih ettiğiniz yazı tipiyle eşleştirin. Ardından, posterinizin patlamasına yardımcı olmak için biraz renk ekleyin. Bu yeni görsel kimlik, kişi kartınızın bir parçasıdır, bu nedenle iletişim kurduğunuz ve paylaştığınız yerlerde görürsünüz.

Canlı Sesli Mesaj

Bir aramayı sesli mesaja gönderin ve mesajın canlı bir dökümünü görün.

Canlı Sesli Mesaj ile, birisinin konuşurken size bıraktığı mesajın gerçek zamanlı bir dökümünü görüntüleyebilir ve arama için anında bağlam oluşturabilirsiniz. Tam o zaman ele almak istediğiniz bir şeyse, aramayı hala hat üzerindeyken istediğiniz zaman cevaplayabilirsiniz.1

Bilinmeyen Arayanları Sessize Al’ı açtıysanız, bilinmeyen numaralar sizi aramadan doğrudan Canlı Sesli Mesaj’a gider. Operatörlerin spam olarak tanımladığı aramalar Live Voicemail olarak görünmez, bunun yerine anında reddedilir.

Tüm iMessage uygulamalarınız tek bir yerde

Fotoğraflar, sesli mesajlar ve konumunuz gibi en çok gönderdiğiniz her şeyi görüntülemek için yeni artı düğmesine dokunun. iMessage uygulamalarınızın geri kalanını görüntülemek için yukarı kaydırın.

Güvenli bir şekilde vardığınızda arkadaşınıza haber verin

Check-In, eviniz gibi gideceğiniz yere vardığınızda arkadaşınızı veya aile üyenizi otomatik olarak bilgilendirir.

Yakalamak ve yanıtlamak için kaydırmak

Yeni bir yakalama oku, bir yazışmada görmediğiniz ilk mesaja atlamanızı sağlar. Ve şimdi bir yanıt göndermek için herhangi bir mesajda sağa kaydırabilirsiniz.

Arama filtreleri

Aramanızı hızla daraltmak için arama filtrelerini birleştirerek aradığınız iletiyi daha hızlı bulun.

Konumları paylaşmanın ve görüntülemenin yeni bir yolu

Konumunuzu paylaşın veya artı düğmesinden bir arkadaşınızın konumunu isteyin. Birisi sizinle bir konum paylaştığında, bu konumu doğrudan konuşmanızın içinde görüntüleyin.

Sesli mesaj transkripsiyonunu okuma

Sesli mesajlar artık transkripte edilmiştir, böylece onları anında okuyabilir ve daha sonra dinleyebilirsiniz.

Tüm çıkartmalarınız tek bir yerde

Yeni çıkartma çekmecesi, tüm Canlı Çıkartmalar, emoji, Memoji ve diğer çıkartma paketlerinize tek bir yerden erişmenizi sağlar. Çıkartmalarınız iCloud ile eşzamanlanarak iPhone, iPad ve Mac aygıtlarınızda kullanılabilir.

Etiketler

Türünün tek örneği çıkartmalar oluşturun

Türünün tek örneği çıkartmalar oluşturun

Canlı Çıkartmalar oluşturmak için kendi fotoğraflarınızı kullanın.

Çıkartmalarınızı daha fazla yerde kullanın

Çıkartma çekmeceniz emoji klavyesindedir, böylece App Store’daki uygulamalar da dahil olmak üzere emojilere erişebildiğiniz her yerde çıkartmaları kullanabilirsiniz. Fotoğraflara, belgelere, ekran görüntülerine ve daha fazlasına çıkartma eklemek için İşaretle’yi kullanın.

FaceTime

Birisi FaceTime aramanızı kaçırdığında görüntülü veya sesli mesaj kaydedin.

İster sadece merhaba demek için arıyor olun, ister özel bir anı paylaşmak istiyor olun, söylemek istediklerinizi görüntülü veya sesli mesajda yakalayabilirsiniz. FaceTime’da en iyi şekilde görünmenizi sağlayan Portre modu ve Stüdyo Işığı gibi video efektlerinin tümüne sahip oluyorsunuz. Mesajlarınız Apple Watch’ta da çalınabilir.

Ellerinizle tepki verin

Kamera çerçevesini kalpler, konfetiler, havai fişekler ve daha fazlası gibi eğlenceli 3B artırılmış gerçeklik efektleriyle dolduran bir tepki ekleyin. Ve sadece bir el hareketi ile bir reaksiyonu paylaşabilirsiniz.

Apple TV’de FaceTime

iPhone’unuzu kamera olarak kullanın ve doğrudan Apple TV’deki FaceTime uygulamasından bir arama başlatın ya da aramayı iPhone’unuzdan TV’nize aktarın.

