Fotoğraf Yayınım Nedir?


Fotoğraf Yayınım’ı kullanarak, iPhone, iPad veya iPod touch’ınızla çektiğiniz ya da Mac veya PC’nizden yüklediğiniz en son fotoğraflara erişebilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar

iCloud’u ayarladıktan sonra Fotoğraf Yayınım’ı şu aygıtlarla kullanabilirsiniz:

Apple Kimliğinizi yeni oluşturduysanız Fotoğraf Yayınım kullanılamayabilir. Fotoğraf Yayınım kullanılamıyorsa fotoğraf ve videolarınızı iCloud’da tutmak için iCloud Fotoğrafları‘nı kullanın.

Fotoğraf Yayınım iCloud Fotoğrafları ile birlikte nasıl çalışır?

Fotoğraf Yayınım, Live Photo’lar hariç en son fotoğraflarınızı yükler, böylece bunları tüm aygıtlarınızda görüntüleyebilir ve aygıtlarınıza aktarabilirsiniz. Fotoğraflar, Fotoğraf Yayınım’da 30 gün boyunca saklanır. iCloud Fotoğrafları tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı iCloud’a yükler ve bunları tüm aygıtlarınızda güncel tutar.

Bir iPhone, iPad veya iPod touch’ta Fotoğraf Yayınım ve iCloud Fotoğrafları seçeneklerinin ikisini birden açarsanız bu aygıtla çektiğiniz fotoğraflar hem iCloud Fotoğrafları’na hem Fotoğraf Yayınım’a yüklenir.

Aynı Apple Kimliği ile yalnızca Fotoğraf Yayınım’ın açık olduğu başka bir aygıtı kullanıyorsanız bu aygıtta çektiğiniz fotoğraflar yalnızca Fotoğraf Yayınım’a yüklenir. Bu fotoğraflar yalnızca iCloud Fotoğrafları’nın etkin olduğu aygıtlarda görünmez.

iCloud Fotoğrafları ve Fotoğraf Yayınımarasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Fotoğraf Yayınım’daki fotoğraflarınıza bakma

Aşağıda aygıtınızı bulun ve adımları izleyin.

iPhone, iPad veya iPod touch

 • iOS 8 veya sonraki sürümleri: Fotoğraflar > Albümler > Fotoğraf Yayınım’a dokunun.

Mac

Fotoğraflar > Albümler > Fotoğraf Yayınım’a gidin.

Apple TV

 • Apple TV HD: iCloud’a giriş yaptıktan sonra Ayarlar > Hesaplar > iCloud’a gidin ve Fotoğraf Yayınım’ı açın.
 • Apple TV (2. ve 3. nesil): iCloud’da oturum açtıktan sonra Ayarlar > iCloud > iCloud Fotoğraf Ayarları > Fotoğraf Yayınım’ı Aç’a gidin.

Windows PC

İndir

Fotoğraflar’ı etkinleştirdiğinizde, Dosya Gezgini’nde Windows için iCloud tarafından iCloud Fotoğrafları adında bir Fotoğraflar klasörü oluşturulur. Fotoğraf Yayınım, iOS aygıtlarınızda çektiğiniz yeni fotoğrafları otomatik olarak İndirilenler klasörüne indirir.

Windows'da Fotoğraf Yayınım'ı görüntüleme

Fotoğraflarınızı PC’nizde görmek için aşağıdaki adımları da izleyebilirsiniz:

 • Windows 10: Web’de ve Windows’da ara çubuğuna iCloud Fotoğrafları yazın. Arama sonuçlarında iCloud Fotoğrafları – Masaüstü uygulaması girişini seçin.
 • Windows 8.1: Başlangıç ekranında sol alt köşedeki  simgesini tıklayın, ardından iCloud >iCloud Fotoğrafları uygulamasını tıklayın.
 • Windows 8: Başlangıç ekranında iCloud Fotoğrafları’nı seçin.
 • Windows 7: Windows Başlat düğmesini, ardından Resimler’i tıklayın. Soldaki bölmede yer alan Sık Kullanılanlar menüsünün altındaki iCloud Fotoğrafları’nı tıklayın.

Fotoğraf Yayınım ile kullanabileceğiniz fotoğraf biçimleri

Fotoğraf Yayınım JPEG, TIFF, PNG ve çoğu RAW fotoğraf biçimini destekler. Fotoğraf Yayınım videoları veya Live Photo’ları desteklemez.

