Apple, Avrupa Birliği ülkelerinde getirilecek değişiklikleri duyurdu


Geliştiriciler açısından bu değişiklikler, uygulama dağıtımı ve ödeme işlemlerine yönelik yeni seçenekler içeriyor

Kullanıcılar içinse yeni denetimler ve açıklamaların yanı sıra DMA’den kaynaklanan gizlilik ve güvenlik risklerini azaltmaya yönelik gelişmiş önlemler içeriyor

CUPERTINO, CALIFORNIA Apple bugün, Dijital Piyasalar Yasası (DMA) ile uyumluluğu sağlamak üzere iOS, Safari ve App Store’da yapılacak ve AB’deki geliştiricilerin uygulamalarını etkileyecek değişiklikleri duyurdu. Değişiklikler 600’den fazla yeni API, gelişmiş uygulama analizleri, alternatif tarayıcı motorlarına yönelik işlevler ve uygulama ödemelerinin işleme alınması ile iOS uygulamalarının dağıtımıyla ilgili seçenekler içeriyor. Apple, yapılan her değişiklikle DMA’in AB’deki kullanıcılar için oluşturduğu yeni riskleri tamamen ortadan kaldırmasa da azaltan yeni önlemler sunuyor. Apple, bu adımlarla AB’deki kullanıcılar için mümkün olan en iyi ve en güvenli deneyimi sunmaya devam edecek.

iOS’te ödemeleri işleme alma ve uygulama indirme konusunda sunulan yeni seçenekler; zararlı yazılımlar, dolandırıcılık, yasa dışı ve zararlı içerikler ile diğer gizlilik ve güvenlik tehditlerine alan açıyor. Bu nedenle Apple söz konusu riskleri azaltmak ve AB’deki kullanıcılara mümkün olan en iyi ve en güvenli deneyimi sunmak için, iOS uygulamalarında pazar yeri geliştiricilerinin onaydan geçmesini sağlayan Onaylama özelliği ve alternatif ödemelerle ilgili açıklamalar gibi koruma önlemleri getiriyor. Tüm bu önlemlere rağmen pek çok risk devam ediyor.

Geliştiriciler Apple Geliştirici Desteği sayfasına gidip yapılan değişiklikler hakkında bilgi edinebilir ve bugünden itibaren iOS 17.4 beta sürümündeki yeni özellikleri test etmeye başlayabilirler. 27 AB ülkesindeki kullanıcılar, Mart 2024’ten itibaren yeni özellikleri kullanabilecekler.

“Bugün duyurduğumuz değişiklikler Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren Dijital Piyasalar Yasası’nın koşullarına uyumluluk sağlarken AB’deki kullanıcıların bu düzenlemeye bağlı olarak artan, kaçınılmaz gizlilik ve güvenlik tehditlerine karşı korunmasına da yardımcı oluyor. AB ve dünyanın her yerindeki kullanıcılarımıza mümkün olan en iyi ve en güvenli deneyimi sunmak temel önceliğimiz olmaya devam ediyor,” diyen Apple yöneticisi Phil Schiller sözlerine şunu ekliyor: “Geliştiriciler; alternatif uygulama dağıtımı ve ödeme işlemleri için sunulan yeni araçlar ve şartlar, alternatif tarayıcı motorları ve temassız ödeme yöntemleriyle ilgili yeni özellikler ve daha fazlası hakkında bilgi edinebilirler. Daha da önemlisi, isterlerse şu anda geçerli olan iş şartlarında kalmayı seçebilirler.”