Bekleme

Yeni bir tam ekran deneyimi

iPhone’unuzu şarj ederken yan çevirerek ayarladığınızda daha da kullanışlı hale getirin.

StandBy size uzaktan görüntülenmek üzere tasarlanmış, göz atılabilir bilgiler sunar. iPhone’unuzu başucu saatine dönüştürün, fotoğraflarınızdaki özel anları sergileyin ve widget Akıllı Yığınlar ile doğru zamanda doğru bilgileri alın.

Tam ekranda Canlı Aktiviteler

Tam ekranda Canlı Aktiviteler ile, bir oyunun skoru veya yemek teslimatınızın ilerlemesi gibi gerçek zamanlı olarak gerçekleşen şeylerden haberdar olabilirsiniz.

Bir bakışta Siri sonuçları

Siri, uzaktan görülebilen zengin görsel sonuçlarla StandBy’ı bir üst seviyeye taşıyor. Hava durumunu kontrol etmek veya eller serbest bir zamanlayıcı ayarlamak artık daha da kolay.

İnteraktif Widget’lar

Tek bir dokunuşla harekete geçin

Müzik çalın, ışıkları kapatın ve daha fazlasını yapın. Doğrudan bir widget’tan.

Ana Ekranınızdan, Kilitli Ekranınızdan veya Bekleme Modu’ndan bir widget’la etkileşim kurun. Yapılacak işleri tamamlayın, bir şarkıyı veya podcast’i çalın veya duraklatın ya da görevleri o anda tamamlamak için Ev denetimlerinize erişin.

AirDrop

NameDrop ile numaraları değiştirme

iPhone’unuzu başka birinin iPhone’unun veya Apple Watch’unun yakınında tutun4 NameDrop’u kullanmak için İkiniz de paylaşmak istediğiniz belirli telefon numaralarını veya e-posta adreslerini seçebilir ve bunları Kişi Posterinizle birlikte anında paylaşabilirsiniz.

Niyetle paylaşın

Yakınınızdakilerle paylaşımda bulunmanın yeni bir yolu var. AirDrop üzerinden aktarımı başlatmak için telefonlarınızı birbirine yaklaştırmanız yeterlidir.

İnternet üzerinden aktarım göndermeyi tamamlayın

AirDrop aktarımları, siz uzaklaşsanız bile devam eder.

AirDrop üzerinden paylaştığınız içerikler, AirDrop ürün yelpazesinden çıkarsanız ve hem siz hem de alıcınız iCloud’a giriş yaptıysanız internet üzerinden güvenli ve tam kalitede gönderilmeye devam eder.

SharePlay’i başlatma

Anında bir SharePlay oturumu başlatmak için iki iPhone aygıtını birbirine yakın tutun.

SharePlay ile anında içerik izlemek, müzik dinlemek, oyunları eşzamanlanmış olarak oynamak ve daha fazlasını yapmak için iPhone’unuzu arkadaşınızın iPhone’una yakın tutun.

Günlük

Yazmak ve hatırlamak için yeni bir uygulama

Hayatın anlarını takdir etmenin ve anılarınızı korumanın yepyeni bir yolu.

Günlük, özel anları yansıtmanın ve yeniden yaşamanın yeni bir yoludur. Hayatın büyük olayları veya günlük aktiviteleri hakkındaki düşüncelerinizi yakalayın. Fotoğraf, müzik, ses kayıtları ve daha fazlasını içeren herhangi bir girişe ayrıntılar ekleyin. Önemli anları işaretleyin ve yeni içgörüler bulmak veya yeni hedefler belirlemek için daha sonra tekrar ziyaret edin.

Sizin için kişiselleştirilmiş günlük kaydı önerileri

iPhone’unuz aygıt içi yapay öğrenmeyi kullanarak fotoğraflarınıza, müziklerinize, antrenmanlarınıza ve daha fazlasına göre hatırlamanız ve hakkında yazmanız için kişiselleştirilmiş an önerileri oluşturur.

Günlüğünüz size aittir

Günlüğünüze sizden başka kimse erişemez.

Günlük kaydı önerileri, aygıt içi işleme kullanılarak iPhone’unuzda yaratılır ve ne tür veriler eklemek istediğinizi siz kontrol edersiniz. Uçtan uca şifreleme kullanarak günlüğünüzü ve iCloud senkronizasyonunuzu kilitleme özelliği sayesinde, girişleriniz güncel kalır ve günlüğünüze sizden başka hiç kimse erişemez – Apple bile.

Klavye

Daha da doğru otomatik düzeltme

Otomatik Düzelt, siz yazarken daha da iyi destek sağlar. Otomatik olarak düzeltilen sözcüklerin altı geçici olarak çizilir, böylece nelerin değiştirildiğini bilirsiniz ve yalnızca bir dokunuşla orijinal sözcüğe geri dönebilirsiniz.

