Acil bir durumda yardım alma S.O.S.


iPhone’unuzda Acil SOS’i kullanma

Acil SOS ile hızla ve kolayca yardım çağırabilir ve acil durum kişilerinizi uyarabilirsiniz. 

Yan düğme ve ses yüksekliği düğmelerini basılı tuttuktan sonra iPhone'daki Acil Arama sürgüsü görünür.

Nasıl çalışır?

SOS ile arama yaptığınızda iPhone’unuz otomatik olarak yerel acil servis numarasını arar. Bazı ülkelerde ve bölgelerde, ihtiyacınız olan servisi seçmeniz gerekebilir. Örneğin Çin ana karasında polis, itfaiye veya ambulansı seçebilirsiniz. iPhone’unuzun durum çubuğunda SOS ifadesi görünüyorsa acil durum aramaları için kullanılabilecek bir hücresel ağ mevcut demektir.

Ayrıca acil durum kişileri de ekleyebilirsiniz. Bir acil arama sonlandırıldıktan sonra iPhone’unuz, iptal etmemeniz halinde acil durum kişilerinizi bir mesajla uyarır. iPhone’unuz o anki konumunuzu bildirir ve SOS moduna girdiğiniz andan itibaren belirli bir süre boyunca konumunuz değiştikçe acil durum kişilerinize güncellemeler gönderir.

iPhone 14’te, hücresel ağ veya Wi-Fi kapsama alanında değilken acil servislere mesaj göndermek için Uydu ile Acil SOS özelliğini bile kullanabilirsiniz.

Acil servisi arama

iPhone 8 veya sonraki modellerinde arama yapma: 

iOS 16.3'te, acil servisi aramak için düğmeleri geri sayımdan sonra bırakmanız gerekir.
 1. Acil SOS sürgüsü görünene kadar yan düğmeyi ve ses yüksekliği düğmelerinden birini basılı tutun.
 2. Acil servisi aramak için Acil Arama sürgüsünü sürükleyin. Sürgüyü sürüklemek yerine yan düğmeyi ve ses yüksekliği düğmesini basılı tutmaya devam ederseniz bir geri sayım başlar ve uyarı sesi çalar. Geri sayımdan sonra düğmeleri bırakırsanız iPhone’unuz otomatik olarak acil servisi arar.

iPhone 7 veya önceki modellerinde arama yapma:

 1. Yan (veya üst) düğmeye hızlı bir şekilde beş kez basın. Acil Arama sürgüsü görünür.
 2. Acil servisi aramak için Acil SOS sürgüsünü sürükleyin.

Arama sonlandıktan sonra, iptal etmediğiniz takdirde iPhone’unuz acil durum kişilerinize o anki konumunuzu içeren bir mesaj gönderir. Konum Servisleri kapalıysa geçici olarak açılır. Konumunuz değişirse kişileriniz bir güncelleme alır, yaklaşık 10 dakika sonra siz de bir bildirim alırsınız.

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinde, ciddi bir trafik kazası algılandığında telefonunuz acil servisi arayabilir ve acil durum kişilerinize mesaj gönderebilir. iPhone veya Apple Watch’unuzdaki Trafik Kazası Algılama özelliği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Acil SOS kestirmesini kullanırsanız acil servisi aramasanız bile Touch ID’yi veya Face ID’yi yeniden etkinleştirmek için parolanızı girmeniz gerekir. 

Apple Watch’unuzda Acil SOS’i kullanma

Hindistan’da acil servisi arama

Hindistan’da yan düğmeye üç kez hızlıca basın, ardından iPhone’unuz otomatik olarak acil servisi arar. Alternatif olarak, Face ID özellikli bir iPhone’unuz varsa ve Erişilebilirlik Kestirmesi açıksa sürgüler görünene kadar yan düğmeyi ve ses yüksekliği düğmelerinden birini basılı tutun, ardından Acil SOS sürgüsünü sürükleyin.

Sürgüyü sürüklemek yerine yan düğmeyi ve ses yüksekliği düğmesini basılı tutmaya devam ederseniz bir geri sayım başlar ve uyarı sesi çalar. Geri sayımdan sonra düğmeleri bırakırsanız iPhone’unuz otomatik olarak acil servisi arar.

