WhatsApp | iPod ve iPad’e nasıl yüklenir


whatsapp

2012 yılının son 24 saatinde yaklaşık 27 milyar mesaj gönderilen WhatsApp uygulaması uzun süredir iPad, iPad mini ve iPod touch’larda da kullanılıyor. Ancak bunun için bu cihazlarda yüklü olan işletim sisteminin “jailbreak” olarak bilinen kırma işleminden geçirilmesi gerekiyordu.

Pazar payında liderliğe oynamaya çalışan WhatsApp, bilindiği üzere akıllı telefonlara 99 Cent karşılığında indirilerek limitsiz kullanılabiliyor. Pek çok iPhone sahibi ise bu uygulamayı sadece telefonunda değil, SIM kartı takmadan, ev ya da işyerindeki kablosuz ağından internete bağladığı iPad ve iPod touch üzerinde de kullanmak istiyor.

İŞTE WHATSAPP’I “JAILBREAK’SİZ” YÜKLEMENİN YOLU

1. Öncelikle iPhone’unuz üzerinden satın alıp, aktive ettiğiniz bir WhatsApp hesabınızın olması gerekiyorcopy

2. Sonraki adımda Windows ve MacOS işletim sistemleri için ücretsiz olarak indirilebilen “iFunBox” adlı iOS dosya yöneticisini indirip, bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Bu uygulama ile iPhone’unuz üzerindeki WhatsApp uygulamasının içeriğini bilgisayarınıza kopyalayabiliyorsunuz.

3. Şimdi iPhone’unuzu bilgisayara bağlayıp iFunbox uygulamasını başlatabilirsiniz. Programda sağdaki kolonda yer alan uygulamalar arasından WhatsApp’ı seçip, sağdaki kolonda açılacak klasörü bilgisayarınızda masa üstündeki boş bir dosyaya kopyalamanız gerekiyor

 

install

4. Bu aşamada iPhone’unuzu bilgisayarınızdan ayırıp, riske girmemek için iFunBox uygulamasını kapatıyorsunuz. Bunu takiben WhatsApp’ı yüklemek üzere iPod touch ya da iPad’inizi bilgisayara bağlıyorsunuz ve iFunBox’u yeniden başlatıyorsunuz. WhatsApp’ı iTunes üzerinden bu cihazlara yükleyemeyeceğiniz için Mac ya da PC’nizdeki WhatsApp uygulamasını masaüstüne kopyalamanız gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra da iFunBox üzerinde “Install App” butonuna basarak iTunes klasöründeki Mobile Applications dosyasından ya da masaüstünden WhatsApp’ı seçiyorsunuz ve OK’ye basıyorsunuz.

5. Son adımda ise iFunBox’a bağlı cihazınızın “Uygulamalar” (Apps) klasöründe yer alan WhatsApp sembolüne iki kere tıklayarak dosyanın içine giriyorsunuz. Bunu takiben, önceki adımda iPhone’unuzdan masaüstüne kopyaladığınız WhatsApp dosyasının içinde yer alan bütün içeriği, iki kere tıklayarak içine girdiğiniz orijinal WhatsApp dosyasının içine sürüklemeniz gerekiyor. Bu son adımda iFunBox’un kopyalama işlemini bitirmesini beklemek dışında bir şey yapmanız gerekmiyor.

6. Ve tebrikler! Artık WhatsApp’ı SIM kart takılı olmayan “iPad”, “iPad mini” ya da “iPod touch” üzerinde de kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada bir detayı hatırlatmakta yarar var: WhatsApp’ı paralel olarak iki cihazda kullanmak mümkün olmadığı için iPhone ya da iPad arasında bir tercih yapmanız gerekiyor. Eğer WhatsApp’ı yeniden iPhone üzerinde kullanmak isterseniz yeniden SMS yoluyla telefon numaranızı aktive etmeniz mümkün

Zaman teşekkür ederiz

 

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.