iOS 8 Yenilikler !


iOS 8 Yenilikler !

ios8

Apple‘ın mobil işletim sistemi iOS‘in son sürümü iOS 8, tanıtılıyor. Yeni işletim sisteminin tüm detayları eş zamanlı olarak sizlerle paylaşıyoruz. Şu an için iOS 7 ile benzer tasarıma sahip olacağı açıklanan iOS 8‘in, en dikkat çekici özelliklerinden birisi bildirimlerin kilit ekranı veya herhangi bir uygulama içerisindeyken cevaplayabilmesi.

21

Sistemin getirdiği diğer bir yenilik ise çoklu görev ekranında karşımıza çıkıyor. Artık sık kullandığınız kişileri bu ekranın üst tarafında yer alan bölgeye ekleyebiliyor ve bu sayede onlara çok daha rahat, hızlı biçimde ulaşabiliyorsunuz.

QuickType klavye

QuickType klavye

Dokunmatik ekranlarda mükemmel yazım deneyimini hiç bir firma henüz sunabilmiş değil. Bunun farkında olan Apple, QuickType isimli yeniklavyesini iOS 8 işletim sistemi ile birlikte kullanıcıların beğenisine sundu. Tasarımı ve boyutu aynı olan yeni klavye, siz daha yazıyı bitirmeden ne söylemek istediğinizi anlıyor ve ona uygun tahminler sunuyor. İlk defa Apple’da kullanılan bir özellik değil ancak bu uygulamanın Apple tarafından yorumlanmış sürümü oldukça merak ediliyor.

grup-mesajlaşma

Grup Mesajlaşma

Etkinlikte “mesajlaşma” uygulamasının en sık kullanılan iOS uygulaması olduğunu anlatan Apple, mesajlaşma uygulamasına eklediği yeni özelliği kullanıcıların beğenisine sundu. Grup mesajlaşma adı verilen bu özellik sayesinde iMessage yardımı ile çoklu görüşmeler yapabileceksiniz. Grup mesajlaşma özelliğinin en güzel tarafı ise isteyen kişilerin konuşmayı sessize alabilecek, bu sayede sürekli gelen bildirimlerden rahatsız olmadan konuşmanın içerisinde yer alabilecek olması.

Lokasyon paylaşımı

Mesajlaşma uygulamasında yapılan bir diğer yenilik ise lokasyon paylaşımı oldu. Grup mesajlaşma sırasında arkadaşlarınız ile buluşma kararı aldığınız zaman kolayca lokasyonunuzu tüm grupla paylaşabilecek, bu sayede çok daha rahat biçimde buluşabileceksiniz. Uygulamanın zamanlamasını 1 saat için paylaş, bir gün için paylaş veya sonsuza kadar paylaş şeçeneklerinden birisi ile ayarlayabiliyorsunuz. Uygulama ile aynı zamanda sesli notlar, kısa videolar da paylaşabiliyorsunuz. Mesajlaşma uygulaması iOS 8 ile Whats App’a çok daha fazla benzedi.

Lokasyon paylaşımı

Yeni çocuk güvenliği

Apple‘ın başı çocuklarının eline iDevice veren aileler ve çocukların aldıkları binlerce dolarlık uygulamalar ile daha önce bir çok kez belaya girmişti. Bu konuda bir çok eleştiri alan şirket yeni bir sistem geliştirdi. Bu sistem sayesinde çocuğunuzun satın almak istediği uygulamaya kredi kartı sahibi olarak onay vermeniz gerekiyor. Yanlışlıkla satın almaların önüne geçecek olan bu sistem, oldukça başarılı.

Yeni çocuk güvenliği

iCloud ucuzladı

Şirketin tanıttığı yeni fotoğraf uygulaması ile artık daha fazla iCloud alanı gerekecek. Tüm cihazlar arasında geçişi çok daha kolaylaştıran bu yeni fotoğraf uygulaması, 2015 yılı başında Mac bilgisayarlar için de yayınlanacak. iCloud alanı gereksinimini arttıran yeni uygulama sayesinde alan satın almak her zamankinden daha uygun fiyatlı. 20 GB iCloud alanı sadece aylık sadece 0.99 USD. Daha fazla alana ihtiyaç duyanlar içinse200 GB alan aylık 4,99 USD.

icloud-ucuzladi

Siri daha da güçlendi

Apple’ın sesli asistanı Siri, iOS 8 güncellemesi ile her zamankinden daha da güçlü. SDN ekibi olarak her ne kadar Türkçe desteği beklesek de, beklentilerimiz maalesef boşa çıktı. Ancak üzülmeyin çünkü Siri Türkçeolmasa bile yeni özellikleri ile oldukça işe yarayacak. Shazam desteğiniiçerisinde barındıran Siri ile müzikleri tanımlamak her zamankinden çok daha kolay. iTunes üzerinden içerik satın almada da işe yarayan yeni Siri, rakiplerine göz dağı veriyor.

Siri daha da güçlendi

App Store’a yeni özellikler

iOS’in uygulama dükkanı App Store’da gelişimini sürdürüyor. Milyonlarca uygulamayı içerisinde barındıran App Store, artık bu uygulamaları size daha kolay sunabilecek. Dükkan içerisinde uygulamanın işlevi ile ilgili arama yapabilecek, en sık yapılan aramalara göz atabileceksiniz. App Store‘un sizin için önerdiği uygulamalar ise daha kişiye özel olacak.

apple-store

3. Parti uygulamalara özgürlük

3. Parti uygulama olarak adlandırılan, mağazadan indirdiğiniz Appledışında bir üretici tarafından geliştirilen bu uygulamalar, artık her zamankinden çok daha özgür. Uygulama geliştiricilerin işini kolaylaştıran yeni SDK sayesinde artık 3. parti uygulamalar da kendi widgetını oluşturabilecek, diğer uygulamalar ile daha iyi iletişim kurabilecek. Şirketin en sürpriz hamlelerinden birisi ise iPhone 5S’in parmak izi okuyucusu Touch ID’nin 3. parti uygulama geliştiricilere açılması oldu. Buna göre artıkGalaxy S5‘te olduğu gibi Paypal benzeri sitelerden alışveriş yapmak için ihtiyacınız olan tek şek parmağınız olacak.

touc-id

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.