iOS yedekleme yöntemini seçme hakkında


iOS yedekleme yöntemini seçme (iOS aygıtımı yedeklemek için iTunes veya iCloud kullanmalı mıyım?)

iOS yedekleme yöntemini seçme hakkında daha fazla bilgi alın.

icloud-wwdc-2011

iPhone, iPod touch veya iPad’iniz için en iyi yedekleme yönteminin hangisi olduğunu mu merak ediyorsunuz? iTunes Yedekleme veya iCloud Yedekleme çözümlerinden hangisi size daha uygun? Bu makale, bu soruların bazılarına yanıt vermek ve sizin için en iyi yedekleme yöntemini seçmenize yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.

Her bir yedekleme yönteminin kendine özgü avantajları vardır. Kullanıcıların büyük bölümü için, aşağıda açıklanan iCloud Yedekleme çözümü önerilir.

iCloud Yedekleme hangi durumlarda benim için en iyi çözümdür?

iCloud Yedekleme, iOS aygıtlarını bilgisayara ihtiyaç duymadan kablosuz veya otomatik olarak yedeklemek isteyen kullanıcılar için kolay ve güvenilir bir yedekleme çözümü sunar. iCloud Yedekleme, şu koşullarda sizin için en iyi çözümdür:

 • Aygıtınız Wi-Fi ve güce bağlandığında, yedekleme işlemlerinin iCloud tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmesini tercih ediyorsanız.
 • Geniş bant Wi-Fi bağlantısıyla, neredeyse her yerden aygıtınıza verileri yüklemek istiyorsanız.
 • iOS aygıtınızı, Mac veya PC’ye sıklıkla bağlamak istemiyorsanız.
 • Bir Mac veya PC’niz yok ise.
 • iTunes Yedekleme ile birlikte kullanmak üzere, bir otomatik yedekleme çözümü tercih ediyorsanız (aşağıda açıklanmıştır).

Not: iCloud Yedekleme, iTunes Store’dan satın almadığınız müzik, film ve TV programlarını veya orijinal olarakbilgisayarınızdan eşzamanladığınız podcast’ler, sesli kitaplar veya fotoğrafları yedeklemez. iCloud Yedekleme, iTunes ve App Store’lardan satın alınan müzik, film ve uygulama içeriğini arka planda çalışan geri yükleme işlemi sırasında yedekler. Daha önceden satın almış olduğunuz ürünler artık iTunes Store, App Store veya iBookstore’da yoksa mevcut olmayabilir.
iTunes Yedekleme hangi durumlarda benim için en iyi çözümdür?

iTunes Yedekleme, kullanıcıların iOS aygıtlarını yedeklemek için kullandıkları geleneksel yöntemdir ve birçok kullanıcıya hizmet sunmaya devam etmektedir.iTunes Yedekleme, şu koşullarda sizin için en iyi çözümdür:

 • iTunes Yedeklemelerinizin bulunduğu bilgisayarı sıklıkla kullanıyorsanız.
 • iCloud hesabınız yoksa veya iCloud kullanmak istemiyorsanız.
 • Aygıtınızın Film Rulosu’nda bulunan fotoğrafların ve videoların boyutu düzenli olarak 1 GB’yi aşıyorsa veya yedeklemeleriniz büyük boyutlara sahip oluyorsa.
 • Yerinde ve ağa bağlı yedekleme istiyorsanız.
 • iCloud Yedekleme ile birlikte kullanmak üzere, elle yapılan veya ikincil bir yedekleme çözümü tercih ediyorsanız (aşağıda açıklanmıştır).

Not: iTunes Yedeklemenin, filmler, müzik, podcast’ler ve uygulamaların birer kopyasını oluşturmadığını unutmayın. Bu makalede açıklanan şekilde, ortam içeriğiniz birincil bilgisayarınızdan iTunes yoluyla eşzamanlanır.

iCloud ve iTunes Yedekleme ne zaman birlikte kullanılır?

Verilerinize yönelik ekstra bir yedekleme seviyesi sağlamak için, iCloud Yedekleme ve iTunes Yedeklemeyi bir arada kullanabilirsiniz.

iCloud Yedeklemenin kullanılması, iTunes Yedeklemeyi tamamen etkisizleştirmez, sadece iTunes yoluyla Otomatik Yedeklemeler’i kapatır. Yeni bir yedekleme oluşturmak istediğinizde, iTunes Yedeklemeyi kendi başınıza elle etkinleştirebilirsiniz.

 1. Birlikte verilen kabloyu kullanarak iOS aygıtınızı birincil bilgisayarınıza bağlayın.
 2. iTunes’u açın.
 3. iTunes 11 için:
  1. iTunes penceresinde, sağ taraftaki iOS aygıtını tıklayın.
  2. Yedeklemeler bölümünde, “Elle Yedekle ve Geri Yükle” başlığının altındaki Şimdi Yedekle seçeneğini tıklayın.
 4. iTunes 10.7 için:
  1. iOS aygıtını, iTunes Kaynak listesinde sağ tıklayın (veya Control tuşuna basarak tıklayın).
  2. iTunes aygıtı kısayol menüsünden Yedekle seçeneğini belirleyin.
 5. Yedekleme tamamlanana kadar bekleyin. Yedekleme ilerleme durumunu, iTunes durum penceresinden izleyebilirsiniz.

En iyi sonucu almak için, önemli verileri yedeklerken iTunes ile haftada bir kez veya daha sık yedekleme gerçekleştirin. Anımsatıcılar oluşturma hakkında daha fazla bilgi alın.

İpucu: iCloud ve iTunes Yedeklemeyi bir arada kullanıyorsanız ve iCloud Yedekleme ve Geri Yükleme işlevlerini hızlandırmak istiyorsanız, iCloud Yedeklemeyi büyük veri türleri için kapatarak iCloud depolama alanınızı koruyabilirsiniz. Örneğin, iPhone’unuzun Kamera Rulosu bölümünde 15 GB’lık veri bulunuyorsa, zaten iTunes ile manuel olarak yedeklenen bu verileri iCloud ile yedeklemek istemeyebilirsiniz. Tüm iCloud Yedekleme öğelerini,Ayarlar > iCloud > Depolama ve Yedekleme > Alanı Yönet > Yedeklemeler > Yedekleme Seçenekleriöğesinde etkisizleştirebilirsiniz. Bunu gerçekleştirdiğinizde, bu öğeler sadece iTunes ile elle yedekleme uyguladığınızda yedeklenir.

Ek Bilgiler

Genel bilgiler:

Son Değişiklik Tarihi: 16.Şub.2013

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.