iOS 16.1 Beta 5 neler getiriyor?


Apple, geçtiğimiz hafta çarşamba günü iOS 16.0.3 genel sürümünü kullanıma sundu. Bugün ise iOS 16.1 Beta 5 sürümünü geliştiriciler ve beta programı üyeleri için erişilebilir yaptı. Ek olarak iPadOS 16 beta 12, macOS Ventura beta 11 ve tvOS 16.1 beta 5 de yayınlandı.

iOS 16.1 ile birlikte iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini sahipleri pil yüzdesine kavuşuyor. Bununla birlikte Kilit Ekranı ve yeni iPhone 14 Pro modellerinin Dinamik Ada bölümü üzerinden anlık olarak olup biteni görmenizi sağlayan Canlı Etkinlikler desteğini sunuyor.

Bir diğer yenilik ise Clean Energy Charging-Temiz Enerji Şarjı oldu. Bununla birlikte ABD özelinde düşük karbon emisyonlu elektriğin mevcut olduğu durumda, yani şebekenin temiz enerji kaynaklarından beslendiği zamanı belirleyerek şarj sürenizi ona göre optimize ediyor.

iCloud içerisinde 6 kişiye kadar aile üyelerinin birlikte kullanabileceği yeni bir fotoğraf kitaplığı geldi. Matter desteği sayesinde ise akıllı ev bağlantılarında Google, Samsung, Amazon ve diğer partnerlerin geliştirdiği aksesuarların sunduğu aksesuarlar ile sorunsuz bir şekilde çalışacak

iOS 16 ile temiz enerji dönemi başlıyor

iOS 16 güncellemesi içerisinde yer alan ancak ilerleyen dönemlerde kullanıma sunulacak olan Temiz Enerji Şarjı özelliği şebekenizin alternatif enerji kullanıp kullanmadığına bakıyor. 

Temiz Enerji Şarjı (Clean Energy Charging) ile ilgili bugüne kadar Apple tarafından resmi bir açıklama yapılmamıştı ancak yayınlanan iOS 16 basın duyurusunda ilk kez bu özellik ile ilgili dipnotta da olsa bilgi verildi. Apple tarafından verilen bilgiye göre Temiz Enerji Şarjı, iOS cihazının takılı olduğu elektrik şebekesinin alternatif enerjiden yararlanıp yararlanmadığını tespit ediyor. Buna göre de şarj zamanlarını önceliklendiriyor.

Bu özelliğin Optimize Batarya Şarjı özelliğinin bir parçası olduğu tahmin ediliyor. Optimize şarj özelliği kullanıcı uzun süre cihazı şarjda bıraktığı zaman devreye giriyor ve bataryayı yüzde 80 seviyesinde bırakıyor. Kullanıcının öğrenilen davranışına göre de şarjdan çıkarılmadan önce yeniden akımı başlatarak yüzde 100’e çıkarıyor.

Kısaca Temiz Enerji Şarjı, Apple’ın kullanıcının yaşadığı alandaki alternatif enerji kaynaklarını tarayarak şebekede kullanılıp kullanılmadığını tespit etmesi ve iOS cihazının şarj zamanlarını bu kullanım dönemine denk getirmesi olarak tanımlanabilir.

Henüz Temiz Enerji Şarjı ne zaman kullanıma sunulacak bilinmiyor ancak sadece ABD’de kullanılacağı belirtilmiş. Muhtemelen Apple’ın elektrik dağıtım ağları ile bir entegrasyonu söz konusu olacak. Diğer ülkeler için de böyle bir durum sözkonusu olur mu merak konusu.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.