iOS içeriğinizi yedekleme ve geri yükleme


Cloud veya iTunes kullanarak iPhone, iPad’ veya iPod touch’unuzu nasıl yedekleyeceğinizi ve geri yükleyeceğinizi öğrenin.

iCloud ve iTunes, iPhone’unuzdaki, iPad’inizdeki veya iPod touch’ınızdaki verilerin çoğunu yedekleyebilir.

Yedeklenen bilgiler satın alınan müzik, TV şovları, uygulamalar ve kitaplar*; Film Rulosu’ndaki fotoğraflar ve video; aygıt ayarları (örneğin, Telefon Hızlı Aramaları, Duvar Kağıdı ve Mail, Kişiler, Takvim hesapları); uygulama verileri; Ana ekran ve uygulama düzeni; Mesajlar (iMessage, SMS ve MMS), zil sesleri ve benzeri verilerdir. Bilgisayarınızdan eşzamanlanan ortam dosyaları yedeklenmez ancak iTunes ile eşzamanlanarak geri yüklenebilir.

* Satın alınan müzikleri yedekleme işlevi tüm ülkelerde kullanılamaz. Satın alınan TV şovlarını yedekleme işlevi yalnızca ABD’de kullanılabilir. Önceden satın almış olduğunuz ürünler artık iTunes Store, App Store veya iBookstore’da bulunmuyorsa geri yüklenemeyebilir.

Tüm Bölümleri Daralt | Tüm Bölümleri Genişlet

iCloud

Nasıl yedeklenir?

iCloud, iOS 5 veya daha sonraki bir sürümü kullanan aygıtınızdaki en önemli verileri otomatik olarak yedekler. iPhone’nuzda, iPad’inizde veya iPod touch’ınızda Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme‘de Yedekleme’yi etkinleştirdikten sonra bu işlem aşağıdaki durumlarda her gün gerçekleştirilir:

 • Aygıtınız Wi-Fi üzerinden İnternet’e bağlı olduğunda
 • Aygıtınız bir güç kaynağına bağlı olduğunda
 • Aygıtınızın ekranı kilitli olduğunda

Ayrıca aygıtınız Wi-Fi üzerinden Internet’e bağlı olduğunda Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme‘den Şimdi Yedekle’yi seçerek elle yedekleme yapabilirsiniz.

Nelerin yedeklendiği hakkında daha fazla bilgi için iCloud: Yedekleme ve Geri Yüklemeye Genel Bakışmakalesine bakın.

Yedeklemeden nasıl geri yüklenir?

iOS 5 veya sonraki bir sürümü kullanan yeni bir aygıtta Ayarlama Yardımcısı’nı açtığınızda, “iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle”yi seçin ve iCloud hesabınızı ve parolanızı girin. Yedeklemeyi etkinleştirdiğiniz aygıtların her biri için en son üç yedeklemeyi görürsünüz. Hangi yedeklemeden geri yükleme yapacağınızı seçin.

Aygıtınızda ana ekran simgesi görünürse ve bir iCloud yedeklemesinden geri yüklemek istiyorsanız, aygıtınızı silin (Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil‘i seçerek). Yeni olarak ayarlamanız veya önceki yedekten geri yüklemeniz istendiğinde, iCloud Yedeklemesinden Yükle’yi seçin. İstendiğinde Apple Kimliğinizi ve parolanızı girin.

iPhone'u Ayarlama

Aygıtınız yeniden başlatıldıktan sonra ayarlarınız ve hesaplarınız geri yüklenir ve Yedekleme, satın aldığınız müzikleri, TV şovlarını, uygulamaları, kitapları, Film Rulonuzu ve diğer içeriklerinizi* indirmeye başlar. En iyi pil performansı için, geri yükleme işlemi tamamlanıncaya kadar aygıtınızı güç kaynağına bağlı bırakın. Aygıtınızdaki tüm etkin hesaplar için parolalarınızı girmeniz istenebilir.

İndirilmekte olan uygulamaların altında bir ilerleme çubuğu belirir. Belirli bir uygulamanın geri yüklemesine öncelik vermek için, bu uygulamanın simgesine dokunun. Geri Yükleme, daha önce yüklediğiniz uygulamanın aynı sürümünü indirmeye çalışacaktır. O sürüm artık mevcut değilse, uygulamanın son sürümü geri yüklenir.

