Mac Pro | Özellikler


change_title

Yeni Mac Pro üzerinde çalışmaya başladığımızda, profesyonel bir bilgisayarı oluşturan her şeyi yeniden ele aldık: grafikler, depolama, genişleme, işlem gücü ve bellek. Ve her birini yeniden tasarlarken olabilecek en iyi ve en ileri teknolojiyi geliştirmek için sınırları zorladık. Her şeyi bir araya getirdiğimizde tamamen “yepyeni” bir sonuca ulaştık. Daha önceki her şeyden bütünüyle farklı, radikal bir sonuç. Alışılagelmiş olana karşı gerçekten güçlü iddialar üreten bir sonuç.

power_title

Çift GPU destekli iş istasyonu grafik gücü, PCIe tabanlı flash depolama, yüksek performanslı Thunderbolt 2, yeni nesil Xeon işlemciler, ultra hızlı bellek ve 4K video desteğiyle tasarlanan yeni Mac Pro, her yönüyle teknoloji harikası bir performans sunuyor.

islemci

İŞLEMCİ

Yeni Mac Pro tek bir kalıpta 4, 6, 8 veya 12 çekirdek işlemci gücüne sahip yeni nesil Intel Xeon E5’le çok ama çok daha güçlüdür. 30 MB’a kadar L3 önbellek, 40 GB/s PCI Express gen 3 bant genişliği ve 256 bit kayan nokta yönergeleriyle asla hız kaybetmeyeceksiniz

bellek

BELLEK

Mac Pro’nun her bileşeni, performans için yapılandırıldı. 1866 MHz’de çalışan dört kanallı bir DDR3 bellek denetleyicisi de buna dahil. 64 GB’a kadar belleği destekler, 60 GB/s’ye kadar bellek bant genişliği sunar. Böylece siz de işlem yoğunluğu en yüksek görevleri bile anında yerine getirebilirsinlz. Ve bir ECC belleğe sahip olduğundan görüntü işleme, video dışarı aktarma veya benzetim işlemleri sırasında geçici bellek hatalarıyla durdurulmazsınız.

grafikler

GRAFİKLER

Profesyonel bilgisayarların işlem gücünde öncelikle CPU’ları temel alınır. Ama yeni Mac Pro’nun grafik işlemci performansı olağanüstü ölçüde arttığından, yazılım geliştiricileri uygulamalarında bu güçten yararlanmaya başladılar. Yeni Mac Pro’yla yine geleceğe doğru baktık ve daha da güçlü bir işlemci mimarisi geliştirdik. Üstelik sadece bir değil, iki adet son teknoloji AMD FirePro iş istasyonu sınıfı GPU’ya sahiptir. Her birinde 2 GB, 3 GB veya 6 GB özel VRAM’e ve 2048’e kadar yayın işlemcisi bulunur. Bu kadar büyük bir güçle, bir yandan kesintisiz bir şekilde tam çözünürlükte 4K video düzenlerken aynı anda arka planda efektleri ayarlamak gibi şeyler yapabilirsiniz ve yine de üç adet yüksek çözünürlüklü 4K ekran bağlayacak gücünüz kalır.

depolama

DEPOLAMA

Bir flash depolama var, bir de yeni nesil PCIe tabanlı flash depolama. Biz, en hızlı SATA tabanlı katı hal sürücüsüne göre 2.4 kata kadar, bir 7200 rpm SATA sabit sürücüye göre ise 10 kata kadar daha hızlı bir depolamadan bahsediyoruz. Çoğu flash depolama sistemi düşük devirli sabit diskler için tasarlanmış SATA veri yolları aracılığıyla bağlanır. Ama biz yeni Mac Pro’yu, bir masaüstü bilgisayarda standart olarak bulunan en hızlı katı hal sürücüsüne sahip olması için, yeni PCIe tabanlı flash kontrol teknolojisiyle tasarladık. Bu sayede flaş çakması gibi, göz açıp kapayıncaya kadar bilgisayarınızı açmanızı, uygulamaları başlatmanızı, hatta çok ama çok büyük dosyaların çok hızlı bir şekilde açılmasını sağlayacak 1 TB’a kadar depolama alanınız olacak.

