Apple ürünlerini sağlıklı kullanmanın yolları.


Apple ürünlerini sağlıklı kullanmanın yolları.

Apple ürünü dediğimizde öncelikle aklımıza gelen iPhone olduğu için anlattıklarımın çoğunluğu iPhone için olduğunu hatırlatırım. Kullanım açısından ana cihaz Apple iPhone olacaktır. Devamında iPad, Watch, Mac Book ve Mac olacak.

iCloud

iCloud Apple ve cihazlarınız için pasaport gibidir. Alttaki işlemleri lütfen dikkatlice okuyunuz..

1. Yeni bir iPhone aldık başlarken sizden iCloud oluşturmanızı isteyecek. Yeni bir icloud.com hesabı oluşturmanızı öneririm. Geçmişte kullandığınız mail adresleriniz Gmail, Hotmail vb uzantılar kullana biliyorsunuz ama o hesabın sadece kullanıcı adı olduğunu unutmayın Apple ID Giriş yapıp Hesap Kurtarma ve Bildirim e-postası ayarlamak sizin sorumluluğunuzdur. Gmail, Hotmail vb hesap verdiyseniz ve bu mail adreslerinin Şifresini değiştirdiğinizde Apple hesabınızın şifresi değişmez. Birçok kullanıcı bu detayı atladığı için şifresini unutuyor. Gmail, Hotmail vb Verdiğiniz mail adresinde yedekleriniz ve rehberiniz gibi bilgiler senkronize olmaz. Bu nedenle iCloud hesabınızı icloud.com uzantılı açmanızı öneririm. Ücretsiz 5gb alan veriyor bilginize.

 • iCloud (Apple mail adresi)
 • Gmail (Google, Android mail adresi)
 • Hotmail, Outlook, MSN, Live (Microsoft mail adresi)
 • Yahoo, AOL (Yahoo mail adresi)

2. Aldığınız iCloud hesabı ücretsiz 5gb olduğu için fotoğraf ve video yedeklerini kapatılması gerekiyor. Belli aralık ve zamanlarda iPhone içinde bulunan fotoğraf ve videoların yedeklerini PC, Mac, Mac Book veya farklı bir Bulut’a yedeklenmesi gerekecek. Ben PC yedeği alıyorum.Ben öderim derseniz iCloud alan satın alabilirsiniz.

3. iPhone’u yedekleme iCloud içine veya PC, Mac, Mac Book gibi cihazlara yapılmasını öneririm. Yedekleme yapılacak olan uygulama ve verilerinizi önceden belirlemenizi öneririm. Hesabınıza bağlı 5GB olduğunu hatırlatırım. Gereksiz verileri kapatarak alan satın almadan sağlıklı yedek alına bilir. Neden yedek alıyoruz sorusunun cevabı cihazın çökme ihtimalini olduğunu unutmamalıyız. Yeni cihaz aldığınızda verilerinizi kayıp siz geri yüklersiniz. Yedeği PC aldıysanız PC den yükleriniz. iCloud yedek varsa kurulumda iCloud yedeğinden yükle dersiniz. Yeni cihaz için cihazları yan yana aktarım yapmak da mümkün. Not: ben yeni cihaz olarak ayarlanıp diğer tüm işlemlerin yeniden ayarlanmasını öneririm. Yeni cihaz daha sağlıklı çalışacaktır.

4. Önceki konularda yeni bir cihaz için önemli olan iCloud kullanımına ağırlık verdim. Bu konuyu kişiler (Rehber) ağırlık veriyorum. Daha önce yedeklediğiniz tüm mail hesaplarındaki kişileri iCloud taşımalısınız. Apple iCloud üstte verdiğim bilgilere uyarak ilerlerseniz kişilerimizi sorunsuz yedekleme yapacaktır. Gmail, Hotmail vb Verdiğiniz mail adresinde yedekleriniz ve rehberiniz gibi bilgiler senkronize olmaz.

Daha önce rehberiniz hangi mail adresindeyse o mail adresinden dışarı aktarmalı ve sonra iCloud içine aktar bölümünden içine aktarmanız gerekiyor.