Geri yüklemenin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmek için, Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme‘ye gidin.

iTunes

Nasıl yedeklenir?

iTunes aşağıdakileri yaptığınızda iOS aygıtınız için yedeklemeler oluşturabilir:

 • iTunes ile eşzamanlama yaptığınızda (iCloud yedekleme açıksa etkin değildir)
 • iTunes’da Aygıtlar altında iOS aygıtını sağ tıklayıp (veya Control tuşuna basarak tıklayıp) Yedekle‘yi seçtiğinizde

iTunes’u kullanarak iOS aygıtınızı elle yedeklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. iOS aygıtınızı iTunes’un en son sürümünün yüklü olduğu bir bilgisayara bağlayın.
 2. Dosya menüsünü tıklayın ve Aygıtlar > Yedekle‘yi seçin.

Veya

 1. iOS aygıtınızı iTunes’un en son sürümünün yüklü olduğu bir bilgisayara bağlayın.
 2. iOS aygıtının Özet sekmesini açın. Bu sekmeye erişmenin iki yolu vardır:
  • Sağ üst köşedeki aygıt düğmesini tıklayın. (iTunes Store görüntüleniyorsa, sağ üst köşedeki Arşiv düğmesini tıklayın. Aygıt düğmesi görünür hale gelir.)
  • iTunes’daki herhangi bir görünümde Görüntü menüsünü tıklayın ve Kenar Çubuğunu Göster‘i seçin. iTunes’da Aygıtlar altında iOS aygıtınızı seçin.
 3. Şimdi Yedekle düğmesini tıklayın.

Yedeklemenin başarıyla tamamlandığını doğrulamak için, iTunes Tercihler penceresini açın ve Aygıtlar sekmesini seçin. Aygıtın adı ve yedeklemenin oluşturulduğu tarih ve saat görüntülenir.

iTunes 10.7 veya önceki bir sürümü kullanıyorsanız:

Aygıtı sağ tıklayın (veya Control tuşuna basarak tıklayın) ve Yedekle‘yi seçin.

Yedeklemeden nasıl geri yüklenir?

Bir yedeklemeden bilgileri geri yüklemek için, iOS aygıtınızı normal olarak eşzamanladığınız bilgisayarınıza bağladıktan sonra aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:

 • Dosya menüsünü tıklayın ve Aygıtlar > Yedekten Geri Yükle‘yi seçin.

Veya

 •  iOS aygıtının Özet sekmesini açın. Bu sekmeye erişmenin iki yolu vardır:
  • Sağ üst köşedeki aygıt düğmesini tıklayın. (iTunes Store görüntüleniyorsa, sağ üst köşedeki Arşiv düğmesini tıklayın. Aygıt düğmesi görünür hale gelir.)
  • iTunes’daki herhangi bir görünümde Görüntü menüsünü tıklayın ve Kenar Çubuğunu Göster‘i seçin. iTunes’da Aygıtlar altında iOS aygıtınızı seçin.
 • Yedeklemeyi Geri Yükle düğmesini tıklayın.

iTunes 10.7 veya önceki bir sürümü kullanıyorsanız:

Aygıtı sağ tıklayın (veya Control tuşuna basarak tıklayın) ve Yedekten Geri Yükle‘yi seçin

Ek Bilgiler

iOS yedekleme deneyiminizi en iyi hale getirme konusunda bilgi edinin.

iOS aygıt yedeklemesi ayarlarınızı, Film Rulosu’nu (veya Kaydedilmiş Resimleri) ve diğer önemli verilerinizi korur.Yedeklemede neler depolandığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

iTunes ve iOS, iOS’un daha yeni sürümlerine ait yedeklemelerin, iOS’un daha eski sürümlerinin kullanıldığı aygıtlara yüklenmesini desteklemez.

iCloud kullanıyorsanız, iTunes otomatik olarak yedekleme yapmaz.

Yeni bir iOS aygıtınız var ve önceki yedeklemenizi buna taşımak mı istiyorsunuz? Bir iOS aygıtından yeni bir aygıta yedeklemelerinizi aktarma makalesindeki adımları izleyin.

iTunes kullanarak geri yükleme konusunda bilgi edinin.

Önemli:  Apple tarafından üretilmeyen ürünler hakkındaki bilgiler yalnızca bilgi amaçlı verilmiştir ve Apple’ın sunduğu önerilere dahil olmayıp Apple tarafından onaylanmamıştır.  Lütfen ek bilgiler için satıcıyla temasa geçin.

Son Değişiklik Tarihi: 12.Haz.2013

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.