iPhone, iPad ve iPod touch’ınızda Denetim Merkezi’ni kullanma ve özelleştirmeiOS 11 ve sonraki sürümlerinde Denetim Merkezi’ni kullanarak hızla fotoğraf çekebilir, ışıkları açabilir, Apple TV’nizi denetleyebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz. Hatta Denetim Merkezi’ni özelleştirerek, en sık yaptığınız işlemlere anında erişebilirsiniz.

Denetim Merkezi’ni açma

Parmağınızı herhangi bir ekranın alt kenarından yukarı doğru kaydırın. iPhone X’da parmağınızı ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın. iPad’de Ana Ekran düğmesini çift tıklayarak da Denetim Merkezi’ni açabilirsiniz.

Denetim Merkezi’ni kapatma

Parmağınızı aşağı doğru kaydırın, ekranın üst kısmına dokunun veya Ana Ekran düğmesine basın. iPhone X’da parmağınızı ekranın alt kısmından yukarı doğru kaydırın veya ekrana dokunun.

Denetim Merkezi’ni özelleştirme

En sık yaptığınız işlemlere ilişkin ayarları hızla değiştirebilmek için Denetim Merkezi’ni özelleştirebilirsiniz. İlham geldiğinde hiç vakit kaybetmemek mi istiyorsunuz? Sesli Notlar denetimi ekleyin. Yemek odasındaki ışıkların parlaklığını tek bir dokunuşla azaltmak mı istiyorsunuz? Ev denetimleri ekleyin. Şunları yapın:

  1. Ayarlar > Denetim Merkezi’ne gidin.
  2. Denetimleri Özelleştir’e dokunun.
  3. Denetim eklemek için  simgesine dokunun. Denetimleri silmek için  simgesine ve ardından Sil’e dokunun.

Denetim Merkezi’ndeki denetimleri yeniden düzenlemek mi istiyorsunuz? Ayarlar > Denetim Merkezi’ne gidip Denetimleri Özelleştir’e dokunduktan sonra denetimlerin yanında bulunan  simgesini basılı tutarak denetimleri istediğiniz sıraya sürüklemeniz yeterlidir.

Hızla ayarları denetleme ve uygulamaları kullanma

Denetim Merkezi’nden hızla erişebileceğiniz uygulamalar ve ayarlar aşağıda verilmiştir.

Ağ ayarlarını açma

Denetim Merkezi’ni açın ve aşağıdaki özellikleri etkinleştirmek için sol üst köşedeki ağ ayarları kartına sertçe basın veya kartı basılı tutun:

  • Uçak Modu: iOS aygıtınızdaki hücresel bağlantıları anında kapatın.
  • Hücresel Veri:* Uygulamalara ve servislere internete bağlanmak için hücresel ağı kullanma izni verin veya kullanımı sınırlayın.
  • Wi-Fi: Web’de gezinin, müzik yayını yapın, film indirin ve daha fazlasını gerçekleştirin.
  • Bluetooth: Kulaklıklara, araç kitlerine, kablosuz klavyelere ve Bluetooth özellikli diğer aygıtlara bağlanın.
  • AirDrop: Fotoğrafları, videoları, konumları ve daha fazlasını yakındaki Apple aygıtlarıyla anında paylaşın.
  • Kişisel Erişim Noktası:* Aygıtınızın internet bağlantısını bilgisayarınızla veya diğer iOS aygıtlarınızla paylaşın.

*iPhone’da ve iPad (Wi-Fi + Cellular) modellerinde kullanılabilir.

Ses denetimi

Hızlı bir şekilde favori parçanızı, podcast’inizi ve daha fazlasını çalmak, duraklatmak veya içeriğin ses yüksekliğini denetlemek için Denetim Merkezi’nin sağ üst köşesindeki ses kartına sertçe basın veya kartı basılı tutun.

Ses çıkışını değiştirip hoparlör, kulaklık veya Apple TV gibi başka bir ses aygıtı seçmek için  simgesine dokunun. Ayrıca aynı müziği, evinizde ayarlamış olduğunuz birden fazla hoparlörde çalmayı da tercih edebilirsiniz.

Yakında bulunan ve ses çalma özelliğini denetleyebildiğiniz başka aygıtlara ilişkin kartlar da görebilirsiniz. Bir aygıtın ses denetimini yapmak için aygıtla ilgili karta dokunmanız yeterlidir. Bu kartları arkadaşlarınızla paylaşılan bir müzik kuyruğu oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

Tek dokunuşla denetleme

Aşağıdaki uygulamalara ve ayarlara dokunarak bunları hızlıca açabilir, kullanabilir veya ayarlayabilirsiniz.


Alarm: Uyanmak üzere bir alarm kurmak için dokunun.


Parlaklık: Ekranınızın parlaklığını ayarlamak için parlaklık denetimini yukarı veya aşağı sürükleyin.


Hesap Makinesi:Hızla hesaplama yapmak için standart hesap makinesini kullanın veya daha gelişmiş işlevler içeren bilimsel hesap makinesini kullanmak için aygıtınızı döndürün.


Rahatsız Etme: Aygıtınıza gelen aramaları, uyarıları ve bildirimleri hızla sessize alın.


