Sosyal Medya Görsel ve Video Yükleme Boyutları


Sosyal Medya Görsel ve Video Yükleme Boyutları

İçerikler;

 • 2023 Facebook Görsel Boyutları 
 • 2023 Instagram Görsel Boyutları 
 • 2023 Twitter Görsel Boyutları

Sosyal medya platformları şahıslar ve markalar için oldukça önemli platformlardır. Genellikle markalar hedef kitlesine ulaşmak ve müşteri kazanmak için sosyal medya paylaşımı yapmak ve müşterileriyle etkileşim içerisinde bulunmak zorundadır. Aksi halde bir marka sosyal medya paylaşımları yapmadığı takdirde rakiplerinin gerisinde kalacaktır.

Markaların ve e-ticaret sitelerinin sosyal medya paylaşımlarını yaparken dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlardan en önemlisi de 2023 sosyal medya görsel ve video boyutlarıdır. Her sosyal medya platformunda yapılacak paylaşımların boyutları değişiklik gösterdiği için markalar bu boyutlara uymadığı takdirde profesyonelliklerini kaybedecektir.

2023 sosyal medya görsel ve video boyutları adlı bu yazımızda, sosyal medya platformlarında yapacağınız paylaşımlar için hangi boyutlarda görsel ve video üretmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Siz de yazımızın devamında Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Pinterest ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında hangi ölçülerde paylaşım yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları

2023 Facebook Görsel Boyutları

2023 facebook görsel boyutları bölümünde sizlere Facebook’ta kullanılan Facebook profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, paylaşım fotoğraflarını oluştururken hangi ölçüleri kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Facebook Görsel ve Video Boyutları

Facebook Profil Fotoğrafı Boyutları

Facebook’ta profil fotoğrafı oluşturmak istiyorsanız fotoğrafınızın kare formatta çekilmiş olması oldukça önemli. 2023 facebook profil fotoğrafı boyutları;

 • Bilgisayardan girildiğinde 176 x 176 px olacaktır.
 • Akıllı telefonlardan girildiğinde 196 x 196 px olarak görünmektedir. Klasik cep telefonlarında ise 36×36 px boyutunda görüntülenmektedir.
Facebook Profil Fotoğrafı Boyutları

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutları

Facebook sayfanıza kapak fotoğrafı eklerken 820 x 312 pixel boyutlarına uygun bir kapak fotoğrafı seçmeniz gerekmektedir. Bu fotoğraflar akıllı telefonlarda 640 x 360 pixel boyutlarında görünmektedir.

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutları

Facebook Gönderi Boyutları

Facebook gönderi fotoğraflarının boyutları genellikle kare ve dikdörtgen olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

 • Facebook dikdörtgen gönderi fotoğrafı boyutları 1200 x 630 px’dir.
 • Facebook kare gönderi fotoğrafı boyutları 1200 x 1200 px’dir.
Facebook Gönderi Boyutları

Facebook Hikâye Boyutları

Son birkaç yıl içerisinde hayatımıza giren hikayeler ile markalar kendi etkileşimlerini arttırmakta ve takipçileriyle daha kolay bir şekilde etkileşime geçmektedir. Facebook hikâye boyutları 9:16 oranıyla uyumlu olmalıdır.

Facebook hikayelerinde fotoğraf ya da video paylaşımı yapılacaksa eğer bunların uyumları 1080 x 1920 px ölçülerinde olmalıdır.

Facebook Hikaye Boyutları

2023 Instagram Görsel Boyutları

Instagram kullanımının her geçen gün artmasıyla markalar için Instagram gönderileri ve profilleri de oldukça önemli bir hale gelmiştir. Instagram’da paylaşım yaparken dikkat edilmesi gereken birçok önemli unsur bulunmaktadır. Bunların ilki görsel boyutlarıdır.

Instagram Görsel ve Video Boyutları

Instagram Profil Fotoğrafı Boyutları

Instagram profilinizde kullanacağınız profil fotoğrafının kare olmasına oldukça özen göstermeniz gerekmektedir.