Bir acil arama sonlandırıldıktan sonra iPhone’unuz, iptal etmemeniz halinde acil durum kişilerinizi bir mesajla uyarır. iPhone’unuz o anki konumunuzu (mevcutsa) bildirir ve SOS moduna girdiğiniz andan itibaren belirli bir süre boyunca, konumunuz değiştikçe acil durum kişilerinize güncellemeler gönderir.

Konumunuzu paylaşmayı durdurma

Konumunuz paylaşılırken 24 saat boyunca 4 saatte bir konumu paylaşmayı durdurmanız hatırlatılır. Güncellemeleri durdurmak için durum çubuğuna dokunun ve “Konumu Paylaşmayı Durdur” seçeneğini belirleyin.

Aramayı bitirme

Yanlışlıkla başlattıysanız geri sayımı iptal edebilirsiniz. iPhone 8 veya sonraki modellerinde geri sayım bitmeden yan düğmeyi ve ses yüksekliği düğmesini bırakın. iPhone 7 veya önceki modellerinde Durdur düğmesine basın, ardından Aramayı Durdur’a dokunun.

Acil servisi yanlışlıkla ararsanız aramayı bitirebilirsiniz. Aramayı Bitir düğmesine kırmızı renkli aramayı bitir simgesi dokunun, ardından aramayı durdurmak istediğinizi doğrulayın.

Sağlık uygulamasında, acil durumlarda telefonunuzun insanlarla otomatik olarak irtibat kurabilmesi için Tıbbi Kimliğinize acil durum kişileri ekleyebilirsiniz.

Acil durum kişileri ekleme

 1. Sağlık uygulamasını açın ve profil resminize  dokunun.
 2. Tıbbi Kimlik seçeneğine dokunun.
 3. Düzenle’ye dokunun ve Acil Durum Kişileri’ne gidin.
 4. Acil durum kişisi eklemek için Ekle düğmesine dokunun.
 5. Bir kişiye dokunun ve ardından kişinin yakınlık düzeyini girin.
 6. Değişikliklerinizi kaydetmek için Bitti’ye dokunun.

Acil servisi SOS kişisi olarak ayarlayamazsınız.

Sağlık uygulamasında Tıbbi Kimliğinizi ayarlama

Acil durum kişilerini kaldırma

 1. Sağlık uygulamasını açın ve profil resminize  dokunun.
 2. Tıbbi Kimlik seçeneğine dokunun.
 3. Düzenle’ye dokunun ve Acil Durum Kişileri’ne gidin.
 4. Kişinin yanındaki Sil düğmesine  dokunun, ardından Sil’e dokunun.
 5. Değişikliklerinizi kaydetmek için Bitti’ye dokunun.
iOS 16.3 yüklü iPhone'daki Acil SOS ayarları.

Arama yapma yöntemini değiştirme

iPhone 8 veya sonraki modellerinde iPhone’unuz acil servisi otomatik olarak arayabilir. Basıp Bırakarak Ara özelliği açıksa acil arama yapmak için yan düğmeyi ve ses yüksekliği düğmelerinden birini basılı tuttuğunuzda iPhone’unuz geri sayım başlatır ve bir uyarı sesi verir. Geri sayım bittikten sonra düğmeleri bırakırsanız iPhone’unuz otomatik olarak acil servisi arar.

Düğmeye 5 Kez Basarak Ara özelliği açıkken acil arama yapmaya çalıştığınızda iPhone’unuz geri sayım başlatır ve bir uyarı sesi verir. Geri sayım bittiğinde iPhone’unuz otomatik olarak acil servisi arar.

Sessiz Ara özelliği açıkken bu seçeneklerden biriyle acil arama yapmaya çalıştığınızda, uyarı alarmları ve flaşlar sessize alınır.

Bu ayarları açmak için:

 1. iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Acil SOS’e dokunun.
 3. Basıp Bırakarak Ara, Düğmeye 5 Kez Basarak Ara veya Sessiz Ara özelliğini açın.

Basıp Bırakarak Ara veya 5 Kez Basarak Ara özelliğini kapatsanız bile arama yapmak için Acil SOS sürgüsünü kullanabilirsiniz.

Sessiz Ara özelliği iOS 16.3 ve sonraki sürümlerinde kullanılabilir.

Apple Watch’unuzda Acil SOS’i kullanma

Acil SOS ile Apple Watch’unuzdan hızla ve kolayca yardım çağırabilir ve acil durum kişilerinizi uyarabilirsiniz.

Nasıl çalışır?

