Apple yurt dışı cihaz garanti süreci 1


Merhaba arkadaşlar apple yurt dışı faturalı ve garantili ürünle ilgili yaşadığım sorunları birebir sizlere aktarıcam.

Apple yurt dışı cihaz garanti süreci

Öncelikle sorundan söz edelim.Sorun geniş açı kamerasında leke olması.Geniş açı hepimiz biliyoruz fazla kullanmayız.Altta görsellerde sorunu göre bilirsiniz.

Geniş açı (0.5) çekilen fotoğraf
Geniş açı (0.5) çekim esnası ekran görüntüsü

Üstte gördüğünüz hata benim için üretim hatası ve kutu açılışında fark etmediğim bir hata.

Cihazı Türkiye kanunları nezdinde BTK kaydını yaptırdım ve kullanmaya başladım.

Cihazdaki sorunu fark ettiğimde apple destek irtibata geçtim.Kanunlar nezdinde Apple Zorlu gibi ana bayilerin bakmadığı söylenildi.

En yakın onarım yerlerine yönlendiriyorlar.Bu cihaz hatalı üretilmiş ben neden tamir ettireyim.Bu cihazın yenisini istiyorum dedim.Değişim cihazı dahi istemediğimi dile getirdim.Israrla onarım yerlerine götürmemi söylediler.

Ben onarım yeri olan Gürgençler servise götürdüm.Arkadaşlar ilgilendi süreci anlattılar ama apple süreci tamir servisi üzerinden yaptığı için öncelik tamir sınıfından geçiyor.Sıfır cihaz dahi olsa sizi önce tamir imkanı varsa tamir sürecinden geçmeye zorluyor.Ben hatanın tespit edilmesini talep ettim ve rapor aldım.apple destekle ısrarlı konuşmamın ardından apple zorludan randevu aldım.Götürdüğümde aynı şekilde apple onarım merkezine götüreceksiniz denildi.Biz cihazın neden böyle olduğunu bilemeyiz diyorlar.Bağlanıp içine bakın sonuç olarak içinde tüm haraketlerin dökümü var ben izin veriyorum tüm sensörleri inceleye bilirsiniz.Ürünün kusurlu yanı defolu olduğunu kabul etmek istememeniz gayet açık ve net neden süreci zorlaştırıyorsunuz.Gözle görülür bir sorun var ve bu sorunu applenin hatası olduğunu kabul etmiyorsunuz dedim.Bana hatalı üretilmiş bir cihaz satmışsınız ben bu cihazın değişimini istiyorum çok basit bir işlem ve bu konu için apple bana yardımcı olmuyor dedim.Tekrar apple destek görüştüm.Yine bir Gürgençler’den randevu aldım.Cihaz onarım raporuyla birlikte ana onarım merkezine gidiyormuş.Onarım merkezinde cihaz için yapılacak senaryo orada belirleniyormuş.

Cihaz: Apple iPhone 15 Pro Max

Model: A3106

Cihazı aldığım ülke ingiltere

Cihazın alınma ve fatura tarihi 16.11.2023

İngiltereye göndersem ve yeni cihaz alsam cihazın Türkiyedeki kaydını yeniden açtırmam gerekecek.

Apple’nin bu tutumu beni çok rahatsız etti.Ben yıllarca apple ve apple ürünlerine güvenerek birçok kişiye apple ürünlerini tavsiye ettim.Bundan sonra gerek ben gerek takipçilerime söyleye bileceklerim bunlar.Bugün ürünü servise verdim ve gelişmeleri sizlerle paylaşıcam.

Sonuç tamir için ücret talep edildi.

Geri bildirim:

https://www.apple.com/feedback/

Apple’ın ingiltere’deki mağazasından 16 kasım 2023’de aldığım iphone 15 pro max cihazımın 0.5 Geniş açı kamerasında gözle görünür siyah leke olduğu için Türkiye deki apple yetkili servise verdim ve onarım için benden para talep edildi. Cihaz kılıf ve ön cam koruması takılı kullanıldı.Cihaz açılışında geniş açı kamesasını kontrol etmedim ve ilk geniş açı fotoğraf çekimimde durumu fark ettim. Apple üretim hatasını çok eski kullanıcısının üzerine yıkarak beni çok üzdü. Apple ürünlerini iphone 2G döneminden bu güne kadar tanıttığım blog ve tüm sosyal ağ hesaplarımda yine apple ürünlerini tanıtım ve desteklerimi sürdüreceğim.Eski tadında olmayacağını üzülerek bildiriyorum.Biz nankör değiliz…

Bundan sonraki süreç tüketici hakları ve hukuki süreç gibi görünüyor. Gelişmeleri aktarıcam.

Değerli müşterimiz, ürününüzde yapılan mekanik incelemelerde arka modülünde fiziksel hasar/hasarlar (Arka Kamera Hasarlı/ Çökme / Oyuk vb) tespit edilmiştir. Apple prosedürleri gereği hasarlı olan modüllere garanti kapsamı içinde servis hizmeti veremeyeceğimizi üzülerek belirtmek isteriz. arka modülü değişim bedeli (10399) TL’dir. Kabul etmeniz durumunda tekrar servisimize başvurmanızı rica ederiz. Gürgençler Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı olarak anlayışınız için teşekkür ederiz.

HİZMET DURUMU : GARANTİ KAPSAMINDA SERVİS HİZMETİ / GARANTİ KAPSAMINDA OLMAYAN SERVİS HİZMETİ 
TEKNİSYEN KİMLİĞİ : 21F9112321 
SERVİS TÜRÜ : BİZZAT TESLİM / POSTAYLA ONARIM / ONARIM OLMAYAN SERVİS İŞLEMİ 

*6502 Sayılı Tüketici Koruma Yasası’nın 2. Maddesi gereği yapacağınız başvurularda; Üretici,ithalatçı veya Satıcıyı belirtmelisiniz.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

One thought on “Apple yurt dışı cihaz garanti süreci