Apple iPhone ve tüm ürünleri için parolaların güvenliğini arttırmak.


iPhone’unuzu kullanarak bir geçiş anahtarı yaratma ve kaydetme

Destekleyen uygulamalar ve web siteleri için geçiş anahtarları yaratabilir ve kaydedebilirsiniz.

Not: Geçiş anahtarı yaratma ve kaydetme yönergeleri uygulamaya, web sitesine veya tarayıcıya bağlı olarak değişebilir ama genellikle aşağıdakilere benzer adımlardan oluşur.

 1. iPhone’unuzda desteklenen bir web sitesinin veya uygulamanın giriş yapma ekranına gidin ve şunlardan birini yapın:
  • Yeni bir hesap ayarlıyorsanız: Yeni hesap ayarlama düğmesine veya bağlantısına dokunun, sonra ekrandaki yönergeleri izleyin.
  • Zaten mevcut bir hesabınız varsa: Hesap adınız ve parolanız ile giriş yapın, sonra hesap ayarlarına veya yönetim ekranına gidin.
 2. Hesap için bir geçiş anahtarı kaydetme seçeneğini gördüğünüzde Sürdür’e dokunun.Geçiş anahtarınız kaydedilir.
 1. Not: Geçiş anahtarı seçeneğini görmüyorsanız uygulama veya web sitesi şu anda geçiş anahtarlarını desteklemiyor demektir.

Yarattığınız geçiş anahtarları iPhone’unuzda Ayarlar > Parolalar bölümünde saklanır.

Aynı uygulama veya web sitesi için geçiş anahtarınız ve parolanız olabilir; bunların her ikisini de Ayarlar > Parolalar bölümünde aynı hesap altında bulabilirsiniz.

Geçiş anahtarını bir donanım güvenlik anahtarına da kaydedebilirsiniz. “Diğer Seçenekler”e, “Başka Bir Aygıtta Kaydet”e veya benzer bir seçeneğe (varsa) dokunun, sonra ekrandaki geçiş anahtarı kaydetme yönergelerini izleyin. iPhone’da Apple kimliği hesabınıza giriş yapmak için güvenlik anahtarlarını kullanma konusuna bakın.

iPhone’unuzda kaydettiğiniz geçiş anahtarını başka bir aygıtta giriş yapmak için kullanma

Apple kimliğinizle ilişkili olmayan bir aygıt (halk kütüphanesindeki, internet kafedeki veya bir arkadaşınızın evindeki bilgisayar gibi) kullanıyorsanız ve iPhone’unuz yanınızdaysa uygulamalar ve web siteleri için yarattığınız geçiş anahtarlarını kullanarak o aygıtta bu uygulamalara veya web sitelerine giriş yapabilirsiniz.

Not: Başka bir aygıtta geçiş anahtarı kullanma yönergeleri uygulamaya, web sitesine veya tarayıcıya bağlı olarak değişebilir ama genellikle aşağıdakilere benzer adımlardan oluşur.

 1. Diğer aygıtta web sitesine veya uygulamaya gidin ve giriş yapma ekranında hesap adı alanına kullanıcı adınızı girin.
 2. “Diğer seçenekler”i, “Yakındaki aygıttan geçiş anahtarı”nı ya da benzerini seçin, sonra ekranda bir QR kod göstermek için ekrandaki yönergeleri izleyin.
 3. QR kodunu taramak için iPhone’unuzun kamerasını kullanın.iCloud Anahtar Zinciri’ne kaydedilmiş geçiş anahtarı giriş yapma işlemini otomatik olarak tamamlar.

Size ait olmayan bir aygıtta geçiş anahtarı yaratma

iPhone’unuz yanınızdaysa Apple kimliğinizle ilişkili olmayan bir aygıt (halk kütüphanesindeki, internet kafedeki veya bir arkadaşınızın evindeki bilgisayar gibi) kullanırken bir geçiş anahtarı yaratabilir ve onu geçiş anahtarı yaratmak için kullandığınız aygıt yerine iCloud Anahtar Zinciri’ne kaydedebilirsiniz.

Not: Geçiş anahtarı yaratma yönergeleri uygulamaya, web sitesine veya tarayıcıya bağlı olarak değişebilir ama genellikle aşağıdakilere benzer adımlardan oluşur.