AB’de kullanıma sunulan uygulamalarında yapılan bu değişiklikler, Avrupa Komisyonu’nun Dijital Piyasalar Yasası kapsamında iOS, Safari ve App Store için yaptığı “çekirdek platform hizmetleri” tanımı üzerine yapıldı. Apple, Mart ayında olası değişiklikleri anlamaya yardımcı olacak yeni kaynakları AB’deki kullanıcılarla paylaşacak. Bu destek, kullanıcıların DMA’in gerektirdiği değişikliklerden kaynaklanan karmaşıklıklarla ve daha zorlayıcı kullanıcı deneyimiyle başa çıkmasına yardımcı olacak yönlendirmelerin yanı sıra App Store dışında gerçekleştirilen uygulama indirme ve ödeme işlemleriyle bağlantılı yeni risklere karşı en iyi yöntemleri içerecek.

Apple, yakında yayınlanmak üzere etkileşim, ticaret, uygulama kullanımı ve diğer alanlara odaklanan 50’den fazla raporun yanı sıra, dünyanın her yerinden geliştiricilerin uygulamaları için kullanıma sunulan oyun akışlarına yönelik yeni seçenekleri de duyurdu.

iOS’te yapılan değişiklikler

Apple, AB’de DMA ile uyumluluk için bir dizi değişiklik yapıyor. Geliştiriciler için bu değişiklikler uygulamaların dağıtımıyla ilgili yeni seçenekler içeriyor. AB’de geçerli olacak iOS değişiklikleri şunlar:

 • iOS uygulamalarının alternatif uygulama pazarlarından dağıtımına yönelik yeni seçenekler: Geliştiricilerin iOS uygulamaları için, alternatif uygulama pazarlarından indirme seçeneği sunmasını sağlayan yeni API’lar ve araçlar.
 • Alternatif uygulama pazarlarının oluşturulmasına ilişkin yeni çerçeve ve API’lar: Pazar yeri geliştiricilerinin, özel pazar uygulamaları üzerinden diğer geliştiriciler adına uygulamaları indirmesine ve güncellemeleri yönetmesine olanak tanır.
 • Alternatif tarayıcı motorlarıyla ilgili yeni çerçeveler ve API’lar: Geliştiriciler, tarayıcı uygulamaları ve uygulama içi gezinme deneyimleri içeren uygulamalar için WebKit dışındaki tarayıcı motorlarını kullanabilirler.
 • Karşılıklı işlerlik talep formu: Geliştiriciler, iPhone ve iOS donanım ve yazılım özellikleri konusunda karşılıklı işlerlik için ek talep gönderebilirler.

Avrupa Komisyonu’nun yaptığı duyuru uyarınca Apple, DMA ile uyumluluk için temassız ödemelere ilişkin yapılan değişiklikleri de paylaştı. Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde faaliyet gösteren geliştiricilerin, banka ve cüzdan uygulamalarında NFC teknolojisini kullanmasına olanak tanıyan yeni API’lar da bu değişiklikler arasında yer alıyor. Apple ayrıca AB’de kullanıcıların üçüncü taraf bir temassız ödeme uygulamasını veya alternatif bir uygulama pazarını varsayılan olarak seçmesine olanak tanıyan yeni denetimleri de kullanıma sunuyor.

Geliştiricilerin AB’deki uygulamalarına yönelik bu yeni seçenekler, Apple kullanıcıları ve aygıtları için kaçınılmaz olarak yeni riskler oluşturuyor. Apple bu riskleri ortadan kaldıramasa da DMA’in kısıtlamaları çerçevesinde risklerin azaltılması için gerekli adımları atma konusunda kararlı. Mart ayından itibaren, kullanıcılar iOS 17.4 veya daha yeni bir iOS sürümünü indirdiğinde devreye girecek olan bu önlemler şunlar:

