Apple Developer ve Beta yazılımıyla ilgili doğru bilgiler


Öncelikle birçok platformun yazılarından dolayı kınadığımı üzülerek bildirmek isterim.Beta kullanmak isteyen kullanıcılarından 99 USD alınacak demeleri çok yanlış bir tutum.

Son yayınlanan IOS 16.4 Beta yazılımından sonra çoğu platformda farklı imalar kullanılarak Apple karalamalarından rahatsız oldum. Beta yazılımları daha önce sadece apple geliştiricileri için yayınlanan bir çeşit test yazılımı oldunu bilmelisiniz.

Apple IOS Geliştiriciler den 99 USD alıyordu ve beta yazılımlarını test etmeleri için UDID kaydı yapan tüm cihazlarda beta işlemi çalışıyordu.Ortaklar ve yönetim hariç 100 UDID kaydı yapılıyordu.

Bir dönem geliştirici hesabını 99 USD alıp UDID kaydını 2 USD veya 5 USD gibi fiyatlara satan bir kitle vardı.

Detaylarını bilmesemde betaprofiles.com sayfasına göz yumuldu, çünkü geliştirici olmayıp işi ticarete dökenlerin yanısıra betaprofiles.com ücret almıyordu.

Apple bir karar aldı “Apple Beta Software Program” Türkçe anlamı “Apple Beta Yazılım Programı” apple hesabı olan herkes beta profil programına katıla bilecek gibi görülüyor.

Zannedersem Developer Beta sadece geliştiriciler için açılacak.Public Beta tüm beta profiline kayıt olanlar için.Belki her ikisinide açarlar ama geliştirici olmayanlara ben “Developer Beta” önermem.Bazı uygulamalar beta güncellemesini hemen yüklemediği için sorunlar çıkıyor.Bazı cihazlarda stabil çalışmıyor vs…

Uygulama geliştiren (Application Developer) uygulamalarını yazılım çıkmadan önce hata tespiti ve düzeltmelerini yapabilmesi için geliştirilmiştir.Bir çok normal kullanıcı beta yazılımlarını kullanarak ürünü ve yazılımı gereksiz kötüleyerek bilinçsiz bir kitle oluşmasına neden oldu.Aynı zamanda destek ekiplerine gereksiz zorluklar çıkarttıklarını biliyoruz.Beta yazılımlarını kullanan birçok kişi bilinçsizce yazılım ve donanımın sorunlu çalışabileceğini bilmeden yüklemiş olması ister istemez marka değerine zarar verdiğini farkında olmalı.

Bence çok doğru bir karar olmuş. Ben Apple’nin ilk iPhone çıkarttığı günden bu yana burada sizlere ücretsiz destek sağlıyorum.Ben iPhone uygulama geliştiricisiyim ve uygulamamı hala yazıyorum ve geliştiriyorum. “Social Network ID” Her yıl 99 USD veriyorum.Daha önce hiç beta yayını yapmadım. Sanırım bundan sonra yapabilirim ama bilmiyorum benim gözümde beta yayınını yapmak gereksiz kafa karıştırıcı bir durum.Beta yazılımında yapılan bir geliştirme tamamen vazgeçilip kaldırıla biliyor.

Platform yazarlarının bilinçsiz yazıları ve yönlendirmeleri beni üzdüğü için bu yazıyı yazma gereği duydum.Gerçekleri bilinmesi gerekiyor.Sanırım bedavadan beta tanıtımlarını yayınlayarak para kazandıkları için kendilerince eleştirdiler.

Elimden geldiğince sizlere yardımcı olabilmek için ve doğru yönlendirmek için çabalıyorum.Sizler için bir grup kurdum ve dilerseniz oradan takip edebilirsiniz.

Apple Beta Yazılım Programı

https://www.facebook.com/groups/applebetayazilimprogrami/

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.