Apple iCloud ayarları ve çalışma detayları


Apple iCloud‘la ilgili derinlemesine bir çalışma mantığını anlatmak istiyorum.

İCloud

Öncelikle Apple ID, Apple iCloud, Apple Kimliği’nin aynı olduğunun bilgisini vermek isterim.Tek bir hesapla hepsini yönete biliyorsunuz.Aslında olması gereken budur.Dilerseniz Apple 2 farklı hesap açıp Apple iCloud ve Apple store farklı hesapla kullana bilirsiniz.

Bir çok kişinin iCloud ya da Apple ID açarken en çok yaptığı hatalardan birisi var olan mail adresini girmesidir. Apple hesabınızı açarken var olan mail adresinizi girerseniz (Google:gmail, Microsoft:hotmail, vs) sistem sizin mail adresinizi kullanıcı adı olarak kabul eder ve kaydınızı kullanıcı adı olarak yapacaktır.

Önemli: Var olan e-postanızı girdiyseniz devamında Apple ID (Apple Kimliği) gitmeniz gerekir. Apple Kimlik Apple iCloud uzantısıyla açanlar içinde geçerli.

Sizin sorumluluğunuzda olup yapmanız gerekenler.

1. Bildirim E-Postası ayarlamak.

2. E-Posta ve Telefon numarası eklemek.

3. Hesap Kurtarma ayarları.

4. Varis Ayarları

Not: Gelişmiş ayar ve daha fazlası için yorumlarda yardımcı olabilirim.

Apple iPhone üzerindeki ayarlarla anlatımına devam ediyorum.

iPhone iCloud Ayarları

Ayarlar, Apple Kimliği, iCloud girdiğinizde üsteki görselle karşılaşırsınız.En üstte görebildiğiniz gibi iCloud kullanılan ve var olan alanınızı göreceksiniz.Ücretsiz kullananların iCloud saklana alanı 5gb olduğunu hatırlatırım.

Hemen altında sizin için önerilenler alanında isteğinize göre yardımcıyı takip edebilirsiniz.

Sizin için Öneriler

Ben fotoğraf arşivleme ayarlarını kullanmıyorum.Kullandığım iCloud+ 200gb olmasına rağmen yedeklememi farklı yollarla yapıyorum.

Önemli: Apple yeni geçen ve yeni iPhone cihaza geçen arkadaşımız bu hatayı yapıyor.Fotoğraf arşivlerini açık bırakarak 5gb alanı kısa sürede doldurup iCloud doldu yer açın uyarısı alıyor.

Bu durumda yapmak istediğinize siz karar vereceksiniz.

1. iCloud hesabınızı yükseltmek.

2. iCloud Fotoğraf arşivlemesini durdurmak.

iCloud hesabinizi yükseltmek öncelikle 50 GB alabilirsiniz daha sonrasında bu 50 GB yine dolacaktır. Daha sonrasında 200 GB vesaire vesaire devam edebilirsiniz.

İPhone Fotoğraf Arşivlemesini, yedeklemesini durdurmak

iCloud fotoğraf arşivlemesini durdurmak benim de tercih ettiğim bir ayardır. Evinizde bilgisayarınız varsa belli sıklıklarla fotoğraf yedeklemesini yapabilirsiniz. Microsoft windows tabanında bilgisayar kullanan kullanıcılar için fotoğraf ve videoların nasıl yedekleneceğini anlatıyorum.

Sadece bir Apple iPhone cihazı kullanıyorsanız 5 GB ücretsiz iCloud hesabı yeterli olacaktır.iPhone içerisindeki var olan fotoğraf ve videoları yedeklemek için Mac, MacBook, Başka bulut hesapları.Desteklenen SSD taşınabilir disklere yedeklene bilir.

Anlık yedekleme ve Aygıt yedekleme

Apple ürününüzde iCloud anlık kullanılan alanı üstte göre bilirsiniz. Bu alanda seçtiğiniz tüm ayar ce veriler anlık yedekleme bulut (Cloud) mantığıyla çalışır.Bu alanta seçtiğiniz uygulamaların iCloud yedekleme yapmasına izin verirsiniz.Bazı uygulamaların uygulana içinde de kendisine özgü yedekleme ayarı vardır.Örneğin: WhatsApp gibi uygulamalarda ayriyeten sohbet yedeklerini WhatsApp içinden isteğe göre ayar girmeniz gerekir.

WhatsApp Sohbet yedekleme akanı

Üstteki görselde iCloud ayar penceresinde “Aygıt Yedekleri” kısmı günlük Apple aygıtınızın yedeğini alır.Bu yedekleme genelde Wifi bağlı ve iphone Şarj edilirken başlar.

Aygıt Yedekleme Ayarları

Özellikle bu alanın fotoğrafını paylaşmak istedim fark ettiyseniz fotoğraf arşivi kısmını yedigini kapattım ve kapalı yedekleme yapmasını tercih ediyorum.

Aygıt yedekleme alanı iPhone’ununuz veya farklı bir aygıtınız çökerse. Çalınırsa. Yeni cihazla değiştirirseniz. Bu alandaki yediğinizle tüm bilgilerinizi geri aktarabilirsiniz. iCloud fotoğraf arşivleri açık olan birisi aygıt yedekleme alanında fotoğrafları arşivini de açarsa aynı fotoğraf arşivini iki defa yedeklemiş olacaktır. Anlık fotoğraf yedekleme alanında ve aygıt yedeğinde de yedeği olacaktır.

Buradaki ayarlar tamamen kullanıcının kendi istek ve zevkine bağlı olduğunu hatırlatmak isterim. Benim amacım iCloud çalışma mantığını anlamanız. Hatalı ayarlar yaparak verilerinize zarar vermemeniz.

Bir diğer çok önemli olan ayarlardan birisi de kişileriniz yani telefon rehberinizdir. iCloud üzerinde kişi rehberinizin yedegini açmayı muhakkak unutmayınız.

Ayarlar Kişiler

Yukarıda aslında olması gereken ayarlarla ilgili olan bir görsel paylaşıyorum.

Not: Elimden geldiğince yukarıda detaylı bir şekilde anlatmak istedim. Verdiğim bilgiler dahilinde veya iCloud‘la ilgili farklı bir konuda yardım talep ederseniz lütfen yorumlar kısmında yazın elimden geldiğince yardım etmeye hazırım.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.