Araba Kullanırken Rahatsız Etme:* iPhone, araba kullandığınızı algılayabilir ve böyle bir durumda aramaları, kısa mesajları ve bildirimleri sessize alır. Size ulaşmaya çalışan kişilere araba kullandığınız bildirilir.


Denetimli Erişim: Aygıtınızı tek bir uygulamayla sınırlamak ve uygulama özelliklerinden hangilerinin kullanılabileceğini denetlemek için Denetimli Erişim özelliğini kullanın.


Düşük Güç Modu:* iPhone’unuzun pili azaldığında veya güç kaynağına erişiminiz olmadığında aygıtınızı Düşük Güç Modu‘na geçirin.


Büyüteç: Yakınınızdaki nesneleri büyütmek için iPhone’unuzu bir büyütece dönüştürün.


Yön Kilidi: Aygıtınızı hareket ettirirken ekranınızın dönmesini engelleyin.


Sessiz Mod:* Aygıtınıza gelen uyarıları ve bildirimleri hızla sessize alın.


Kronometre: Bir etkinliğin süresini ölçün ve tur sürelerini takip edin.


Metin Puntosu: Aygıtınızdaki metinleri büyütmek veya küçültmek için sürgüye dokunun ve ardından sürgüyü yukarı ya da aşağı sürükleyin.


Sesli Notlar:* Aygıtınızın yerleşik mikrofonuyla sesli not oluşturun.


Ses Yüksekliği: Ses çalma işlemlerinde ses yüksekliğini ayarlamak için ses yüksekliği denetimini aşağı veya yukarı doğru sürükleyin.

*Hesap Makinesi ve Sesli Notlar yalnızca iPhone ve iPod touch aygıtlarında kullanılabilir. Araba Kullanırken Rahatsız Etme ve Düşük Güç Modu yalnızca iPhone’da kullanılabilir. Sessiz Mod yalnızca iPad ve iPod touch aygıtlarında kullanılabilir.

Daha fazla denetim seçeneği için basma

iPhone 6s ve sonraki modellerde aşağıdaki uygulamalara ve ayarlara sertçe basarak daha fazla denetim görüntüleyebilirsiniz. iPhone 6 veya önceki bir model, iPad ya da iPod touch aygıtınız varsa daha fazla denetim görüntülemek için aşağıdaki uygulamaları basılı tutun.


Erişilebilirlik Kestirmeleri: AssistiveTouch, Anahtarla Denetim, VoiceOver ve diğer erişilebilirlik özelliklerini hızla açın.


Apple TV Remote: Apple TV 4K veya Apple TV (4. nesil) aygıtınızı iPhone, iPad veya iPod touch’ınızla denetleyin.


Kamera: Hızla fotoğraf ve selfie çekin veya video kaydı yapın.


El Feneri:* Kameranızdaki LED flaşı bir el fenerine dönüştürün. Parlaklığı ayarlamak için el fenerine sertçe basın veya el fenerini basılı tutun.


İşitme Cihazları: iPhone, iPad veya iPod touch’ınızı işitme cihazınızla eşleyin veya eşlemeyi kaldırın.


Ev:* Ev uygulamasında aksesuar ayarlarsanızfavori ev aygıtlarınızı ve ortamlarınızı denetleyebilirsiniz.


Night Shift: Geceleri ekranınızın renklerini renk tayfının daha sıcak tonlarına geçirmek için Parlaklık denetiminde Night Shift’i açın.


Notlar: Hızlı bir şekilde fikirlerinizi kaydedin, yapılacaklar listesi oluşturun, çizim yapın ve daha fazlasını gerçekleştirin.


Ekran Yansıtma: Apple TV’de ve AirPlay özellikli diğer aygıtlarda kablosuz olarak müzik, fotoğraf ve video yayını yapın. AirPlay’i görmüyorsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenin.


Ekran Kaydı: Ekranınızı kaydetmek için dokunun. Kayıt sırasında aygıtınızın mikrofonunu kullanarak sesleri de yakalamak için Ekran Kaydı’na sertçe basın veya bu denetimi basılı tutun ve Mikrofon Sesi’ne dokunun.


Sayaç: Süreyi ayarlamak için sürgüyü yukarı veya aşağı sürükleyin ve ardından Başlat’a dokunun.


True Tone:* Parlaklık denetiminde True Tone’u açarak ekranınızın renginin ve yoğunluğunun bulunduğunuz ortamdaki ışıkla uyumlu olacak şekilde otomatik olarak ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.


Wallet:* Apple Pay kartlarına, uçuş kartlarına, sinema biletlerine ve daha fazlasına hızla erişin.

*El Feneri yalnızca iPhone, iPad Pro 12,9 inç (2. nesil), iPad Pro (10,5 inç), iPad Pro (9,7 inç) ve iPod touch’ta kullanılabilir. Ev yalnızca iPhone ve iPad’de kullanılabilir. True Tone iPad Pro 12,9 inç (2. nesil), iPad Pro (10,5 inç), iPad Pro (9,7 inç), iPhone 8 ve iPhone X’da kullanılabilir. Wallet yalnızca iPhone ve iPod touch’ta kullanılabilir.

iPad için iOS 12’de Denetim Merkezini Açma Yeri Değişti.

iPad için yeni gelen iOS 12 güncelleme de yapılan denetim merkezi açılış alanı değiştirildi. Ekranın Sağ üst köşeden alta çekmeniz yeterli.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.