IOS 8 ile gelen 3. Port klavyelerin tehlikeleri


IOS 8 ile gelen 3. Port klavyelerin tehlikeleri

İOS 8 ile gelen bir özellik neredeyse tüm kullanıcılar tarafından büyük bir memnuniyetle kullanılıyor ancak ardında ciddi tehlikeler barındırmakta!

IMG_2040-6.JPG
İOS 8 ile gelen birçok özellik Apple ’ın kapalı sistem politikasında verdiği ufak imkânlar olarak değerlendirildi ve tüm kullanıcılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Özellikle bende dâhil olmak üzere birçok teknoloji yazarı Apple ‘ın gelişime ve kullanıcılarının isteklerine karşı böyle duyarlı olmasını takdir etti ve özelliklerin hepsinin oldukça başarılı olduğunu satırlarında iletti. Fakat bu özelliklerin içinde bir tanesi var ki dikkatli kullanılmadığı takdirde ilerleyen zamanlarda kullanıcıların başlarını ciddi manada belaya sokabilir.

Bildiğiniz üzere Apple gelen yoğun istek ve beklentiler üzerine İOS 8 ile 3.parti klavyelerin kullanımına izin verdi. Her ne kadar uygulamaların kontrolleri ve güvenlik önlemleri Apple tarafından özenle kontrol ediliyor olsa da 3.parti klavye uygulamalarının bir bölümü altında büyük tehlikeler barındırıyor. Bu 3.parti klavye uygulamalarının nasıl çalıştığını ve sizlerden başlangıçta nasıl izinler talep ettiğini birçok kullanıcı bilmiyor ya da önemsemiyor. İşte tehlike çanları da tam burada çalmaya başlıyor. 3.parti klavyelerin birçoğu, uygulamayı kullanabilmeniz için sizlerden öncelikli olarak şöyle bir izin talep ediyor:

“Bu klavyeye tam erişim için izin verirseniz, bu klavyenin geliştiricisi yazdığınız her şeyin bir kopyasına sahip olabilir. Buna bu klavyeye bu izini vermeden önce bu klavye ile yazdıklarınız da dâhildir. Buna kredi kart numaranız, adresiniz gibi hassas bilgiler de dâhildir.”

Bu izin aslında sizlere 3.parti klavye uygulamalarının hemen hemen hepsinin aslında bir şifre çalıcı olarak çalıştığını açıkça bildiriyor. Bu klavyeleri kullanarak yazdığınız her şey ( özel konuşmalarınız, kredi kartı şifreniz, hesap bilgileriniz, sosyal medya hesap şifreleriniz, iCloud şifreniz vs. dahil) uygulama sahibinin serverlarına otomatik olarak ekleniyor. Her ne kadar 3.parti klavye uygulaması üreticilerinin birçoğu güvenilir büyük şirketler olsa da, bazı klavye uygulamalarının üreticileri düşündüğünüz kadar donanımlı olmayabilir. Üretici ilerleyen zamanlarda işler kötü gittiğinde sizin yazdıklarınızı kullanabilir ya da gelişmiş güvenlik önlemlerine sahip olmayan sunucuları hacklenebilir ve sizin bilgileriniz sızdırılabilir. Üstelik bu tehlike sadece İOS için değil Android kullanıcıları için de geçerli. Hatta Android kullanıcılarının Google Play Store ‘daki güvenlik önlemlerinin daha yumuşak olması sebebiyle daha da dikkatli olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Apple’ın İOS ‘u her ne kadar hala en güvenli mobil yazılım olsa da Apple ‘daki değişen taşlar artık kullanıcıları daha dikkatli davranmaya itiyor. Her ne kadar Apple App Store ’da kullanıcılara sunulan uygulamaları kontrolden geçirse de yine de kullanıcıların yükledikleri uygulamalara ve verdikleri izinlere dikkat etmesi gerekiyor. Bizim size tavsiyemiz bilinir uygulamaları ve üzerinizde yukarda bahsettiğimiz yaptırımları uygulamayan uygulamaları tercih etmeniz.

Umarız haberimiz bu konuda daha dikkatli olmanıza ve yüklediğiniz uygulamaları ve bu uygulamaların sizlere kabul ettirdiği izinleri daha dikkatli incelemenize sebep olacaktır.

Not:hali hazırda çok güzel bir klavyemiz var.bizzat tüm 3.parti klavyeleri denedim.cihazım iphone 6 buna ramen kasmalar ve donmalar yaşadım.üzerine böyle bir güvenlik açığını riskini bile bile 3.parti klavyeleri kullanmama kararı aldım.tüm okurlarım bildirmek isterim Şenol Şentürk

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.