Acil SOS özelliğini kullanarak arama yaptığınızda Apple Watch’unuz otomatik olarak bölgedeki acil servisi arar ve konumunuzu acil servisle paylaşır. 

Acil Arama ekranını gösteren Apple Watch

Arama sonlandığında, iptal etmediğiniz takdirde Apple Watch’unuz acil durum kişilerinize o anki konumunuzu içeren bir mesaj gönderir. SOS moduna girdikten sonra belirli bir süre boyunca, konumunuz değiştiğinde acil durum kişilerinize konumunuzdaki değişiklikler bildirilir. Acil durum kişileri ekleme hakkında bilgi edinin.

Acil SOS için hücresel bağlantı veya Apple Watch’unuzdan ya da yakındaki bir iPhone’dan internet bağlantısıyla Wi-Fi ile arama gerekir.

Bazı ülkelerde ve bölgelerde, ihtiyacınız olan acil servisi seçmeniz gerekebilir. Örneğin, Çin ana karasında polis, itfaiye veya ambulansı seçebilirsiniz. Apple Watch Series 5 veya sonraki bir modeline (GPS + Cellular) ya da Apple Watch SE veya sonraki bir modeline (GPS + Cellular) sahipseniz diğer ülkelerde ya da bölgelerde seyahatteyken bölgedeki acil servisi de arayabilirsiniz.

Apple Watch’unuzda acil servisi arama

 1. Acil Arama sürgüsü görünene kadar saatinizin yan düğmesini (Digital Crown’un altındaki düğme) basılı tutun.
 2. Aramayı hemen başlatmak için Acil Arama sürgüsünü sürükleyin. Alternatif olarak yan düğmeyi basılı tutmaya devam edebilirsiniz. Geri sayımın ardından saatiniz otomatik olarak acil servisi arar.

Yardım çağırmak için Trafik Kazası Algılama ve Düşme Algılama’yı kullanma

watchOS’in en son sürümünün yüklü olduğu bir Apple Watch Series 8, Apple Watch SE (2. nesil) veya Apple Watch Ultra’nız varsa ciddi bir trafik kazası algılandığında aygıtınız acil servisi arayabilir ve acil durum kişilerinize mesaj gönderebilir. Bir kaza olduğunda yardım istemek için Apple Watch’taki Trafik Kazası Algılama’yı kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Apple Watch Series 4 veya sonraki modellerinde ve Apple Watch SE ya da sonraki modellerinde bulunan Düşme Algılama, kötü bir şekilde düşme algılandığında sizi acil servise bağlayabilir. Apple Watch’taki Düşme Algılama’yı kullanma hakkında bilgi edinin.

Otomatik aramayı kapatma

Yan düğmeyi basılı tuttuğunuzda acil servisin otomatik olarak aranmasını istemiyorsanız ayarlarınızı değiştirebilirsiniz: 

 1. iPhone’unuzda Watch uygulamasını açın ve Saatim sekmesine dokunun.
 2. Acil SOS’e dokunun.
 3. Aramak İçin Yan Düğmeyi Basılı Tut’u kapatın. 

Bu ayarı kapatsanız da Acil Arama sürgüsünü kullanarak arama yapabilirsiniz.

Yanlışlıkla başlattığınız aramayı bitirme

Acil SOS geri sayımını yanlışlıkla başlatırsanız yan düğmeyi bırakın.

Yanlışlıkla acil arama başlatırsanız Aramayı Bitir düğmesine kırmızı aramayı bitir simgesi dokunun, ardından aramayı durdurmak istediğinizi onaylamak için Evet’e dokunun. Bu işlemden sonra saatiniz acil durum kişilerinize mesaj göndermek isteyip istemediğinizi sorar. Mesajı iptal etmek istiyorsanız Hayır’a dokunun.

Apple Watch'taki Aramayı Bitir seçeneği.

Konumunuzu paylaşmayı durdurma

Acil aramanızın ardından Apple Watch’unuz her dört saatte bir konumunuzun acil durum kişilerinizle paylaşıldığını size hatırlatır. Konumunuzu paylaşmayı durdurmak için bildirimde Paylaşmayı Durdur’a dokunun.