 BİRLEŞTİRİLMİŞ TERMAL ÇEKİRDEK

Yeni Mac Pro, düşünülemeyecek kadar küçük bir alana benzeri görülmemiş miktarda güç sığdırır. Bunu yapabilmemizi sağlayan en önemli şeylerden biri zekice tasarlanmış termal çekirdektir. İşlemciyi ve grafik kartlarını soğutmak için birden fazla ısı havuzu ve fan kullanmak yerine, her şeyi; hava akışını ve termal kapasiteyi en üst seviyeye çıkarmak için tasarlanmış tek parça hadde alüminyuma yerleştirdik. Bu sistem, ısıyı CPU ve GPU’lardan uzaklaştırıp tüm çekirdeğe eşit şekilde dağıtarak çalışır. Bu şekilde, bir işlemci diğerleri kadar yoğun çalışmadığında geriye kalan termal kapasite, diğer işlemciler arasında etkili bir şekilde paylaşılabilir. Daha önce hiçbir bilgisayar bu şekilde tasarlanmadı. Ve böylesi çok daha anlamlı olduğu için, artık başka bir şekilde tasarlanabileceğini düşünmek çok zor.

fan

DEVRİM YARATAN TEK BİR FAN

Bu kadar yüksek performanslı bir aygıtı soğutabilecek bir fan sistemini tasarlamak için inanılmaz miktarda inovasyon gerçekleştirildi. Daha fazla fan eklemek yerine, alttaki bir delikten havayı çekecek daha büyük bir fan tasarladık. Hava, aygıtın merkezinden dikey olarak geçtiğinden, ısıyı emer ve yukarıya taşır. İşte her şey bu kadar basit, şık ve üstelik çok sessiz. Tabii bunu sağlamak için her şeyi en küçük ayrıntısına kadar düşünmemiz gerekti: kanat sayısı, boyutu, kanatlar arasındaki açıklık ve hatta kanat biçimi. Sonuçta, tüm sistemdeki hava direncini en aza indirerek, dakikada daha az devirle dönen, dönerken havayı daha etkili bir şekilde çeken ve çok daha az gürültü yaratan, arkaya doğru eğimli kanatlara sahip bir fan geliştirmeyi başardık.

 GENİŞLETME
Geleceğin profesyonel bilgisayarını yaratırken, bilgisayar kasasının içindeki alanla sınırlı kalmadan, çok büyük miktarda genişleme olanağı sağlamak istedik. Yerleşik Thunderbolt 2, USB 3, Gigabit Ethernet ve HDMI 1.4 bağlantı noktalarıyla tasarlanan Mac Pro, esnek ve yüksek performanslı genişlemede yeni bir standart oluşturuyor. Bilmenizi isteriz ki, kendisi bugüne kadar ürettiğimiz en genişletilebilir Mac. Ve tamamen ihtiyaçlarınıza, çalışma biçiminize göre özelleştirilmiş bir iş istasyonu kurmak için ihtiyaç duyduğunuz her şeye sahip.
genisletme

Thunderbolt, PCI Express ve DisplayPort’u tek yüksek hızda ve çok yönlü G/Ç teknolojisinde birleştirir. Bizse Mac Pro’da bunun da daha ilerisine gittik. Thunderbolt 2, her harici sürücüye 20 GB/s’ye kadar bant genişliği ayırarak iki kat daha fazla çıkış sağlar. Yeni nesil yüksek performanslı çevre aygıtları için artık hazır olmanın da ötesindesiniz; üstelik bilgisayarınızdaki genişletme yuvası sayısıyla sınırlanmaksızın. Çok büyük depolama birimleri bağlayabilir, bir PCI genişletme kasası ekleyebilir ve 4K masaüstü ekranları, 4K yayınları görüntüleyebilen çevre aygıtları gibi son model harici monitörlerle çalışabilirsiniz. Ve her Thunderbolt 2 bağlantı noktasına papatya dizilimiyle altı çevre aygıtı bağlamanıza olanak verdiği için, sadece Thunderbolt 2 aracılığıyla 36 harici aygıt bağlayabilirsiniz.