 • Instagram profil fotoğrafı boyu 110 x 110 px olmalıdır.
 • Profil fotoğrafınız 1:1 kuralına uygun olmalıdır. Kısacası, Instagram profilinde kullanacağınız fotoğraf kare olmalıdır.
Instagram Profil Fotoğrafı Boyutları

Instagram Gönderi Boyutları

Instagram’da yapacağınız paylaşımlarda gönderi boyutlarınız kare, dikey ya da yatay olabilmektedir. Fakat birçok marka gönderilerinin güzel gözükmesi için kare fotoğraf boyutlarını tercih etmektedir.

 • Instagram gönderi ölçüleri 1080 x 1080 olabilir. Bu kare fotoğraf paylaşmak isteyenlerin kullanacağı gönderi boyutudur. Dilediğiniz takdirde bu piksellerin üzerinde 1200 x 1200 px olarak da gönderi boyutlarınızı ayarlayabilirsiniz.
 • Instagram’da yatay fotoğraf paylaşmak istiyorsanız eğer yatay fotoğrafın ölçüleri 1080 x 566 px olmalıdır.
 • Instagram’da paylaşılacak dikey fotoğraflar için de gönderi boyutlarının 1080 x1250 px ölçülerinde olması gerekmektedir.
Instagram Gönderi Boyutları

Instagram Hikâye Boyutları

Instagram’ın en aktif kullanılan özelliklerinden biri olan hikayelerin de paylaşımını yapmak için hikâye boyutlarına uymanız gerekmektedir.

 • Instagram hikâye boyutları 1080 x 1920 px ölçülerindedir.
 • Instagram hikâye oranları 9:16 oranına uygun olmalıdır.
 • Bunlarla beraber hikayenize ekleyebileceğiniz video ve fotoğraflarının maksimum dosya boyutu 4GB’dır.
Instagram Hikaye Boyutları

Instagram Video ve Reels Boyutları

Instagram’da video paylaşımları artık profilinizde yer alan reels sekmesinde görünmektedir. Bu nedenle markanızın profesyonelliğini bozmamak ve profil akışını sağlamak için Instagram’da reels ya da video paylaşımı yaparken Instagram video ve Instagram reels boyutlarına uygun bir şekilde paylaşım yapmanız gerekir.

Instagram Reels ve Instagram Video paylaşımları için 9.16 oranında yani 1080 x 1920 pixel boyutlarında paylaşımlarınızı ayarlamanız gerekmektedir. Özellikle profil düzenin etkili olması için bu noktada kapak görseli kullanmaya da önem vermeniz gerekir.

Instagram Video ve Reels Boyutları

2023 Twitter Görsel Boyutları

280 karakter kullanılarak paylaşım yapılmasına izin veren sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’da da paylaşım yapmak isteyen kişilerin belirli kurallara uyması gerekmektedir.

Twitter Görsel ve Video Boyutları

Twitter Kapak Fotoğrafı Boyutları

Twitter’da profilinize kapak fotoğrafı eklemek istiyorsanız uymanız gereken ölçüler vardır. Genellikle kapak fotoğrafı olarak JPG, GIF ve PNG formatında fotoğraflar bu alana eklenebilmektedir.

 • Twitter Kapak fotoğrafı boyutu 1500 x 500 px olmalıdır.
Twitter Kapak Fotoğrafı Boyutları

Twitter Profil Fotoğrafı Boyutları

Twitter’da kullanılacak profil fotoğrafı boyutları 1:1 oranına uygun yani kare olmalıdır.

 • Twitter profil fotoğrafı boyutu 400 x 400 px olmalıdır. Ancak bu fotoğraf platformda 200 x 200 px boyutlarında görünmektedir.
 • Twitter’da kullanılacak profil fotoğrafı türleri PNG, JPG ve GIF’tır.
Twitter Profil Fotoğrafı Boyutları

Twitter Paylaşım Görseli Boyutları

Twitter’da yapılan paylaşımlar ile markalar binlerce kişiye ulaşmaktadır. Fakat markaların veya şahısların bu platformda paylaşım yaparken dikkat etmesi gereken en önemli şey paylaşım görseli boyutlarıdır.