Fotoğraf Yayınım’dan fotoğraf silme

Çöp Sepeti

iOS aygıtınızda veya Mac’inizde Fotoğraf Yayınım’daki bir ya da daha çok fotoğrafı seçin, ardından  simgesine dokunun veya Sil’i tıklayın.

PC’nizde Fotoğraf Yayınım’dan silmek istediğiniz fotoğrafları seçin. Sağ tıklayın ve Sil’i seçin.

Aygıtlarınızdan birinde Fotoğraf Yayınım’daki bir fotoğrafı sildiğinizde bu fotoğraf Fotoğraflar’dan ve iCloud’dan da silinir. Fotoğraf Yayınım’dan diğer aygıtlarınıza aktardığınız fotoğraflar silinmez.

Fotoğraf Yayınım hakkında sık sorulan sorular

Aşağıda sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Fotoğraflarımı yedeklemek için iCloud Yedekleme veya iTunes yerine Fotoğraf Yayınım’ı kullanabilir miyim?

Paylaş simgesi

Hayır. Fotoğraf Yayınım’daki fotoğraflar iCloud sunucusunda 30 gün saklanır. Bu süre dolduktan sonra iCloud’dan kaldırılır. Bu fotoğrafları kaydetmek veya yedeklemek için Fotoğraf Yayınım’dan iOS aygıtınıza kaydetmeniz gerekir. Bunun için şunları yapın: iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda Fotoğraflar’ı açın ve Albümler > Fotoğraf Yayınım > Seç’e dokunun. Kaydetmek istediğiniz fotoğraflara dokunun, ardından  > Görüntüyü Kaydet’e dokunun. Artık fotoğraflarınızı iCloud veya iTunes ile yedekleyebilirsiniz.

Fotoğraf Yayınım’daki fotoğraflar hangi çözünürlüktedir?

Mac veya PC’de fotoğraflarınız tam çözünürlükte indirilir ve saklanır. iPhone, iPad, iPod touch ve Apple TV’de fotoğraflarınız, indirmeleri hızlandıran ve depolama alanından tasarruf sağlayan, aygıta göre optimize edilen bir çözünürlükle iletilir.

Boyutlar değişiklik gösterebilir, ancak standart otomatik kamerayla çekilmiş bir fotoğrafın en iyi duruma getirilmiş sürümü aygıtlarınıza iletildiğinde 2048 x 1536 piksel çözünürlükte olur. Panoramik fotoğraflar 5400 piksel genişliğe kadar çıkabilir.

Fotoğraflarım, Fotoğraf Yayınım’a ne zaman yüklenir?

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızla çektiğiniz fotoğraflar Kamera uygulamasından çıkıp Wi-Fi’ye bağlandığınızda Fotoğraf Yayınım’a otomatik olarak yüklenir. Ayrıca, Mac’inizde Fotoğraflar uygulamasına aktardığınız yeni fotoğraflar Wi-Fi ağına veya Ethernet’e bağlandığınızda otomatik olarak yüklenir. Tercihlerinizi yalnızca elle eklediğiniz fotoğrafların Fotoğraf Yayınım’a yüklenmesini sağlayacak şekilde değiştirebilirsiniz.

PC’nizde Fotoğraf Yayınım’a fotoğraf yüklemek için şu adımları izleyin:

 1. Windows Başlat düğmesini ve ardından Resimler’i tıklayın. 
 2. Soldaki bölmede Sık Kullanılanlar menüsünün altından iCloud Fotoğrafları’nı seçin.
 3. Fotoğrafları Karşıya Yükle’yi tıklayın.
 4. Fotoğraf Yayınım’a eklemek istediğiniz fotoğrafları seçin ve Aç’ı tıklayın.

Ayrıca PC’nizdeki fotoğrafları iCloud Fotoğrafları içindeki Yüklenenler klasörüne sürükleyip bırakabilirsiniz.

Fotoğraf Yayınım’da kaç fotoğraf saklanabilir?

Saklama alanından tasarruf etmek için iPhone, iPad ve iPod touch’ınız, Fotoğraf Yayınım albümünde en son çekilen 1000 fotoğrafı saklar. Fotoğraf Yayınım’da fotoğraflarınıza göz atabilir veya beğendiğiniz fotoğrafları iOS aygıtınızda kalıcı olarak saklamak için başka bir albüme taşıyabilirsiniz. Apple TV’nizin saklama alanı sınırlıysa yalnızca en son çekilen fotoğraflarınız görüntülenir.