 • iOS uygulamalarına yönelik Onaylama: Platform bütünlüğüne ve kullanıcıların korunmasına odaklanan bu referans değerlendirmesi, dağıtım kanallarından bağımsız olarak tüm uygulamalar için geçerli olacak. Onaylama, bir dizi otomatik kontrol ile gerçek kişiler tarafından yapılan incelemelerden oluşacak. 
 • Uygulama yükleme sayfaları: İndirme işleminden önce, uygulamalar ve işlevleri hakkında kısa açıklamalar sunmak üzere Onaylama sürecinden alınan bilgiler kullanılacak. Bunlar geliştiricinin kim olduğunu, uygulamanın ekran görüntülerini ve ile diğer önemli bilgileri içerecek.
 • Pazar yeri geliştiricilerine izin: Pazar yeri geliştiricilerinin; kullanıcıların ve geliştiricilerin korunmasına yardımcı olan mevcut gerekliliklere uygun şekilde hareket etmesini sağlayacak.
 • Zararlı yazılımlara karşı ek önlemler: Kullanıcının aygıtına yüklendikten sonra zararlı yazılım içerdiği tespit edilen iOS uygulamalarının başlatılması engellenecek.

iOS uygulamaları için Onaylama ve pazar yeri geliştiricilerine izin gibi özelliklerin dahil olduğu bu önlemler, AB’deki kullanıcıların maruz kalabileceği bazı gizlilik ve güvenlik risklerinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Bu önlemlerle; zararlı yazılım veya kötü amaçlı kod gibi tehditlerin, işlevlerini veya sorumlu geliştiriciyi doğru şekilde tanıtmayan uygulamaları kurma riskinin azaltılması hedefleniyor.

Ancak Apple, dolandırıcılık ve istismar içeren veya kullanıcıları yasa dışı, sakıncalı veya zararlı içeriklere maruz bırakan uygulamalar gibi diğer riskleri ele alma konusunda şimdi eskiye göre daha az yetkiye sahip. Ayrıca Apple’ın WebKit’i dışında bir tarayıcı motoru kullanan uygulamalar, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Buna sistem performansı ve pil ömrü üzerindeki olumsuz etkiler de dahil.

Apple, DMA’in kısıtlamaları içinde, AB’deki kullanıcı deneyiminin gizliliğini, güvenliğini ve kalitesini mümkün olduğunca koruma konusunda kararlı. Örneğin, Uygulama Takibinde Şeffaflık, App Store dışında dağıtılan uygulamalarda da çalışmayı sürdürerek geliştiricilerin uygulamalarda veya web sitelerinde kullanıcı verilerini takip etmesini kullanıcı iznine tabi tutuyor. Ancak DMA’in koşulları nedeniyle, Aile İçi Paylaşım ve Satın Alma İzni gibi App Store özellikleri, App Store dışındaki kanallardan indirilen uygulamalarla uyumlu olmayacak.

Apple, bu değişiklikler Mart ayında yürürlüğe girdiğinde, gizlilik ve güvenliğin korunmasına yönelik en iyi yöntemler de dahil olmak üzere kullanıcıların yararlanabileceği seçenekleri açıklayan daha ayrıntılı kaynaklar paylaşmayı planlıyor.

Safari’de yapılan değişiklikler

Şu anda, iOS kullanıcıları Safari dışındaki üçüncü taraf bir web tarayıcısını varsayılan olarak ayarlayabiliyor. Apple, DMA’in gerekliliklerine uygun şekilde, kullanıcıların iOS 17.4 veya daha yeni bir iOS sürümünde Safari’yi ilk kez açtıklarında karşılaşacakları yeni bir seçim ekranı da sunacak. Bu ekran, AB’deki kullanıcıları seçenekler listesinden varsayılan tarayıcılarını seçmeye yönlendirecek.

DMA’in gerekliliklerinden kaynaklanan bu değişiklik, AB’deki kullanıcıları, kendilerine sunulan seçenekler hakkında bilgi sahibi olmadan önce, varsayılan tarayıcılardan oluşan bir listeyle karşı karşıya bırakıyor. Bu ekran, AB’deki kullanıcıların bir web sayfasına gitmek üzere Safari’yi ilk kez açtıklarında kullanıcı deneyimini de kesintiye uğratıyor.