DİĞER GÜÇ BAĞLANTILARI
io_gigabit io_hdmi io_thunderbolt io_usb

Mac Pro, sizi tüm çevre aygıtları için tüm bağlantı türleriyle donatır. USB 3 sayesinde düzinelerce farklı harici aygıt türünü bağlamanız için gerekli olan çok yönlülüğe sahip olursunuz. İki Gigabit Ethernet bağlantı noktasıyla birden fazla ağa bağlanabilirsiniz. Ve bir HDMI 1.4 bağlantı noktası, Ultra HD TV’ler dahil en son televizyonlar, projektörler ve monitörleri destekler. Ama genişletilebilirlik konusundaki düşüncelerimiz, kullanabileceğiniz çevre aygıtı türlerinin de ötesine geçti. Mesela Mac Pro’yu bir aygıt bağlamak için çevirdiğinizde, hareketi algılar ve G/Ç panelini otomatik olarak aydınlatır. Böylece, gerekli bağlantı noktalarını ihtiyaç duyduğunuzda kolayca görebilirsiniz.

GELİŞMİŞ KABLOSUZ TEKNOLOJİ
wireless_ac wireless_bluetooth
En son yüksek hızlı kablosuz bağlanma teknolojisinden yararlanmak için ağınıza üç kanallı 802.11ac Wi‑Fi aracılığıyla erişebilirsiniz. Mac Pro’nun Bluetooth 4.0 bağlantısı, diğer tüm kablosuz bağlantılarınız için fiziksel olarak herhangi bir şey takmadan klavyenizi, farenizi ve diğer kablosuz aygıtlarınızı bağlamanız için en kolay yolu sunar.
TASATIM

Yeni Mac Pro başka hiçbir bilgisayara benzemez. Çünkü diğer tüm bilgisayarlardan farklıdır. İç bileşenlerin mimarisi üzerinde yeniden düşünürken, tüm gövdesini de yeniden düşünme fırsatımız oldu. Ve her şey birleştirilmiş bir termal çekirdeğin çevresine kurulduğu için daha küçük, daha hafif, daha sessiz ve çok daha şık bir yapı tasarlama özgürlüğü yakaladık. Benzersiz yapısı ve mükemmel kaplamaları, olağanüstü bir hassasiyetle üretildi. Bu sayede sadece 25,1 santimetre uzunluğu ve 16,7 santimetre çapıyla masanıza gerçekten oturabilecek profesyonel bir masaüstü bilgisayarınız oldu.

TASARIM VE MONTAJ ABD’DE YAPILDI

Yeni Mac Pro’yla birlikte, ürünün tüm montajını ve pek çok hassas bileşeninin üretimini ABD’de yapıyoruz. Texas, Florida, Illinois, Kentucky ve Amerika’nın diğer bir düzine eyaletinde bulunan sektör lideri şirketlerin inovasyon gücünden yararlanarak, sıfır hatayla üretilen, en ince ayrıntısına kadar mükemmel bir ürün elde ettik. Başka bir deyişle, tam olarak California’daki tasarımcılarımızın ve mühendislerimizin hayal ettikleri gibi oldu.

Mac Pro
4 Çekirdekli
Mac Pro
6 Çekirdekli
Fiyat

7.998 TL

10.599 TL

İşlemci

3.7 GHz

Dört Çekirdekli

10 MB L3 önbelleğe sahip Intel Xeon E5 ve 3.9 GHz’e kadar Turbo Boost

12 MB L3 önbelleğe sahip 3.5 GHz 6 çekirdekli işlemci, 25 MB L3 önbelleğe sahip 3.0 GHz 8 çekirdekli işlemci veya 30 MB L3 önbelleğe sahip 2.7 GHz 12 çekirdekli işlemciyle yapılandırılabilir

3.5 GHz

6 Çekirdekli

12MB L3 önbelleğe sahip Intel Xeon E5 ve 3.9 GHz’e kadar Turbo Boost

25 MB L3 önbelleğe sahip 3.0 GHz 8 çekirdekli işlemci veya 30 MB L3 önbelleğe sahip 2.7 GHz 12 çekirdekli işlemciyle yapılandırılabilir

