iPhone, iPad veya iPod touch aygıtınızı güncelleme


Apple’ın iOS’a yönelik yazılım güncellemeleri iPhone, iPad ve iPod touch’ınız ile daha da fazla işlem yapmanızı sağlayan yeni özellikler ve geliştirmeler içerir. Aygıtınızdaki yazılımı güncellemek oldukça kolaydır. Bu makalede güncellemeyi beş basit adımla nasıl gerçekleştirebileceğiniz anlatılmaktadır.

Aygıtınızı kablosuz olarak güncelleme (iOS 5 veya üstü için kullanılabilir)

 1. Aygıtınızın bir güç kaynağına bağlı olduğundan emin olun. Olası veri maliyetlerini önlemek için aygıtınızı bir Wi-Fi ağına bağlayın.
 2. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme seçeneğine gidin. iOS, mevcut güncellemeleri otomatik olarak kontrol eder. Cihazınız Wi-Fi ya da bir güç kaynağına bağlıysa, mevcut güncellemeler otomatik olarak indirilir.
 3. Güncelleme mevcutsa* güncellemeyi indirmek için İndir seçeneğine dokunun.
 4. İndirme tamamlandıktan sonra, iOS’unuzu güncellemek için Yükle seçeneğine dokunun.
 5. Güncellemenin arka planda indirilmesini sağladıysanız indirme işlemi tamamlandıktan sonra güncellemenin aygıtınız için kullanılabilir olduğuna dair bir bildirim alırsınız. Ayrıntılar seçeneğine dokunduğunuzda Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme seçeneklerine yönlendirilirsiniz. iOS güncellemesini yüklemek için Şimdi Yükle seçeneğine dokunun. Yüklemeyi daha sonra gerçekleştirmeye karar verirseniz Ayarlar seçeneğinde güncelleme yüklenene kadar bildirim işareti görüntülenir.

* Bazı iOS güncellemeleri kablosuz güncellemeler olarak kullanılamaz. VPN veya proxy bağlantıları, aygıtınızın iOS güncelleme sunucularına bağlanmasını önleyebilir.

 

iTunes’u kullanarak aygıtınızı güncelleme

 1. En son iTunes sürümünü kullandığınızdan emin olun.
 2. Birlikte gelen USB kablosunu kullanarak aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayın.
 3. iTunes açıldıktan sonra, iTunes’da Aygıtlar seçeneğinin altında görüntülenen aygıtınızı seçin.
 4. Mevcut güncellemeleri denetlemek için Özet bölümündeki “Güncellemeleri Denetle” seçeneğini tıklayın.
 5. Güncelleme mevcutsa iTunes güncellemeyi indirmenizi ve yüklemenizi ister. Güncelleme tamamlanana kadar aygıtınızın bağlantısını kesmeyin.

Ek Bilgiler

iOS aygıtınızı güncelleme ipuçları

Güncellenemiyor, yeterli boş alan yok

Kablosuz olarak güncelleme gerçekleştirirken, iOS aygıtınızda güncellemeyi indirmek ve yüklemek için yeterli alan bulunmalıdır. “İndir ve Yükle” gri renkte devre dışıysa ya da “Bu güncelleme için en az x.x kullanılabilir depolama alanı gerekiyor” mesajını görüyorsanız güncellemeyi gerçekleştirmek için aşağıdaki seçeneklerden birini kullanın:

 • Güncellemeyi indirip yüklemek için iTunes’u kullanın

veya

 • Aşağıdakiler de dahil, artık ihtiyaç duymadığınız içeriği aygıtınızdan kaldırın:
  • Videolar uygulamasından Filmler ya da TV şovları. iPhone ve iPod touch’ta, “silmek için kaydır” hareketini kullanın. iPad’de, Düzenle’ye dokunun ya da bir videoya dokunup parmağınızı üzerinde tutun, sonra da silmek için “x” öğesine dokunun.
  • Artık kullanmadığınız uygulamalar. Hafifçe sallanana kadar dokunup parmağınızı üzerinde tutun, sonra da silmek için “x” öğesine dokunun.
  • Kamerayla çektiğiniz fotoğraflar ya da videolar. İçeriğinizi kaydetmek için, aygıtınızdan bilgisayara fotoğraf ve video aktarabilirsiniz.
Son Değişiklik Tarihi: 28.Mar.2013

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.