Uluslararası acil arama

Apple Watch Series 5 ve sonraki modelleri (GPS + Cellular) ile Apple Watch SE ve sonraki modelleri (GPS + Cellular), siz başka bir ülke veya bölgedeyken bölgedeki acil servisi arayabilir. Yurt dışındayken bir Acil SOS araması başlatırsanız saatiniz bölgedeki acil servisle bağlantı kurar ancak acil durum kişilerinize konumunuzu veya ilgili mesajı gönderemeyebilir.

Bazı ülkelerde ve bölgelerde uluslararası acil arama özelliği, saatte hücresel servisi ayarlamış olmasanız bile çalışır. Hangi ülkelerin ve bölgelerin desteklendiğini öğrenin.

Apple Watch’un Cellular modelini kullanmıyorsanız tıpkı kendi ülke veya bölgenizde Acil SOS’i kullanırken olduğu gibi iPhone’unuzun yakınınızda olması gerekir.

iPhone’unuzda uydu ile Acil SOS’i kullanma

iOS 16.1 veya daha yenisine sahip iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinde hücresel ve Wi-Fi kapsama alanının dışındayken acil servise mesaj göndermek için Uydu ile Acil SOS’i kullanabilirsiniz.

Not: Uydu ile Acil SOS, bazı ülkelerde veya bölgelerde kullanılamayabilir. Uydu ile Acil SOS kullanılabilirliği hakkında bilgi için bu Apple Destek makalesine bakın.

Kullanıcıyı iPhone’unu uyduya doğrultması konusunda yönlendiren bir görselin gösterildiği Acil SOS ekranı. Onun altında Mesajlar Açılıyor bildirimi var.

Hücresel ve Wi-Fi kapsama alanıyla bağlantınız kesilmeden önce

Hücresel ve Wi-Fi kapsama alanının olmayabileceği bir yere gidiyorsanız Tıbbi kimliğinizi yaratın, acil durum kişileri ekleyin ve gitmeden önce Acil SOS demosunu deneyin.

 1. Ayarlar  > Acil SOS bölümüne gidin.
 2. Aşağı kaydırın ve Demoyu Dene’ye dokunun.

Tıbbi kimliğinizi yaratmak ve acil durum kişileri eklemek için Tıbbi kimliğinizi ayarlama ve görüntülemekonusuna bakın.

Not: Acil SOS demosu acil servis araması başlatmaz.

iPhone’unuzda uydu ile Acil SOS’e bağlanma

Acil servise ihtiyacınız varsa ve hücresel veya Wi-Fi bağlantınız yoksa Uydu ile Acil SOS’i kullanabilirsiniz.

 1. 112’yi veya acil servisi aramayı deneyin. iPhone, hücresel operatörünüzün standart ağı kullanılamıyor olsa bile 112 aramasını varsa başka ağlar üzerinden yönlendirmeyi dener.
 2. Arama yapılamıyorsa acil servise mesaj göndermek için Uydu ile Acil Mesaj’a dokunun. Mesajlar uygulamasına gidip 112’ye veya SOS’e mesaj gönderebilir, sonra da Acil Servis’e dokunabilirsiniz.
 3. Acil Durum Bildir’e dokunun ve ekrandaki yönergeleri izleyin.

Önemli: Uydu bağlantısı kurmanıza yardımcı olması için telefonunuzu doğal bir şekilde elinizde tuttuğunuzdan emin olun; kolunuzu kaldırmanız veya telefonunuzu yukarıda tutmanız gerekmez ama onu cebinize veya sırt çantanıza koymayın. Sık yapraklı ağaçların altındaysanız veya başka engellerle çevrili durumdaysanız uyduya bağlanamayabilirsiniz.

Bağlantı kurulduktan sonra iPhone’unuz, Tıbbi kimliğiniz ve acil durum kişilerinizle (bu kişileri ayarladıysanız) ilgili bilgiler, acil durum anketinin yanıtları, konumunuz (yükseklik dahil) ve iPhone’unuzun pil düzeyi gibi kritik bilgileri paylaşarak bir mesaj yazışması başlatır. Acil servise gönderdiğiniz bilgileri acil durum kişilerinizle de paylaşmayı seçebilirsiniz.

Hücresel veya Wi-Fi kapsama alanının olmadığı bir yerdeyken ileriye dönük bir önlem olarak Bul uygulamasında  konumunuzu paylaşmayı öğrenmek için iPhone’daki Bul’da konumunuzu uydu ile gönderme konusuna bakın.

Uydu ile Acil SOS ve gizlilik hakkında bilgi için bu Apple Destek makalesine bakın.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.