5. Apple Store uygulama satın alma için aynı hesabı kullana bilirsiniz. Bu aşamada sizden bazı özel bilgileri isteyecektir. Hesap kurtarma için tüm aşamaları dikkatli ve özenle doğru girin lütfen.

6. Bildirim ayarlarını sizin için öncelikli uygulamalara vermeniz pil sağlığı ve dikkat dağınıklığını önlemek için önemlidir. Piliniz daha uzun süre dayanacaktır.

7. Arka planda yenileme yine uygulamalar için arka planda yenileme ayarlarını kontrol edin ve düzenleyin. Pil sağlığı için önerimdir.

8. Uygulamalar konum servislerini kullanmak isteyecek. Konum servislerini uygulamayı kullanırken seçilmesini öneririm. Daha sonra bu ayarları düzenlemek isterseniz ayarlar / gizlilik ve güvenlik / konum servislerinden ayarlarsınız.

9. Apple Watch genelde iPhone yansıttığı için iCloud yükseltme gereksinimi olmadığını hatırlatırım.

10. Cihazlarınızın arasına iPad eklediğimizde kullanımınıza göre iCloud yükseltmek gereke bilir. Üstte verdiğim iCloud ayarlarına uyarsanız 2 cihazın aynı iCloud kullanarak sorunsuz çalıştıra bilir ve yedek alabilirsiniz. Önemli verileriniz var ve iPhone, iPad kullanıyorsunuz. Verilerin kaybolmasını istemiyorsanız ücretli iCloud almanızı öneririm.

11. Mac veya MacBook aldınız. Aynı hesabı kullanacak olduğunuzu düşünüyorum. Projeleriniz için ve yedekler için alan alınması gerekecek. Ben yedekler için My Cloud Home kullanıyorum ve 200gb iCloud alanı bana yeterli oluyor. Mac, Macbook, iPhone, iPad kullanıyorsanız daha fazla alana ihtiyaç doyarsınız.

Ayarlar

Cihazınızın değişiklik ve tüm ayarları buradan yaparsınız. Yerini bilmediğiniz bir ayar varsa üstteki arama alanından ne aradığınızı yazmanız yeterli. Takıldığınız konuları bana yazarak birlikte çözüm üretebiliriz. iPhone kullanma kılavuzu

iPhone Pil Sağlığı

Pil sağlık ayarları kullanıcıya gösterildiğinden bu yana bir çok kullanıcı için bu büyük bir stres ve sorun oldu.

 • Pilinizi günde istediğiniz kadar şarja takabilirsiniz.(Akşam yatarken takmanızı öneririz)
 • iyileştirilmiş pil şarjı aktif ederseniz yapay zeka şarj etme rutininizi hesaplar ve pilin tam dolmasını ve fazla yük yüklenmesini engeller. Örnek gece 12 şarja taktınız saat 04:00 piliniz %85 şarj durdurulur. Sabah Saat 08:00 uyanacaksanız saat 06:30 şarjı yeniden başlatır ve siz uyandığınızda %100 şarj görürsünüz.
 • Orijinal Apple kablo kullanmanızı öneririm.
 • Orijinal Apple adaptör kullanmanızı öneririm.
 • Kablosuz şarj önermem.Cihazı yavaş şarj eder ve ısınmasına sebep olur. Sıcaklık pil için iyi değildir.
 • Araç içinde şarj edilmesini önermem. Telefona giden güç dengeli ve standart olmaz. Güç dalgalı gider ve bu pilin yapısına zarar verir. (zor durumda ve uzun yolculuklarda yapacak bir şey yok)
 • Taşınabilir Şarj & Powerbank (Sürekli kullanılmasını önermem)

Fotoğraf ve videoları MAC veya PC aktarmak

Fotoğrafları aktarırken sürekli hata almamak için Ayarlar/ Fotoğraf “Özgünleri tut” seçili olması gerekiyor.

Fotograflar ve videolar otomatik olarak uyumlu bir biçime aktar veya her zaman özgün dosyay! uyumluluk için denetlemeden aktarir.

şimdilik bu kadar. Zaman buldukça diğer detayları yazarım. Öğrenmek istediğiniz detay varsa lütfen yazın.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.