 • Twitter paylaşım görseli boyutları 1024 x 512 olmalıdır.
Twitter Paylaşım Görseli Boyutları

2023 Pinterest Görsel Boyutları

Son dönemlerin en çok kullanılan sosyal ağlarından biri olan Pinterest’te de profil fotoğrafı ölçüleri, pin ölçüleri gibi uyulması gereken görsel boyutu vardır.

Pinterest Görsel ve Video Boyutları

Pinterest Profil Fotoğrafı Ölçüleri

Pinterest hesabınızda kullanacağınız profil fotoğrafının ölçüleri 165 x 165 pxolmalıdır. Yani, profil fotoğrafınız 1:1 ölçülerinde ve kare olmalıdır.

Pinterest Pin Boyutları

Pinterest’te paylaşacağınız pinlerin boyutları genellikle pin türüne göre değişmektedir. Standart, Uzun ve Kare pinler olarak 3 gruba ayrılan Pinterest pinlerinde kullanılması gereken görsel boyutları şu şekildedir;

 • Pinterest standart pin boyutları 600 x 900 piksel.
 • Pinterest uzun pin boyutları 600 x 1260 piksel.
 • Pinterest kare pin boyutları 600 x 600 piksel.
Pinterest Pin Boyutları

2023 Linkedin Görsel Boyutları

Genellikle iş tabanlı bir sosyal medya platformu olan Linkedin günümüzde en çok, çalışan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Genellikle Linkedin hesaplarından yapılan paylaşımlar iş ağırlıklıdır. Linkedin’de de paylaşım yapılırken uyulması gereken fotoğraf boyutları vardır.

Linkedin Görsel ve Video Boyutları

Linkedin Profil Fotoğrafı Boyutları

Linkedin’de hem kişisel hesaplar hem da şirket hesapları bulunduğu için görsel boyutları farklılık göstermektedir.

 • Kişisel hesaplarda kullanılan görsel boyutları 400 x 400 pikseldir.
 • Şirket hesaplarında kullanılan görsel boyutları 300 x 300 pikseldir.

Linkedin Kapak Fotoğrafı Boyutları

Linkedin kapak fotoğrafı boyutları da kişisel ve şirket hesapları için farklıdır.

 • Kişisel hesaplarda kullanılan kapak fotoğrafı boyutları 1584 x 396 pikseldir.
 • Şirket hesaplarında kullanılan kapak fotoğrafı boyutları 1536 x 768 pikseldir.
Linkedin Kapak Fotoğrafı Boyutları

Linkedin Paylaşım Görseli Boyutları


Linked’in de yapılacak olan paylaşımlarda 1104 x 736 piksel ölçülerinde görsel hazırlanmalıdır.

Linkedin Paylarşım Görseli Boyutları

2023 Youtube Görsel Boyutları


Video içeriklerin paylaşımının yapıldığı bir sosyal medya platformu olan Youtube’da yapılacak olan paylaşımlarda belirli görsek boyutlarına uyulmasını istemektedir.
 

Youtube Kanal Profil Fotoğrafı Boyutları


Youtube kanallarındaki kullanılacak profil fotoğrafının boyutları 800 x 800 piksel olmalıdır. Yani Youtube kanalınızın profil fotoğrafının kare olması oldukça önemlidir.

Youtube Kanal Profil Fotoğrafı Boyutları

Youtube Kapak Fotoğrafı Boyutları


Youtube kanallarına yüklenecek kapak fotoğraflarının da ölçüsü vardır. Standart olarak kullanılan kapak fotoğrafı boyutu 2560 x 1440 pixeldir. İlgili kapak fotoğrafları masaüstü cihazlarda 2560 x 453 piksel olarak görünmektedir. Telefonlarda ise 1546 x 423piksel olarak görünecektir.