Siz yazarken satır içi tahminler

Safari ve Parolalar

Profil oluşturma

Safari’de farklı profillerle İş ve Kişisel gibi konular için göz atmanızı ayrı tutun. Profiller geçmişinizi, uzantılarınızı, Sekme Gruplarınızı, çerezlerinizi ve sık kullanılanlarınızı ayırmanıza yardımcı olur. Göz atarken profiller arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Daha hızlı ve daha alakalı arama

Safari’de arama her zamankinden daha duyarlı ve okunması daha kolay ve daha alakalı öneriler gösteriyor.

Daha hızlı ve daha alakalı arama

Safari’de arama her zamankinden daha duyarlı ve okunması daha kolay ve daha alakalı öneriler gösteriyor.

Mail’de alınan doğrulama kodlarını otomatik doldurma

Mail’de aldığınız tek seferlik doğrulama kodları otomatik olarak doldurulur, böylece Safari’den ayrılmadan oturum açabilirsiniz.

Parola ve ortak şifre paylaşımı

Güvenilir kişilerinizle bir dizi parola paylaşın.

Bir grup oluşturun ve paylaşılacak bir dizi hesap seçin. Parolalar gruptaki herkes için güncel kalır ve istediğiniz zaman birini kaldırabilirsiniz.

Müzik

Çalma listeleri üzerinde ortak çalışma

Arkadaşlarınızı çalma listenize katılmaya davet ettiğinizde herkes şarkı ekleyebilir, yeniden sıralayabilir ve kaldırabilir. Şu An Çalınan’daki şarkı seçeneklerine tepki vermek için emojiyi kullanın.

Airplay

Aygıt içi akıllı teknoloji, AirPlay
tercihlerinizi
zaman içinde öğrenir.

AirPlay listesindeki aygıtlar artık alaka düzeyine göre gösteriliyor ve iOS, tercihlerinize göre önerilen bağlantıları proaktif olarak gönderebilir.

Otel odanızda AirPlay

Bu yılın ilerleyen zamanlarında, AirPlay destekleyici otel odalarında mevcut olacak. Odanızın TV’sindeki QR kodunu tarayın ve videoları, fotoğrafları ve müzikleri iPhone’unuzdan TV’ye güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz.

AirPods

Uyarlanabilir Ses

AirPods Pro (2. nesil) için tamamen yeni bir dinleme moduna sahip olan Adaptive Audio, Saydamlık ve Aktif Gürültü Engelleme özelliklerini dinamik olarak bir araya getirerek gün boyunca değişen ortamlar ve etkileşimler arasında geçiş yaparken gürültü denetimi deneyimini özelleştirir.

Sesi kapatmak ve açmak için basın

Bir aramada kendinizi hızlıca sessize alın veya sesini açın.

AirPods Pro (1. ve 2. nesil), AirPods (3. nesil) ve AirPods Max’te yeni bir sessize alma ve sesi açma özelliğiyle AirPods’u aramalarda kullanmak geliştirildi.

Tek bir ritmi bile kaçırmadan cihazlar arasında geçiş yapın

Otomatik Geçiş’te yapılan güncellemeler, AirPods ile Apple aygıtları arasında geçiş yapmayı daha da kolay, daha hızlı ve daha güvenilir hale getiriyor.

Haritalar

Çevrimdışı kullanmak için haritaları indirme

Bir haritanın bir alanını iPhone’unuza kaydedin ve çevrimdışıyken keşfedin. Yer kartlarındaki saatler ve derecelendirmeler gibi bilgileri görüntüleyin ve sürüş, yürüyüş, bisiklet veya toplu taşıma için adım adım yol tarifi alın.

Gelişmiş elektrikli araç rotası

Rotanız boyunca gerçek zamanlı şarj istasyonu kullanılabilirliğini görün.

Siri

“Siri” demeniz yeterlidir.

Arka arkaya istekler

Siri, mesaj Emma Ben yolumdayımEve döndüğümde bitkileri sulamayı hatırlat

Siri’yi etkinleştirdikten sonra, yeniden etkinleştirmeye gerek kalmadan arka arkaya birden fazla istek gönderebilirsiniz.

Az önce kaldırdığın şeye bak

Bir fotoğraftan bir nesneyi kaldırdığınızda, doğrudan açıklama metni menüsünden fotoğrafla ilgili bilgilere bakabilirsiniz.

Videoda Görsel Arama

Videoyu herhangi bir karede duraklatın ve bir konuyu aramak için bilgi simgesine dokunun.

Sağlık Uygulaması

Sağlık uygulaması güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Yeni ruh sağlığı ve görme sağlığı özellikleri güçlü içgörüler sağlar.