Bellek, Kullanıcı erişimli

12 GB

DDR3 ECC bellek

12 GB (üç adet 4 GB) 1866 MHz DDR3 ECC bellek

16 GB (dört adet 4 GB), 32 GB (dört adet 8 GB) veya 64 GB (dört adet 16 GB) ile yapılandırılabilir

16 GB

DDR3 ECC bellek

16 GB (dört adet 4 GB) 1866 MHz DDR3 ECC bellek

32 GB (dört adet 8 GB) veya 64 GB (dört adet 16 GB) ile yapılandırılabilir

Grafikler

Çift AMD FirePro

D300

grafik işlemci

Her biri 2 GB GDDR5 VRAM’e sahip çift AMD FirePro D300 grafik işlemci

 • 1280 yayın işlemcisi
 • 256 bit genişliğinde bellek veriyolu
 • 160 GB/s bellek bant genişliği
 • 2 teraflop performans

Her biri 3 GB GDDR5 VRAM, 1526 yayın işlemcisi, 384 bit genişliğinde bellek veriyolu, 240 GB/s bellek bant genişliği ve 2.2 teraflop performansla veya her biri 6 GB GDDR5 VRAM belleğe sahip çift AMD FirePro D700, 2048 yayın işlemcisi, 384 bit genişliğinde bellek veriyolu, 264 GB/s bellek bant genişliği ve 3.5 teraflop performansla yapılandırılabilir

Çift AMD FirePro

D500

grafik işlemci

Her biri 3 GB GDDR5 VRAM’e sahip çift AMD FirePro D500 grafik işlemci

 • 1526 yayın işlemcisi
 • 384 bit genişliğinde bellek veriyolu
 • 240 GB/s bellek bant genişliği
 • 2.2 teraflop performans

Her biri 6 GB GDDR5 VRAM’e sahip çift AMD FirePro D700, 2048 yayın işlemcisi, 384 bit genişliğinde bellek veriyolu, 264 GB/s bellek bant genişliği ve 3.5 teraflop performansla yapılandırılabilir

Ekran Desteği

En fazla

Üç

 

ekran

Altı

 

ekran

Depolama, Kullanıcı erişimli

256 GB

PCIe tabanlı flash depolama

512 GB veya 1 TB2 ile yapılandırılabilir

Ses

Kombine optik/dijital ses çıkış/analog hat çıkış minijakı

Telefon destekli kulaklık minijakı

HDMI bağlantı noktası, çok kanallı ses çıkışını destekler

Yerleşik hoparlör

Bağlantılar ve/Genişletme

4 USB 3

6 Thunderbolt 2

İki Gigabit Ethernet

HDMI 1.4 Ultra HD

Kablosuz

802.11ac Wi‑Fi kablosuz ağı;3 IEEE 802.11a/b/g/n ile uyumlu

Bluetooth 4.0 kablosuz iletişim teknolojisi

Elektrik ve Çalışma Gereksinimleri
 • Hat gerilimi: 100 – 240 V AC
 • Frekans: 50 Hz’ten 60 Hz’e, tek faz
 • Maksimum sürekli güç: 450 W
 • Çalışma sıcaklığı: 10° ila 35°C (50° ila 95° F)
 • Bağıl nem: %5 ila %95 yoğuşmasız
 • Maksimum yükseklik: 5.000 metre (16.400 fit)
 • Tipik akustik performans, ses basınç düzeyi (operatör konumu):
  • Boştayken 12 dBA
Sınırlı Garanti ve Servis

MacBook Pro’nuz, 90 gün telefonla ücretsiz teknik destek ve bir yıl sınırlı garantiyle gelir. Daha fazla bilgi için lütfen Apple Destek sitesini ziyaret edin.

Kutunun İçindekiler

Mac Pro, güç kablosu

Birlikte Gelen Yazılımlar

OS X Mavericks sürüm 10.9

iPhoto, iMovie, GarageBand, Pages, Numbers, Keynote, Harita, iBooks, Safari, Mail, FaceTime, Mesajlar, Takvim, Kişiler, Anımsatıcılar, Time Machine, Photo Booth, iTunes, Game Center, Önizleme, Notlar, Mac App Store, Bildirim Merkezi, Dikte, iCloud, Gatekeeper, Twitter ve Facebook entegrasyonu ve çok daha fazlasıyla gelir.4

OS X Mavericks hakkında daha fazla bilgi edinin

Mac Pro ve Çevre

Apple, çevre üzerindeki etkisini belirlemek için tam ürün ömrü yaklaşımını benimser.