Youtube Video Thumbnails Boyutları


Youtube videolarında kullanılacak küçük resim yani thumbnails boyutları 1280 x 720 piksel olmalıdır.

Youtube Video Thumbnail Boyutları

Sosyal Medya Platformlarını Görsel Boyutlarının Önemi

Sosyal medya platformlarında bulunan görsel boyutlarına uymak markalar için oldukça önemlidir gelin 2023 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları yazımızın bu bölümünde bu boyutların neden önemli olduğuna göz atalım.

 • Sosyal medya platformlarında bulunan görsel boyutlarına uygun içerikler paylaşarak sizler de hesabınızın profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Bu boyutlara uyduğunuzda hesabınız daha profesyonel gözükeceği için kişilerin size güvenme ihtimali artacaktır.
 • Takipçileriniz size güveneceği için sosyal medya platformlarından e-ticaret sitenize gelecek ziyaretçi sayılarında artış olacaktır.
 • Profesyonel olan hesaplarda takipçi kazanımı daha hızlı olacaktır.
 • Sosyal medya platformlarındaki etkileşim oranınız artacaktır.
 • Instashop, facebook store gibi hayatımıza yeni giren sosyal medya hesapları düşünüldüğünde bu platformlardan yapılacak olan satışlarda da artış yaşanacaktır.
Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları Önemi

Sosyal Medya Hesaplarınızda Kullanacağınız Görseller Oldukça Önemli

2023 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları markalar için oldukça önemli olsa da sosyal medya üzerinden yapılacak olan paylaşımlarda kullanılan görsellerinde önemli olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Genellikle sosyal medya hesapları için görseller ücretli olarak satın alınabileceği gibi ücretsiz olarak da temin edilmektedir. Stok fotoğraf ve stok videositelerinden sizler de profesyonel görseller temin edebilir ve bunları paylaşımlarınızda kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesabı Kullanılan Görsellerin Önemi

Sosyal Medya Görsel Boyutları

Sosyal medya platformlarında kullanılacak görsel boyutları hakkında size 2023 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları yazımızın üst bölümünde detaylı açıklamalarda bulunduk. Yazımızın bu bölümünde ise bu platformlardaki görsel boyutlarını bir arada görmeniz için liste halinde paylaşacağız.

Görsel TürüGörsel Boyutları
Facebook Profil Fotoğrafı Boyutları180 x 180 px
Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutları820 x 312 px
Facebook Gönderi Boyutları1200 x 630 px – dikdörtgen
1200 x 1200 px – kare
Facebook Hikâye Boyutları1080 x 1920 px
Instagram Profil Fotoğrafı Boyutları110 x 100 px
Instagram Gönderi Boyutları1080 x 1080 px – kare
1080 x 650 px – yatay
1080 x 1250 px – dikey
Instagram Hikâye Boyutları1080 x 1920 px
Instagram Reels ve Video Boyutları1080 x 1920 px
Twitter Kapak Fotoğrafı Boyutları1500 x 500 px
Twitter Profil Fotoğrafı Boyutları400 x 400 px
Twitter Paylaşım Görseli Boyutları1024 x 512 px
Pinterest Profil Fotoğrafı Ölçüleri165 x 165 px
Pinterest Pin Boyutları600 x 900 px – standart pin
600 x 1260 px – uzun pin
600 x 600 px – kare pin
Linkedin Profil Fotoğrafı Boyutları400 x 400 px – kişisel hesaplar
300 x 300 px – şirket hesapları
Linkedin Kapak Fotoğrafı Boyutları1584 x 396 px – şahıs
1536 x 768 px – şirket
Linkedin Paylaşım Görseli Boyutları1104 x 736 px
Youtube Kanal Profil Fotoğrafı Boyutları800 x 800 px
Youtube Kapak Fotoğrafı Boyutları2560 x 1440 px
Youtube Video Thumbnails Boyutları1280 x 720 px

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.