iPhone 13 İşte sızan özellikleri!


Apple’ın yeni telefonu iPhone 13 hakkında bilgiler gelmeye başladı. Yeni canavar özellikleri ile bu sefer olmuş dedirtecek. İşte iPhone 13’ün tahmini özellikleri.

iphone 13 Pro

Cupertinolu teknoloji devi Apple, bir aksilik olmaz ise Eylül ayında düzenleyeceği etkinlikte iPhone 13 ailesini tanıtacak. Bu yıl yine dört farklı model ile karşımıza çıkacak olan Apple’ın yenilikleri de belli olmaya başladı.

Bildiğiniz gibi iPhone 12 ailesinde 120 Hz ProMotion ekranın kullanılması bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı ve mevcut nesilde de 60 Hz ekran kullanıldı. Android’de orta segmentte bile 90 Hz’i görmeye başladığımız bugünlerde Apple’dan da hamle gelecek. 

iPhone 13 ailesinde 120 Hz tazemeleye sahip OLED panel yer alacak. Konu ekrandan açılmışken, bu ekranda artık daha küçük bir çentik yer alacak. Apple’ın çentiği Android’deki gibi nokta çentik şekline getirmesi mümkün değil. Çünkü Face ID hala daha Android telefonların 3-4 yılı önünde bir teknoloji.

Bu yüzden Face ID sensörleri sadece biraz küçültülebilecek. Daha kısa çentik ile gelecek olan iPhone 13, kullanıcıya daha geniş bir kullanım alanı sunacak.

Apple, kamera tarafında iPhone 12 Pro ile büyük bir adım atmış ve LiDAR tarayıcıya yer vermişti. Bu LiDAR tarayıcı yine iPhone 13 ailesinde de yer alacak. Daha gelişmiş sensörler ile donatılacak olan LiDAR‘a yine üçlü kamera kurulumu eşlik edecek.

iphone 13

Apple’ın bir süredir Lightning girişini değiştireceği söyleniyordu. USB-C‘ye geçecek denilen Apple, radikal bir karar alıp tamamen girişi olmayan bir telefon da üretebilir. Son iddialar iPhone 13’ün sadece kablosuz şarj olacağı yönünde. Ancak bu karar Apple aksesuarlarının tamamının kullanım dışı olmasına neden olacak.  

Koronavirüs pandemisi ile bildiğiniz gibi herkes maske takmaya başladı. Maskeden dolayı maalesef ki Face ID çalışmıyordu. Apple, yeni modellerinde Face ID’ye ek olarak Touch ID‘ye de yer verebilir. Touch ID’nin ekranın altına mı yoksa güç tuşuna mı entegre edileceği ise henüz bilinmiyor.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.