iOS Seri numarası, IMEI, MEID, CDN ve ICCID numarası bulma


iOS aygıtlarının seri numarasını ve hücresel bağlantıya sahip iOS aygıtlarının Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği (IMEI) numarası, Mobil Ekipman Tanımlayıcısı (MEID), Hücresel Veri Numarası (CDN) ve Entegre Devre Kartı Kimliği (ICCID) numarasını bulun.

Aygıtınızı kullanarak bilgi alma

iOS aygıtınıza erişebiliyorsanız, aygıtınızın seri numarasını, Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği (IMEI), Entegre Devre Kartı Kimliği (ICCID) veya Mobil Ekipman Tanımlayıcısı’nı (MEID) bulmaya yönelik birkaç hızlı yöntem burada açıklanmıştır.

Hakkında ekranı

Seri numarasını, IMEI/MEID ve ICCID numaralarını görüntülemek için, Ayarlar > Genel > Hakkındaöğelerine dokunun. Görüntülenen ekran iPhone’a aittir, ancak iPad ve iPod touch’ta da aynı bilgiler görüntülenir.

iPad ayarları

iOS 6 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, seri numarasına, IMEI/MEID veya ICCID’ye dokunup basılı tutarak kopyalama seçeneğini görüntüleyebilirsiniz. Apple.com web sitesinde yer alan Apple kayıt, Çevrimiçi Self Servis veya Destek’le İletişim Kurma formlarına iOS’taki kopyala yapıştır özelliğini kullanarak bilgilerinizi hızlıca ve doğru şekilde girebilirsiniz.

Aygıtınızın Hakkında ekranına erişemiyorsanız, iOS aygıtınızdaki seri numarası ve IMEI/MEID bilgilerine erişmek için lütfen aşağıdaki seçeneklerden birini kullanın.

iPhone 5

IMEI numaranız cihazın arkasında alt kısımdadır. MEID numarası, son haneyi yok sayarak ilk 14 haneyi kullanır.

iPad ve iPod touch

iPad ve iPod touch’ınızın seri numaraları aşağıdaki iPad’de gösterilen şekilde aygıtın arkasında alt kısımda yer alır. Ayrıca MEID ve IMEI numaraları (varsa) iPad (Wi-Fi + 3G), iPad 2 (Wi-Fi + 3G) ve iPad’in (Wi-Fi + Cellular) arkasında yer alır.

iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 (GSM modeli) ve iPhone 4S

SIM tepsisini çıkarma. Seri numarası ve IMEI, SIM tepsisinde aşağıda gösterilen konumda yer alır.

iPhone 4S, CDMA operatöründe etkinleştirildiğinde, SIM tepsisi MEID ve IMEI numarasını 15 basamak olarak görüntüler. MEID numarası son basamağı yoksayarak ilk 14 basamağı kullanırken, IMEI numarası 15 basamağın tamamını kullanır.

Orijinal iPhone

Orijinal iPhone seri numaranız ve IMEI bilgileri, aşağıda gösterilen şekilde metal gövdenin arkasında belirtilmiştir:

Aygıt ambalajından bilgi edinme

Aygıtın orijinal ambalajını hala saklıyorsanız, seri numarasını ve IMEI/MEID bilgilerini ambalaja eklenen barkod etiketinde bulabilirsiniz.

 

Ek Bilgiler

Bilgisayardan bilgi edinme

Aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayabiliyorsanız

Seri numarasını bulma

 1. iTunes’u açın.
 2. Sol sütunda görüntülendiğinde aygıtı seçin.
 3. Özet sekmesini tıklayın. Seri numarası, şu şekilde görüntülenir:
  iTunes Özet sekmesi

Not: Seri numarasını Pano’ya kopyalamak için Düzenle > Kopyala öğelerini seçebilirsiniz. Seri numarasını e-postaya veya web sayfasına yapıştırabilirsiniz (örneğin servis veya kayıt için).

MEID veya IMEI, ICCID ve telefon numarası ya da CDN’yi bulma

 • iPhone’unuzu bağlayarak MEID, IMEI (varsa) ve ICCID’in dahil olduğu bilgilere erişmek için Telefon Numarası’nı tıklayın.
 • iPad’inizi (Cellular modelleri) bağlayarak CDN, MEID, IMEI (uygulanabilirse) ve ICCID’in dahil olduğu bilgilere erişmek için Seri Numarası’nı tıklayın.

Bilgisayarınıza erişebiliyor ancak aygıtınıza erişemiyorsanız

Aygıtlar sekmesi

 1. iTunes’u açın.
 2. Tercihler’i açın. (Mac OS X’te, iTunes > Tercihler’i seçin. Windows’da, Düzenle > Tercihler‘i seçin.)
 3. Aygıtlar sekmesini tıklayın.
 4. Yedeklenen aygıtın seri numarasını görüntülemek için fareyi yedeklemenin üzerine getirin. iPhone ve cellular iPad modelleri ayrıca IMEI/MEID ve Hücresel Veri Numarası’nı görüntüler:
  iPad Wi-Fi + 3G bilgilerini görüntüleyen iTunes Aygıtları

Önemli:  Apple tarafından üretilmeyen ürünler hakkındaki bilgiler yalnızca bilgi amaçlı verilmiştir ve Apple’ın sunduğu önerilere dahil olmayıp Apple tarafından onaylanmamıştır.  Lütfen ek bilgiler için satıcıyla temasa geçin.

Son Değişiklik Tarihi: 17.Ara.2012

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.