Fotoğraf Yayınım’daki tüm fotoğraflarınızı Mac’inize veya PC’nize otomatik olarak indirmeyi seçebilirsiniz.

Fotoğraflar’ı açın ve Tercihler > Genel’e gidin. Öğeleri Fotoğraflar arşivine kopyala’yı seçin.

Fotoğraf Yayınım iCloud saklama alanımı mı kullanır?

Hayır. Fotoğraf Yayınım’a yüklediğiniz fotoğraflar iCloud saklama alanı hesaplamanıza dahil edilmez.

Seri çekim modunda çektiğim fotoğraflar Fotoğraf Yayınım’da nerededir?

Seri çekim modunu kullanarak fotoğraf çektiğinizde yalnızca beğendiğiniz fotoğraflar aygıtınıza aktarılır. Seri çekim modunda çektiğiniz tüm fotoğrafların Fotoğraf Yayınım’a kaydedilmesini seçebilirsiniz: Ayarlar > [adınız] > iCloud > Fotoğraflar’a dokunun ve Seri Çekimleri Karşıya Yükle’yi açın.

Fotoğraf Yayınım özelliğini kapatırsam fotoğraflarıma ne olur?

Fotoğraf Yayınım özelliğini kapatmadan önce, aygıtınızda tutmak istediğiniz tüm fotoğrafları kaydettiğinizden emin olun. iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda iCloud’dan çıkış yaparsanız ya da Fotoğraf Yayınım özelliğini kapatırsanız Fotoğraf Yayınım albümündeki tüm fotoğraflar söz konusu aygıttan silinir.

Diğer aygıtlarınızdaki Fotoğraf Yayınım’da bulunan fotoğraflar etkilenmez. iCloud sunucusuna Fotoğraf Yayınım’dan gelen fotoğraflar Fotoğraf Yayınım’a yüklendikleri tarihten itibaren 30 gün boyunca saklanır. Başka bir aygıtta iCloud’a aynı Apple Kimliği ile giriş yapar ve Fotoğraf Yayınım’ı açarsanız fotoğraflar otomatik olarak indirilir.

Fotoğraf Yayınım 26 Temmuz 2023 itibarıyla kapatılmak üzere planlandı. Bu geçişin parçası olarak, aygıtlarınızdan Fotoğraf Yayınım’a yeni fotoğraf yüklemesi 26 Haziran itibarıyla durdurulacaktır. Bu tarihten önce hizmete yüklenen tüm fotoğraflar, yükleme tarihinden itibaren 30 gün boyunca iCloud’da kalacak ve Fotoğraf Yayınım’ın şu anda etkin olduğu bir aygıtınızda kullanılabilecektir. 26 Temmuz itibarıyla iCloud’da fotoğraf kalmayacak ve hizmet kapatılacaktır. Fotoğraf Yayınım’daki fotoğraflar, aygıtlarınızın en az birinde zaten saklanmıştır. Bu nedenle orijinallerinizin olduğu aygıta sahip olduğunuz sürece bu işlemin bir parçası olarak fotoğraf kaybetmezsiniz. İstediğiniz bir fotoğraf belirli bir iPhone, iPad veya Mac’teki arşivinizde yoksa, onu söz konusu aygıttaki arşivinize kaydettiğinizden emin olun. Bu geçiş hakkında ayrıntılı bilgi ve Fotoğraf Yayınım’dan fotoğrafların nasıl indirileceğine ilişkin talimatlar için bkz. Fotoğraf Yayınım’ın kapatılması hakkında bilgiiCloud Fotoğrafları çektiğiniz fotoğraf ve videoları tüm aygıtlarınızda güncel tutmanın ve iCloud’da güvenle saklamanın en iyi yoludur. iCloud Fotoğrafları; iOS 8.3 veya daha yenisi, iPadOS 8.3 veya daha yenisi ve macOS 10 Yosemite veya daha yeni sürümlerinde etkinleştirilebilir. Ayarladıktan sonra fotoğraf ve videolarınızı; iPhone, iPad, Mac, Apple TV, Apple Watch ve iCloud.com’daki Fotoğraflar uygulamasında görüntüleyebilir ve hatta Windows için iCloud’u kullanarak bunları bir Windows PC ile eşzamanlayabilirsiniz. Fotoğraf Yayınım hakkında ayrıntılı bilgi için destek makalesi adresini ziyaret edin.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.