App Store’da yapılan değişiklikler

Apple, AB’de uygulamaları olan geliştiricilere yönelik App Store’a getirilen bir dizi değişikliği de paylaştı. Bu değişiklikler iOS, iPadOS, watchOS ve tvOS gibi Apple’ın işletim sistemlerinde kullanılan uygulamaları etkiliyor. Değişiklikler arasında, AB’deki kullanıcıları App Store’un güvenli ödeme işlemleri dışındaki alternatiflerin kullanılmasıyla bağlantılı riskler konusunda bilgilendiren yeni açıklamalar da yer alıyor.

Geliştiriciler açısından değişiklikler şu noktaları içeriyor:

 • Ödeme hizmeti sağlayıcılarının (PSP’ler) kullanımıyla ilgili yeni seçenekler: Geliştiricinin uygulamasında dijital ürün ve hizmetler için yapılan ödemelerin işleme alınmasına yönelik yeni seçenekler sunulacak.
 • Ödemelerin harici bir web sayfasına giden bir bağlantı aracılığıyla işleme alınmasıyla ilgili yeni seçenekler: Kullanıcılar, dijital ürün ve hizmet satın alma işlemlerini geliştiricinin harici web sitesinde tamamlayabilecek. Geliştiriciler, AB’deki kullanıcıları uygulamaları dışındaki kampanyalar, indirimler ve diğer teklifler hakkında da bilgilendirebilecek.
 • İş planlama araçları: Geliştiricilerin ücretleri belirlemesine ve Apple’ın AB’deki uygulamalar için sunduğu yeni iş koşullarıyla bağlantılı ölçümleri anlamasına yardımcı olacak.

Bu değişiklikler, AB’deki kullanıcıları korumaya ve bilgilendirmeye yönelik yeni adımlarla birlikte aşağıdaki noktaları da içeriyor:

 • App Store ürün sayfası etiketleri: İndirilen uygulama alternatif bir ödeme işlemi kullanıyorsa bunu kullanıcıya bildirir.
 • Uygulama içi açıklama sayfaları: İşlemi gerçekleştiren Apple olmadığında ve geliştirici kullanıcıyı işlemin tamamlanması için alternatif bir ödeme işleyicisine yönlendirdiğinde kullanıcıları bilgilendirir.
 • Yeni App Review süreçleri: Geliştiricilerin alternatif ödeme işleyicilerinin kullanıldığı işlemlerle ilgili bilgileri doğru şekilde aktardığını doğrular.
 • Apple’ın Veri ve Gizlilik web sitesinde gelişmiş veri taşınabilirliği: AB’deki kullanıcılar App Store kullanımlarıyla ilgili yeni verileri alıp yetkili bir üçüncü tarafa aktarabilirler.

Apple, alternatif ödeme işlemleri kullanan uygulamalar için para iadesi yapamayacak ve sorun yaşayan veya dolandırıcılığa maruz kalan müşterilere destek olma konusunda daha az yetkiye sahip olacak. Sorun Bildir, Aile İçi Paylaşım ve Satın Alma İzni gibi faydalı App Store özellikleri de bu işlemlerde kullanılamayacak. Kullanıcıların ödeme bilgilerini daha fazla tarafla paylaşması gerekebileceği için, bu durum kötü niyetli kişilere kullanıcıların hassas finansal bilgilerini çalmasını kolaylaştıracak fırsatlar verebilecek. Ayrıca App Store’da, kullanıcıların satın alma geçmişi ve abonelik yönetimi, yalnızca App Store’un Uygulama İçi Satın Alma sistemiyle gerçekleştirilen işlemleri gösterecek.

AB’deki Uygulamalara Yönelik Yeni İş Hükümleri

Bugün, Apple, Avrupa Birliği’ndeki geliştiricilerin uygulamaları için sunulan yeni iş hükümlerini de paylaşıyor. Geliştiriciler bu iş şartlarını kabul etmeyi veya Apple’ın mevcut şartlarında kalmayı seçebilecek. Geliştiricilerin alternatif dağıtım veya alternatif ödeme işlemleriyle ilgili yeni seçenekleri kullanabilmeleri için AB’deki uygulamalara yönelik yeni iş hükümlerini kabul etmeleri gerekecek.