Gizlilik ve Güvenlik

İletişim Güvenliği

İletişim Güvenliği artık hassas videolar ve fotoğraflar için korumalar içeriyor. Ayrıca, AirDrop’ta gönderilen ve alınan içerikleri, sistem genelindeki fotoğraf seçiciyi, FaceTime mesajlarını, Telefon uygulamasındaki Kişi Posterlerini ve üçüncü taraf uygulamaları içerecek şekilde Mesajlar’ın ötesine geçer.

Hassas İçerik Uyarısı

Artık hassas fotoğrafları ve videoları görüntülemeyi seçmeden önce bulanıklaştırma seçeneğiniz vardır. Bu özellik Mesajlar, AirDrop, Telefon uygulamasındaki Kişi Posterleri, FaceTime mesajları ve üçüncü taraf uygulamalarda kullanılabilir.

Paylaştıklarınız üzerinde daha da fazla kontrol.

Fotoğraflar arşivinizin geri kalanını gizli tutarken bir uygulamanın içinden hangi fotoğrafların paylaşılacağını seçin. Ayrıca, bir uygulamanın bilgilerinizi görüntüleyemeden Takvim’e etkinlik eklemesine izin verin.

Kilitleme Modu

Genişletilmiş Kilitleme Modu, karmaşık siber saldırılara karşı korunmaya yardımcı olmak için güvenliği artırır. Şimdi Apple Watch da dahil olmak üzere tüm Apple aygıtlarınızda bu özelliği açın.

Ve çok daha fazlası.

Erişilebilirlik.

Yardımcı Erişim, bilişsel engelleri olanları desteklemek için uygulamaları ve deneyimleri temel özelliklere dönüştürür. Kişisel Ses, konuşma kaybı olan kişilerin kendilerine benzeyen bir ses oluşturmasına ve aramalarda ve konuşmalarda iletişim kurmak için Canlı Konuşma ile birlikte kullanmasına yardımcı olur. Ve İşaret Et ve Konuş11 görme engelli kişilerin metin etiketleri olan fiziksel nesnelerle etkileşimde bulunmasını kolaylaştırır.

Memoji.

Üç yeni çıkartma ile kendinizi ifade edin: Halo, Smirk ve Peekaboo.

Hatırlatmalar.

Market Listeleri, alışverişi kolaylaştırmak için öğeleri otomatik olarak kategorilere ayırır. Öğelerin gruplandırılma şeklini değiştirdiğinizde liste tercihlerinizi hatırlar.

Notlar.

PDF’leri ve sunumların, ödevlerin, araştırma makalelerinin ve daha fazlasının taramalarını görüntüleyin ve işaretleyin. İlgili notları bağlamak için seyahat programı ve önerilen restoranların listesi gibi bağlantılar da ekleyebilirsiniz.

PDF’ler

Gelişmiş Otomatik Doldur, bir PDF’yi veya taranmış belgeyi daha hızlı doldurmak için Kişiler’deki kayıtlı bilgilerinizi güvenli bir şekilde kullanmanıza olanak tanır. Tamamladığınız formu Mail’de gönderene hızlı bir şekilde geri gönderin.

Fitness.

Yeniden tasarlanan Paylaşım sekmesi, arkadaşlarınızın antrenman çizgileri ve ödüller gibi etkinliklerinin önemli noktalarını sunar. Apple Fitness+’taki Özel Planlar ile tam olarak istediklerinize dayalı bir antrenman ve meditasyon planı oluşturun.

Bul.

AirTag’i paylaşma veya Bul En fazla beş kişiyle ağ aksesuarları. Gruptaki herkes yakınlarındayken paylaşılan bir AirTag’in konumunu belirlemek için Hassas Bulma’yı kullanabilir ve bir ses çalabilir.

Ev.

Etkinlik Geçmişi, kapıyı kimin kilitlediğini veya kilidini kimin ne zaman açtığını görmenizi sağlar. Ayrıca garaj kapıları, kontak sensörleri ve güvenlik sisteminiz için son etkinlikleri gösterir.12

Haberler.

Apple News+ aboneleri, News uygulamasında günlük bulmacalara göz atabilir. Ve Apple News+ Sesli Hikayeler içinde mevcuttur: Podcast’ler uygulaması.

Fotoğraf.

İnsanlar albümü, en sevdiğiniz insanları tanımada her zamankinden daha iyidir ve ailenizin bir parçası olan kedi ve köpekleri de içerir.

Apple Kimliği.

Yakındaki bir aygıtı veya hesabınızda listelenen herhangi bir e-posta adresini ya da telefon numarasını kullanarak iPhone’unuza güvenli bir şekilde giriş yapın.

Freeform.

Beyin fırtınası yaparken suluboya fırçası, kaligrafi kalemi, vurgulayıcı, değişken genişlikte kalem ve cetvel gibi yeni çizim araçlarını kullanın.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.