 • ENERGY STAR 6
 • EPEAT Gold5
 • BFR içermez
 • PVC içermez6
 • Fazlasıyla geri dönüşümlü
 1. Ağırlık; yapılandırma ve üretim sürecine göre değişiklik gösterir.
 2. 1 GB = 1 milyar bayt ve 1 TB = 1 trilyon bayt; biçimlendirilmiş gerçek kapasite daha azdır.
 3. İnternet erişimi gerekir. 802.11ac, IEEE standartları taslağına dayalıdır.
 4. Pages, Numbers ve Keynote, 1 Ekim 2013 ve sonrasında satın alınan, koşullara uygun Mac bilgisayarları için Mac App Store’da ücretsizdir. OS X Mavericks gerekir. Uygulamaları indirmek için bir Apple ID gerekir.
 5. Mac Pro, EPEAT Gold derecesini ABD ve Kanada’da elde etmiştir.
 6. PVC içermeyen güç kablosu Hindistan ve Güney Kore dışında bütün bölgelerde bulunur.

PERFORMANS

4K’nın göz alıcı performansı.

Mac Pro’da, çift AMD FirePro iş istasyonu sınıfı grafik işlemci ve en yeni Xeon E5 işlemciler sayesinde, 4K ile yavaşlamadan piksel piksel çalışın. Aynı anda üç 4K video akışı (veya çok daha fazla HD video akışı) yürütebilen bu nefes kesici performanstan yararlanın. Ayrıca, üç adet 4K ekranla çalışabilir, efektleri gerçek zamanlı olarak işleyebilir ve hatta birden fazla kamera kullanılan 4K klipleri düzenleyebilirsiniz. Kısacası, Mac Pro’yla güçlü bir video düzenleme merkezine sahip olursunuz.

Görülmemiş genişletme. 20 Gb/s’de.

Altı adet Thunderbolt 2 bağlantı noktası; belirli sayıda PCI Express yuvası tarafından sınırlanmadan, 20 Gb/s’ye kadar aktarım hızı sağlayarak genişletme olanaklarını yeniden tanımlar. SAN veya hızlı yerel RAID depolama biriminize bağlanın. Ardındanvideo G/Ç, yayın monitörleri, mevcut PCI Express kartlarınızı veya iş akışınız için gereken neredeyse diğer her şeyi ekleyebilirsiniz. HDMI çıkışıyla, ön izleme monitörü olarak bir 4K TV de kullanabilirsiniz. Promise, AJA ve Blackmagic gibi üreticiler, Thunderbolt 2 için çok sayıda yüksek performanslı depolama, video G/Ç ve genişletme çözümü geliştiriyor. Thunderbolt’un bir diğer avantajı: Yüksek performanslı çevre birimlerinizi, elinizdeki göreve bağlı olarak bir Mac’ten diğerine taşıyabilirsiniz. Thunderbolt teknolojisinin her iki nesli de yeni Mac Pro’yla uyumludur.
Thunderbolt hakkında daha fazla bilgi edinin

Final Cut Pro X. Mac Pro için optimize edildi.

Final Cut Pro X’in yeni sürümü (Aralık’ta geliyor) Mac Pro’nun 4K yeteneklerinden yararlanacak şekilde tasarlandı. Mac Pro’daki çift iş istasyonu sınıfı GPU; efektleri, optik akış analizini, dışarı video aktarmayı ve Final Cut Pro’yla yaptığınız neredeyse diğer her şeyi hızlandırır. Ultra hızlı PCIe tabanlı flash depolama hızlı proje yükleme ve çok akışlı 4K video oynatma anlamına gelir. Ve Final Cut Pro X, yeni Mac Pro’dan tam olarak yararlanacak şekilde tasarlandığı için, 4K video projeleriniz üzerinde, projenizi tamamlamadan gerçek zamanlı olarak çalışmanız imkan sağlar. (Yalnız başlaması için ona biraz zaman verin.)

 • 4,4x

  4K Renk Düzeltme

 • 4,0x

  4K Resim içi Resim AkışlarıEşzamanlı Akışlarda

 • 2,9x

  4K Görüntü İşlemeGörüntü İşleme Hızında

 • 2,7x

  4K Çok Kameralı AçılarEşzamanlı Akışlarda

 • 2,6x

  4K Optik Akış Yeniden Zamanlamaİşlemci Hızında

 • 1,0x

  Referans

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.