Başkasının GSM hattını kullanana | 1 yıl daha süre verildi


Başkasının GSM hattını kullanana | 1 yıl daha süre verildi 

220276

Mobil telefon hizmetlerini, başkasına ait GSM hatları üzerinden alan kişilere 1 Ekim 2013’e kadar süre verilmiş ve bu tarihe kadar aynı hattı kendi üzerlerine alma hakkı tanınmıştı. Üstelik resmi olarak hat sahibi görünen kişinin onayını almak dahi gerekmiyordu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun aldığı bu karar doğrultusunda kamuoyuna duyurulan uygulamaya 800 binin üzerinde kişi müracaat etti ve başkasına ait olarak kullandıkları GSM hatlarını kendi üzerlerine kaydetti.Başkasının GSM hattını kullanana | 1 yıl daha süre verildi

Yoğun ilgi gören bu uygulama, gelen talepler doğrultusunda BTK tarafından 1 Ekim 2014 tarihine kadar uzatıldı. Böylece 1 Ekim 2013’e kadar herhangi bir sebeple kullandıkları hatları kendileri üzerine kaydettirmemiş olan kullanıcılar, 1 Ekim 2014 tarihine kadar hatlarını üzerlerine alma hakkına kavuşmuş oldular.

 

Devri yapılan hattın diğer operatöre taşınması

Başkasına ait hattı kendi üzerine alan GSM aboneleri, eğer bu işlemi 26.09.2012 tarihi öncesinde yapmışlarsa numaralarını başka operatöre 31.12.2013 tarihinden itibaren taşıyabilecekler.21.10.2013 tarihinden sonra kendi üzerine kaydettirilen hatlar ise, dilerlerse numaralarını başka operatöre işlem tarihinden itibaren üç ay içerisinde taşıyabilecekler.

Eski abone de itiraz hakkına sahip

Her ne kadar başkasının hattını kullanana ilgili hattı üzerine devir alma hakkı tanınsa da bu hatların eski abonelerinin bu işleme itiraz hakkı da bulunuyor. Ancak hat sahipleri itirazlarını 1 Ekim 2014’e kadar iletmezlerse hat üzerindeki hakları otomatik olarak sona eriyor.

Başkasının GSM hattını kullanana | 1 yıl daha süre verildi

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.