 1. Diğer aygıtta desteklenen bir web sitesinin veya uygulamanın giriş yapma sayfasına gidin, sonra şunlardan birini yapın:
  • Yeni bir hesap ayarlıyorsanız: Yeni hesap ayarlama düğmesine veya bağlantısına dokunun, sonra yeni bir kullanıcı adı girin.
  • Zaten bir hesabınız varsa: Hesap adınız ve parolanız ile giriş yapın, sonra hesap ayarlarına veya yönetim ekranına gidin.
 2. Hesap için geçiş anahtarı kaydetme seçeneğini gördüğünüzde Sürdür yerine “Diğer Seçenekler”i, “Başka Bir Aygıtta Kaydet”i ya da benzerini seçin.Not: Geçiş anahtarı seçeneğini görmüyorsanız uygulama veya web sitesi şu anda geçiş anahtarlarını desteklemiyor demektir.
 3. “Kameralı bir aygıtta bir geçiş anahtarı kaydedin”i ya da benzerini seçin, sonra ekranda bir QR kodu göstermek için ekrandaki yönergeleri izleyin.
 4. QR kodunu taramak için iPhone’unuzun kamerasını kullanın.Geçiş anahtarı, iPhone’unuza ve iCloud Anahtar Zinciri’ne kaydedilir.

Geçiş anahtarını değiştirme

Var olan bir geçiş anahtarını değiştirmek için yenisini yaratmanız gerekir (örneğin geçiş anahtarını daha önce biriyle paylaştıysanız ama artık o kişiye erişim vermek istemiyorsanız).

Geçiş anahtarını değiştirmek için iPhone’unuzu kullanarak bir geçiş anahtarı yaratma ve kaydetme veya Size ait olmayan bir aygıtta geçiş anahtarı yaratma bölümündeki var olan bir hesaba yönelik adımları izleyin.

Geçiş anahtarını silme

 1. Ayarlar  > Parolalar bölümüne gidin, sonra geçiş anahtarını silmek istediğiniz hesaba dokunun.
 2. Geçiş Anahtarını Sil’e dokunun.

Geçiş anahtarını silerseniz istediğiniz zaman yeni bir tane yaratabilirsiniz.

iPhone’da güçlü parolaları otomatik olarak doldurma

Web sitelerinde ve uygulamalarda servislere kaydolurken iPhone’un birçok hesabınız için güçlü parolalar yaratmasını sağlayabilirsiniz.

iPhone, parolaları iCloud Anahtar Zinciri’nde saklar ve sizin için otomatik olarak doldurur, böylece onları ezberlemeniz gerekmez.

Not: Katılımcı web siteleri ve uygulamalar, parolayla giriş yapmanızı istemek yerine şu alternatifleri destekler:

 • Apple ile Giriş Yap: Giriş yapmak için Apple kimliğinizi kullanmanıza izin verir ve sizinle ilgili paylaşılan bilgileri sınırlar. iPhone’da Apple ile giriş yapma konusuna bakın.
 • Geçiş anahtarı: Parola kullanmadan güvenli bir şekilde giriş yapmak için Face ID’yi veya Touch ID’yi kullanmanıza izin verir. iPhone’da uygulamalara ve web sitelerine giriş yapmak için geçiş anahtarlarını kullanma konusuna bakın.

Yeni bir hesap için güçlü bir parola yaratma

Web sitesine veya uygulamaya bağlı olarak, güçlü bir parola yaratma ve onu iCloud Anahtar Zinciri’ne kaydetme genellikle aşağıdakilere benzer adımlardan oluşur.

 1. Web sitesindeki veya uygulamadaki yeni hesap ekranında yeni bir hesap adı girin.Desteklenen web sitelerinde ve uygulamalarda iPhone benzersiz, karmaşık bir parola önerir.
 2. Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Önerilen parolayı seçme: Güçlü Parola Kullan’a dokunun.
  • Önerilen parolayı düzenleme: Diğer Seçenekler’e dokunun, Güçlü Parolayı Düzenle’ye dokunun, parola metin alanına dokunun, sonra değişikliklerinizi yapın.
  • Farklı bir güçlü parola alma: Diğer Seçenekler’e dokunun, Güçlü Parolayı Düzenle’ye dokunun, sonra önerilen parolaya dokunun.
  • Yalnızca sayılardan ve harflerden oluşan güçlü bir parola alma: Diğer Seçenekler’e dokunun, sonra Özel Karakter Yok’a dokunun.
  • Kolay yazılan, güçlü bir parola alma: Diğer Seçenekler’e dokunun, sonra Yazması Kolay’a dokunun.
  • Kendi parolanızı oluşturma: Diğer Seçenekler’e dokunun, sonra Parola Seç’e dokunun.
 3. Sorulduğunda Parolayı Doğrula alanına yapıştırabilmek amacıyla parolayı kopyalamak için Diğer Seçenekler’e dokunun, sonra Güçlü Parolayı Kopyala’ya dokunun.
 4. Kurtarma anahtarı bilgileri, güvenlik soruları, PIN numaraları ve benzer ayrıntılarla ilgili notları güvenli bir şekilde ekleyip tutmak için onları Notlar alanına girin.Bu notları daha sonra görüntülemek için Ayarlar > Parolalar bölümüne gidin, sonra hesaba dokunun.
 5. Daha sonra iPhone’un parolayı sizin yerinize otomatik olarak doldurmasına izin vermek için parolayı kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulduğunda Evet’e dokunun.