AB’deki uygulamalara yönelik yeni iş hükümleri, DMA’in alternatif dağıtım ve ödeme işlemlerine yönelik gereksinimlerinin desteklenmesi için gerekli. Buna Apple’ın geliştiriciler için kullandığı farklı değer oluşturma yöntemlerini yansıtan bir ücret düzenlemesi de dahil. Bu düzenleme; App Store’da dağıtım ve keşif, App Store’da kullanılan güvenli ödeme işlemleri, Apple’ın güvenilir ve güvenli mobil platformunun yanı sıra yenilikçi uygulamaların geliştirilmesi, bunların dünyanın her yerinden kullanıcılara sunulması için gereken tüm araçları ve teknolojiyi kapsıyor. 

AB’deki geliştiriciler, her iki iş hükmü kategorisi için geçerli olmak üzere, App Store’un güvenli ödeme işlemlerini kullanmaya ve uygulamalarını App Store’da paylaşmaya devam edebilecek. Her iki kategori de Apple’ın, uygulama ekosistemini geliştiriciler için en iyi fırsata dönüştürmeyi hedefleyen uzun süreli çalışmalarını yansıtıyor.

Yeni iş hükümlerine bağlı çalışan geliştiriciler, iOS uygulamalarını App Store ve/veya alternatif uygulama pazarları üzerinden dağıtma seçeneğine sahip olacak. Bu geliştiriciler Apple işletim sistemlerinde AB’de satışa sunulan uygulamaları için App Store’daki alternatif ödeme işleyicilerini kullanmayı seçebilecek.

AB’de kullanıma sunulan iOS uygulamalarına yönelik yeni iş hükümleri üç unsur içeriyor:

 • Daha düşük komisyon: App Store’daki iOS uygulamaları; dijital ürün ve hizmetler için gerçekleştirilen satış işlemlerinde yüzde 10 (geliştiricilerin çoğu ve ilk yılını takip eden abonelikler için) veya yüzde 17 olarak daha düşük oranında komisyon ödeyecek.
 • Ödeme işlemi ücreti: App Store’daki iOS uygulamaları, yüzde 3 oranında ek ücretle App Store’un ödeme sürecini kullanabilecek. Geliştiriciler, ödeme işlemini Apple’a ek ücret ödemeden gerçekleştirmek için uygulama içinde bir ödeme hizmeti sağlayıcısıyla çalışabilecek veya kullanıcıları kendi web sitelerine yönlendiren bir bağlantı kullanabilecek.
 • Çekirdek Teknoloji Ücreti: App Store ve/veya alternatif bir uygulama pazarından dağıtılan iOS uygulamaları, 1 milyon kez kurulduktan sonra yıl içindeki her yeni kurulum içi 0,50 Euro ödeyecek.

AB’de kullanıma sunulan iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS uygulamalarında, ödemeleri bir ödeme hizmetleri sağlayıcısı üzerinden veya kullanıcıları kendi web sitelerine yönlendiren bir bağlantı aracılığıyla işleme alan geliştiriciler, Apple’a ödemeleri gereken komisyon üzerinden yüzde 3 oranında indirim alacaklar.

Apple bunun için ayrıca bir ücret hesaplama aracını da kullanıma sundu. Yeni iş hükümlerinin uygulama şirketleri üzerindeki olası etkisini ön görmeleri için geliştiricilere yardımcı olacak yeni raporlar da paylaşılıyor. Geliştiriciler yeni Apple Geliştirici Desteği sayfasında AB’de kullanıma sunulan uygulamalarla ilgili değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve bugünden itibaren iOS 17.4 beta sürümünde bu özellikleri test etmeye başlayabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.