Kaydedilmiş bir parolayı otomatik olarak doldurma

Web sitesine veya uygulamaya bağlı olarak, kayıtlı parolanızla giriş yapmak genellikle aşağıdakilere benzer adımlardan oluşur.

 1. Web sitesinin veya uygulamanın giriş ekranında hesap adı alanına dokunun.
 2. Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Ekranın alt kısmında veya klavyenin üst kısmının yakınında önerilen hesaba dokunun.
  • Parolayı Otomatik Doldur düğmesine dokunun, Diğer Parolalar’a dokunun, sonra bir hesaba dokunun.
  Parola doldurulur. Parolayı görmek için Parola Metnini Göster düğmesine dokunun.

Kaydedilmemiş bir hesabı veya parolayı girmek için giriş ekranında Klavye düğmesine dokunun.

iPhone’un parolaları otomatik olarak doldurmasını engelleme

Ayarlar  > Parolalar > Parola Seçenekleri bölümüne gidin, sonra Parolaları Otomatik Doldur’u kapatın.

Ayarlama anahtarı (Authenticator) girerek bir web sitesi veya uygulama için otomatik doğrulama kodlarını ayarlama

Başka bir ekrandan QR kodunu tarayamıyorsanız ayarlama anahtarını elle girebilirsiniz.

 1. Hesabınızı yönettiğiniz web sitesi veya uygulama alanına giriş yapın, sonra iki faktörlü kimlik doğrulamayı ve bir kimlik doğrulama uygulamasını etkinleştirmek için seçenekleri belirleyin.
 2. Ayarlama anahtarını (ya da ayarlama kodunu veya benzerini) elle kullanma seçeneğini seçin, sonra ayarlama anahtarını seçin ve kopyalayın.
 3. Ayarlar  > Parolalar’a gidin, sonra web sitesi veya uygulama için kullandığınız hesabınızı seçin.
 4. Doğrulama Kodunu Ayarla’ya dokunun, sonra Ayarlama Anahtarını Gir’e dokunun.
 5. Ayarlama Anahtarı alanına dokunun, Yapıştır’a ve ardından Tamam’a dokunun.
 6. Doğrulama Kodu alanına dokunun, sonra Doğrulama Kodunu Kopyala’ya dokunun.
 7. Web sitesine veya uygulamaya dokunun, sonra doğrulama kodunu yönlendirilen yere yapıştırın.

Bir web sitesinde veya uygulamada doğrulama kodu kullanma

 1. Web sitesine veya uygulamaya giriş yapın.
 2. İstenirse, kimlik doğrulama uygulaması kullanma seçeneğini belirleyin.
 3. Doğrulama kodu sorulduğunda, klavyenin üst tarafında görünen öneriye dokunun.Hiç öneri görünmüyorsa Ayarlar  > Parolalar bölümüne gidin, web sitesi veya uygulama için hesabınızı seçin, doğrulama koduna dokunun, sonra Doğrulama Kodunu Kopyala’ya dokunun. Web sitesine veya uygulamaya dönün, sonra doğrulama kodunu alana yapıştırın.

Tek seferlik doğrulama kodlarını otomatik olarak silme

Tek seferlik doğrulama kodları otomatik olarak doldurulur, bu nedenle giriş yaptığınız uygulamadan veya web sitesinden ayrılmanız gerekmez. Doğrulama kodlarını Otomatik Doldur ile girdikten sonra otomatik olarak silmeyi veya tutmayı seçebilirsiniz.

 1. Ayarlar bölümüne gidin, sonra Parolalar’a dokunun.
 2. Parola Seçenekleri’ne dokunun, sonra Otomatik Olarak Temizle’yi açın veya kapatın.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.